Dostupni linkovi

Ruski ministar odbrane pričao sa američkim, francuskim, britanskim i turskim kolegom


Sergej Šojgu, Moskva, april 2021.
Sergej Šojgu, Moskva, april 2021.

Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu razgovarao je 23. oktobra sa američkim ministrom odbrane Llyodom Austinom i još trima kolegama iz vodećih članica NATO-a usred sve veće zabrinutosti da bi Kremlj mogao pojačati ratne napore u Ukrajini jer trpi poraze.

Šojguov razgovor sa Austinom bio je njegov drugi u tri dana. Njih dvojica mjesecima nisu razgovarali i sada su imali samo tri poziva otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu 24. februara.

Šojgu je takođe imao telefonske razgovore sa turskim ministrom odbrane Hulusijem Akarom, ministrom odbrane Ujedinjenog Kraljevstva Benom Wallaceom i francuskim ministrom odbrane Sebastienom Lecornuom.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

U sva tri poziva Šojgu je prenio "zabrinutost zbog mogućih provokacija Ukrajine upotrebom 'prljave bombe'", navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva odbrane.

U izjavama se ne navode detalji.

Prljava bomba je mješavina eksploziva, kao što je dinamit, sa radioaktivnim prahom ili kuglicama. Kada se aktivira dinamit ili drugi eksploziv, eksplozija raznosi radioaktivni materijal u okolno područje.

Istovremeno, novinska agencija RIA Novosti, koja je pod kontrolom Kremlja, tvrdi, ne navodeći izvore, da bi Ukrajina mogla aktivirati nuklearnu bombu slabije jačine na svojoj teritoriji i za to bi okrivila Rusiju, čime bi joj naštetila međunarodni ugled.

Rusija je već ozbiljno narušila svoj međunarodni imidž, posebno na Zapadu, svojom ničim izazvanom invazijom na Ukrajinu, nedjelima nad ukrajinskim civilima za koje se neke navodi da su ratni zločini, neselektivnim bombardovanjem ukrajinske energetskih postrojenja i lošim vođenjem vojne kampanje od prvog dana invazije.

Ukrajina je odustala od nuklearnog oružja 1990-ih u zamjenu za garanciju Rusije da će njene granice ostati svete, što je Moskva prekršila 2014. i ponovo svojom invazijom u februaru. Rusija indirektno optužuje Zapad da eventualno snabdijeva Ukrajinu prljavim bombama ili nuklearnim bombama niskog učinka.

Britanski ministar odbrane Ben Wallace "odbacio je ove tvrdnje i upozorio da se kao takve ne smiju koristiti kao izgovor za veću eskalaciju", navodi se u saopštenju britanskog Ministarstva odbrane.

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da će koristiti sva raspoloživa sredstva da odbrani teritoriju za koju tvrdi da je pripojio. Stručnjaci to tumače kao nuklearno oružje.

Ukrajinske snage izvode kontraofanzivu kojom se ruske snage potiskuju iz regiona koje su njene snage okupirale u prvim mjesecima invazije.

Vojni stručnjaci navode da bi Ukrajina, podržana zapadnom konvencionalnim oružjem i obukom, mogla dobiti rat.

'Deža vi' iz oktobra 1962.
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:10:26 0:00
XS
SM
MD
LG