Ruski poslanici podržali su u sredu nacrt zakona kojim se poznate ličnosti iz kulture koje iz egzila kritikuju Kremlj sprečavaju da troše novac zarađen u Rusiji.
Desetine muzičara, pisaca, glumaca i drugih izvođača otišlo je iz Rusije otkako je Kremlj pokrenuo invaziju na Ukrajinu 2022. godine, zbog čega su ih pripadnici tvrde linije u Moskvi nazvali "izdajnicima".
Poslanici u Državnoj dumi, donjem domu ruskog parlamenta, glasali su za mere koje bi sprečile ličnosti u egzilu označene kao "strani agenti" da pristupe autorskim honorarima isplaćenim u Rusiji.
"Strani agenti više neće moći da se bogate na račun zemlje i njenih građana", objavio je predsedavajući Državne dume Vjačeslav Volodin na Telegramu.
On je doda da se preduzimaju mere s ciljem da se "zaustavi bogaćenje izdajnika".
Sva primljena sredstva biće držana na posebnim bankovnim računima i neće moći da se koriste dok se osoba kojoj su blokirana ne ukloni s liste "stranih agenata".
Poslanici su jednoglasno podržali predlog u prvom čitanju u Dumi.
Ruske vlasti su iskoristile kontroverzni zakon o "stranim agentima" za gušenje opozicije predsedniku Vladimiru Putinu razbijajući nevladine organizacije, medijske kuće i pojedince koje je vlada označila kao strane agente.
Među istaknutim ličnostima iz sveta kulture koji su na listi "stranih agenata" nalaze se pisac Boris Akunjin, pevačice Zemfira i Monetočka, i Jutjuber i novinar Jurij Dud.
Jedan od umetnika koji je označen kao "strani agent", Dmitrij Spirin, pank muzičar i bivši pevač grupe Tarakani (Bubašvabe), rekao je za AFP iz Argentine da nije iznenađen što Rusija targetira zarade disidenata.
"Bilo je za očekivati da će pre ili kasnije doći do ovih načina zarađivanja novca", rekao je 49-godišnjak koji živi u Buenos Ajresu.
Spirin je u junu proglašen "stranim agentom" zbog objava na društvenim mrežama i komentara koji kritikuju ofanzivu u Ukrajini, navodi državna novinska agencija TASS. Otišao je iz Rusije 2021.
Navodeći da ruske vlasti pokušavaju da maltretiraju njega i druge, čak i dok su u inostranstvu, Spirin je rekao da će "pronaći načine da zaobiđe" takav zakon i pokušaće da zaradi od svoje muzike preko onlajn platformi koje nisu povezane s Rusijom.
- Rusija proširuje registar 'stranih agenata' novim imenima
- Rusija dodala književne kritičare i aktiviste na listu 'stranih agenata'
Zakon o "stranim agentima", koji je uveden u Rusiji 2012. i proširen 2022, zahteva od organizacija koje primaju strana sredstva da se registruju kao "strani agenti". Kritičari kažu da je zakon deo sistematske kampanje gušenja kritika na račun vlade i ograničavanja rada boraca za ljudska prava i nezavisnih medija.
Evropski sud za ljudska prava u oktobru je presudio da ruski zakon o "stranim agentima" krši Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, kao i da je "arbitraran" i da se koristi na "previše širok i nepredvidiv način".
Uprkos tome, Rusija nastavlja da proširuje listu ljudi i organizacija koje smatra "stranim agentima".