Teške borbe nastavljene su bez prestanka protekla 24 sata u istočnoj Donjeckoj oblasti, saopštila je ukrajinska vojska 27. marta. Rusi nastavljaju pritisak na razoreni grad Bahmut, žarište ofanzive Moskve na istoku, i sve više gađaju i Avdijivku, drugi grad u Donjecku.
Ukrajinske snage odbile su više od 60 ruskih napada u Bakhmutu i njegovoj okolini, naveo je Generalštab Oružanih snaga Ukrajine u svom dnevnom izvještaju, dok su snage invazije nastavile neselektivno bombardirati vojne i infrastrukturne ciljeve, uzrokujući štetu i žrtve među civilima.
Dva civila su ubijena u posljednja 24 sata, jedan u regiji Harkiv u eksploziji neidentifikovane naprave i jedan kao rezultat ruskog granatiranja u oblasti Donjecka, saopštili su zvaničnici 27. marta.
Radio Slobodna Evropa nije mogao da potvrdi ove izvještaje.
Vjerovatnoća raketnih i zračnih udara na cijelu teritoriju Ukrajine i dalje je velika, jer neprijatelj koristi taktiku terorizma, naveo je Generalštab, dodajući da su ruski napadi uglavnom bili usmjereni na Avdijevku, Liman, Kupjansk i Mariinku.
Glavni ukrajinski vojni komandant Valerij Zalužnij rekao je prošle nedelje da se situacija u i oko Bakhmuta, gdje su ruski plaćenici iz privatne grupe Vagner predvodili napad na grad, "stabilizovala" usred velikih gubitaka koje su pretrpjele moskovske snage.
Međutim, ukrajinski vojni zvaničnici kažu da se čini da ruske snage prebacuju fokus na Advdijivku, manje od 100 kilometara jugozapadno od Bakhmuta, gdje je neprekidno rusko granatiranje zatvorilo sve javne službe, a opštinski radnici su evakuisani iz grada.
Avdijivka je samo 20-ak kilometara sjeveroistočno od Donjecka, grada koji je od 2014. godine pod okupacijom snaga koje podržava Rusija.
Vitalij Barabash, načelnik gradske vojne uprave, naveo je na Telegramu 26. marta da je Avdijevka intenzivnim ruskim granatiranjem pretvorena u "mjesto iz postapokaliptičnih filmova".
Usred borbi, predsjednik Volodimir Zelenski je 26. marta održao sastanak s najvišim ukrajinskim vojnim i obavještajnim zvaničnicima kako bi razgovarali o situaciji na prvoj liniji fronta i načinima za jačanje odbrane Ukrajine, saopštilo je Predsjedništvo.
"Stalno, bez izuzetka, maksimalna pažnja se poklanja situaciji na prvoj liniji fronta", rekao je Zelenski u svom noćnom video obraćanju 26. marta.
Istovremeno, ruski predsjednik Vladimir Putin najavio je postavljanje taktičkog nuklearnog oružja u Bjelorusiji, bliskom savezniku koji graniči i s Rusijom i s Ukrajinom.
Putin je svoj potez uporedio sa politikom Vašingtona da takvo oružje postavi na teritoriju NATO saveznika i ustvrdio da to ne krši uslove decenijama starog Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja (NPT).
Kijev je osudio plan i pozvao na hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a i pozvao međunarodnu zajednicu da "preduzme odlučne mjere" kako bi spriječila moguću upotrebu nuklearnog oružja od strane Moskve.
Sekretar ukrajinskog Savjeta za nacionalnu sigurnost i odbranu Oleksij Danilov rekao je da druga postsovjetska republika Bjelorusija postaje "talac" Moskve dopuštajući stacioniranje nuklearnog oružja na svom tlu.
NATO je napao Putina zbog "opasne i neodgovorne" nuklearne retorike.
Uprkos Putinovim komentarima, Bijela kuća je saopštila da ne vidi nikakve naznake da se Rusija priprema za korištenje nuklearnog oružja. Međutim, navodi se da je "rusko pozivanje na NATO-ovo dijeljenje nuklearnog oružja potpuno pogrešno. NATO saveznici djeluju uz puno poštovanje svojih međunarodnih obaveza", uključujući NPT.