Dostupni linkovi

Kako Rusija priprema djecu u okupiranoj Ukrajini za rat protiv njihove vlastite zemlje


Militaristička ruska omladinska organizacija Junarmija (Yunarmia) aktivna je u dijelovima Ukrajine pod ruskom kontrolom. Neki bivši članovi već sudjeluju u ratu Moskve protiv Ukrajine.
Militaristička ruska omladinska organizacija Junarmija (Yunarmia) aktivna je u dijelovima Ukrajine pod ruskom kontrolom. Neki bivši članovi već sudjeluju u ratu Moskve protiv Ukrajine.

Pišu: Maksym Savchuk i Schemes

Rusija koristi militarističku omladinsku organizaciju Junarmija kako bi pridobila lojalnost tinejdžera u okupiranim dijelovima Ukrajine i pripremila ih za sudjelovanje u ratu Moskve protiv njihove matične zemlje, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Dokumentacija koju su pribavili ukrajinski hakerski kolektiv KibOrg i dostavili istraživačkoj redakciji Shemes (projekat Ukrajinskog servisa RSE) i njihovim medijskim partnerima, pokazuje širenje Junarmije tokom ruske invazije punog obima.

Junarmija, odnosno Omladinska armija, osnovana je 2016. godine na inicijativu tadašnjeg ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i tvrdi da broji 1,3 miliona članova. Djeca već od osam godina mogu se učlaniti ispunjavanjem upitnika putem mobilne aplikacije.

Organizacija navodi da potiče "duhovni, moralni, socijalni i intelektualni razvoj" svojih članova, koje naziva kadetima Junarmije.

Također ističe da "formira pozitivnu motivaciju za ispunjenje ustavne dužnosti i priprema mladiće za službu u Oružanim snagama Ruske Federacije".

Ruski predsjednik Vladimir Putin sastaje se sa članovima Junarmije u septembru 2019.
Ruski predsjednik Vladimir Putin sastaje se sa članovima Junarmije u septembru 2019.

Godine 2017., kadeti Junarmije marširali su rame uz rame sa vojnicima na paradi povodom Dana pobjede 9. maja u Moskvi, kojom je predsjedavao Vladimir Putin. Ove godine, djeca iz Junarmije iz ruskih okupiranih dijelova regije Lugansk sudjelovala su u vojnim svečanostima u ruskom gradu Novosibirsku.

Prva podružnica Junarmije na okupiranim teritorijama Ukrajine otvorena je na Krimu nekoliko mjeseci nakon službenog osnivanja organizacije. Do septembra 2016. godine, Junarmija se već proširila cijelim poluostrvom, navodi Oleg Ohredko, analitičar Centra za građansko obrazovanje Almenda, ukrajinske organizacije koja dokumentuje kršenja prava djece u ratnim zonama.

Rusija je 2014. godine okupirala Krim i potaknula rat u regijama Donjeck i Lugansk na istoku Ukrajine u Donbasu.

'Militarizirano prevaspitavanje'

"Junarmija je osnovana s ciljem militariziranog prevaspitavanja ne samo ruske, već i ukrajinske djece iz okupiranih teritorija", izjavila je Katerina Raševska, pravnica Regionalnog centra za ljudska prava, koji se nakon ruske okupacije morao preseliti iz Krima u Kijev.

Do januara 2022., mjesec dana prije ruske invazije punog obima na Ukrajinu, Junarmija je imala 29.000 članova samo na Krimu, prema podacima ruskog Ministarstva odbrane.

Dvojica dječaka iz Junarmije drže oružje na događaju u Sevastopolju, na ruskom okupiranom Krimskom poluostrvu, avgusta 2019. godine.
Dvojica dječaka iz Junarmije drže oružje na događaju u Sevastopolju, na ruskom okupiranom Krimskom poluostrvu, avgusta 2019. godine.

Ukrajinske vlasti optužile su rukovodstvo Junarmije na okupiranom Krimu za kršenje zaštite civila zagarantovane Ženevskim konvencijama, pozivajući se na član koji zabranjuje "propagandu usmjerenu na dobrovoljno regrutovanje civila".

Irina Sedova, ekspertica Grupe za ljudska prava Krima, podržava zvaničnu optužnicu.

"Smatramo da aktivnosti ove organizacije krše međunarodno humanitarno pravo, a čelnici Junarmije svojim aktivnostima čine ratni zločin nad stanovnicima Krima, posebno nad djecom i tinejdžerima koje de facto prisilno uključuju u Junarmiju", izjavila je Sedova za Krim.Realnosti RSE 2022. godine.

Na ove optužbe odgovorio je šef sevastopoljske podružnice Junarmije, Volodimir Kovalenko, koji je rekao da trenutnu ukrajinsku vlast smatra nelegitimnom i negirao je bilo kakvo krivično djelo.

Ipak, od početka invazije, neki bivši članovi Junarmije iz okupiranih područja pridružili su se ruskoj vojsci i učestvovali u ratu protiv Ukrajine.

Među njima je i Ilja Zozulski, 23-godišnjak iz krimskog sela Poltavka, artiljerac koji je, prema ruskim medijima, odlikovan prestižnom medaljom Žukov. Prema izvještaju ruskog portala Mash iz januara 2023., Zozulski je jedan od 50 "mentora" iz Junarmije koji su angažovani u ratu.

Zozulski nije odgovorio na pozive ni poruke redakcije Scheme i njihovih medijskih partnera.

Velika Britanija je 19. novembra uvela sankcije Junarmiji, nazivajući je "ruskom paravojnom organizacijom ključnom za Putinove pokušaje prisilne deportacije i indoktrinacije mlađe generacije Ukrajine".

U obrazloženju sankcija se navodi da je Junarmija "uključena u sistematski pokušaj Rusije da izbriše ukrajinski kulturni i nacionalni identitet".

Najava sankcija stigla je usred izvještaja da je ruska vojska prvi put regrutovala ljude iz okupiranih dijelova Ukrajine.

Junarmija je počela da djeluje u Donbasu tek nakon što je Putin u septembru 2022. neosnovano tvrdio da su oblasti Donjecka i Luganska, zajedno sa Zaporožjem i Hersonom, dio Rusije. Ipak, od 2019. godine u regiji djeluje slična grupa pod nazivom Mladi gardisti – Junarmija.

Tokom 2023. godine, u ruskim okupiranim dijelovima Donjecka i Luganska otvorene su "kuće Junarmije" — školski objekti prilagođeni za obuku u rukovanju vatrenim oružjem i sportske aktivnosti. Prema dokumentima koje je pribavio KibOrg, Junarmija koristi školske zgrade besplatno, uz finansijsku podršku ruske vlade i sjedišta Junarmije u Moskvi.

‘Realnost našeg regiona’

Scheme su od KibOrga dobile evidenciju desetina školaraca iz okupiranih područja. Većina djece navedena je kao članovi Junarmije ili učesnici njenih aktivnosti.

Primjer je učenik osmog razreda iz jednog ruskog okupiranog grada u Donjeckoj regiji, čije ime nije objavljeno radi zaštite privatnosti maloljetnika. Prema objavi na društvenoj mreži njegovog rodnog grada, sudjelovao je u kampu za obuku Gardista-2024 i osvojio bronzanu medalju u rasklapanju i sklapanju puške AK-74.

Prema objavi na društvenim mrežama, učesnici su "vježbali gađanje i prolazili osnovnu vojnu obuku, proučavali moderne taktike i metode ratovanja". Također se navodi da je "više od 300 školaraca" iz Rusije te oblasti Donjecka i Zaporožja "položilo zakletvu vjernosti Junarmiji".

Bivši članovi Mladi gardisti – Junarmija iz okupiranog dijela Donjecke oblasti sada učestvuju u ratu.

Stanislav Sikorski iz Gorlovke, koji je srednju školu završio 2018. godine, bio je član i Junarmije i Mladih gardista, prema podacima objavljenim na društvenoj mreži VKontakte. Nakon ruske invazije, pridružio se ruskoj vojsci i borio se u regiji Herson. Sikorski je demobiliziran 2023. godine, ali nije odgovorio na poruke i pozive medijskih partnera Schema.

Hanna Lisovenko iz Donjecke oblasti pridružila se jedinici Mladih gardista pod nazivom Spartanci 2017. godine, kada je imala 17 godina.

Njeni postovi na društvenim mrežama pokazuju da sada radi kao operaterka drona u taktičkoj grupi ruske vojne obavještajne službe, koju čine uglavnom militanti iz Donjecke regije, aktivni u ratu od 2014. godine.

"I sama sam bila u Junarmiji, a sada služim u vojsci. Otprilike polovina onih s kojima sam se školovala izabrala je vojni put. Nažalost, mnogi su već poginuli. Neki su teško ranjeni i ne mogu nastaviti službu", rekla je Lisovenko za medijske partnere Schema. "To je realnost našeg regiona."

Lisovenko je dodala da su joj "vještine u rukovanju oružjem, fizička obuka i znanje iz historije", koje je stekla u Mladim gardistima, bile korisne tokom rata punog razmjera protiv Ukrajine.

Zozulski, Sikorski i Lisovenko dolaze iz dijelova Ukrajine koje Rusija kontrolira već deset godina. Međutim, Junarmija djeluje i u područjima koja su ruske snage okupirale nakon početka invazije 2022. godine.

Slika iz ogranka Junarmije u Mariupolju, Ukrajina, koji su ruske snage okupirale nakon dugotrajne i razorne opsade u proljeće 2022. godine.
Slika iz ogranka Junarmije u Mariupolju, Ukrajina, koji su ruske snage okupirale nakon dugotrajne i razorne opsade u proljeće 2022. godine.

Ovog ljeta, novoosnovani ogranak u Mariupolju organizirao je sedam sesija kampa na obali Azovskog mora, gdje su djeca, između ostalog, učila rukovati jurišnim puškama.

Jedan od organizatora kampa bio je Valerij Onacki, šef Odjela za pitanja porodice i djece u okupacionoj administraciji Mariupolja. Istraga Schema iz 2023. godine pokazala je da je Onacki bio uključen u premještanje ukrajinske djece iz okupiranih teritorija u Rusiju — aktivnost zbog koje je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje Vladimira Putina pod sumnjom za ratne zločine.

Okupacione vlasti saopštile su u novembru 2022. da su ogranci Junarmije uspostavljeni i u dijelovima Hersonske i Zaporoške oblasti koje drži Rusija.

Šef Junarmije u Zaporoškoj oblasti je Fidail Bikbulatov, ruski državljanin kojeg je ukrajinska obavještajna služba optužila za učešće u masovnim otmicama, nezakonitim deportacijama i prisilnom premještanju ukrajinske djece s okupiranih teritorija u Rusiju.

U izjavi za medijske partnere Schema, Bikbulatov je rekao da Junarmija svoje članove vidi kao buduće vojnike.

"Vidimo potencijal u njima, očekujemo da će postati vojno osoblje", rekao je. "Obučavamo ih, radimo s njima i želimo da postanu vojnici – Ministarstvo odbrane čak pruža određene beneficije bivšim članovima Junarmije kada se priključe vojsci – ali sve se to radi dobrovoljno."

Dokazi, međutim, pokazuju da rukovodstvo Junarmije procjenjuje uspjeh svojih ogranaka, barem djelomično, na osnovu broja bivših članova koji se pridruže ruskoj vojsci.

U oktobru je zamjenik šefa Junarmije Viktor Kaurov poslao pisma regionalnim ograncima o obaveznom godišnjem "konkursu za reviziju", u kojima je naveo da će se evaluacija temeljiti na dva kriterija: "broj kadeta Junarmije pozvanih na vojnu službu i upisanih na vojne univerzitete i broj kadeta Junarmije upisanih u vojne centre za obuku".

Centralni štab Junarmije u Moskvi nije odgovorio na zahtjeve za komentar koje su uputili medijski partneri Schema.

XS
SM
MD
LG