Dostupni linkovi

Rusija na samitu u Africi traži saveznike, teme sigurnost hrane i Wagner


Malijci demonstriraju protiv Francuske i u znak podrške Rusiji na 60. godišnjicu neovisnosti Republike Mali, u Bamaku, Mali, 22. septembra 2020.
Malijci demonstriraju protiv Francuske i u znak podrške Rusiji na 60. godišnjicu neovisnosti Republike Mali, u Bamaku, Mali, 22. septembra 2020.

Dok Rusija traži više saveznika tokom invazije na Ukrajinu, dugogodišnji sigurnosni partner Sjedinjenih Američkih Država Kenija možda nije očit izbor.

Ali nekoliko sati nakon što je Rusija raskinula sporazum o izvozu žitarica iz Ukrajine, moskovski veleposlanik je vidio mogućnost da se obrati jednoj od afričkih zemalja koja će najviše osjetiti posljedice, piše AP.

U članku za najveće kenijske novine, veleposlanik Dmitry Maksimychev okrivio je Sjedinjene Države i Europsku uniju za propast dogovora, tvrdeći da su "iskoristili sve trikove" kako bi zadržali rusko žito i gnojivo s globalnih tržišta.

"Sada, moji dragi kenijski prijatelji, znate cijelu istinu o tome ko stavlja hranu u oružje", napisao je.

To je vrsta drskog nastupa koji se očekuje ove sedmice na drugom rusko-afričkom samitu.

Zalihe žitarica su upitne. Budućnost vojne grupe Wagner također.

Ovo je značajno vrijeme za Rusiju da ugosti gotovo 50 afričkih zemalja koje se uvelike oslanjaju na Moskvu u pogledu poljoprivrednih proizvoda i sigurnosti. Nije jasno koliko će šefova država prisustvovati.

Vlada predsjednika Vladimira Putina pod novim je pritiskom da pokaže svoju predanost kontinentu od 1,3 milijarde ljudi koji je sve samouvjereniji na globalnoj sceni.

Afričke 54 nacije čine najveći glasački blok u Ujedinjenim narodima i više su podijeljene nego bilo koja druga regija po pitanju rezolucija Opće skupštine koje kritiziraju rusku invaziju.

Ako napuste dvodnevni samit, koji počinje u četvrtak, mogli bi se distancirati od Rusije, rekao je analitičar Cameron Hudson iz američkog Centra za strateške i međunarodne studije.

"Ovo je odlučujući trenutak za Afriku i Putina u njihovom odnosu", rekao je.

Putin je opetovano rekao da će Rusija ponuditi besplatno žito afričkim zemljama s niskim prihodima sada kada je ugovor o žitu raskinut.

"Želim dati jamstva da je naša zemlja sposobna zamijeniti ukrajinsko žito na komercijalnoj i besplatnoj osnovi", rekao je Putin u priopćenju u ponedjeljak, ustvrdivši da je Rusija isporučila gotovo deset miliona tona žita u Afriku u prvoj polovici ove godine.

Rad Wagnera u Africi će biti nastavljen

Ruska vojna kompanija Wagner, nakon kratke pobune protiv Moskve, bit će hitan problem za zemlje poput Sudana, Malija i drugih koje sklapaju ugovore s plaćeničkom skupinom u zamjenu za prirodne resurse poput zlata.

Ruski ministar vanjskih poslova rekao je da će se Wagnerov rad u Africi nastaviti.

Što se tiče mirovnog prijedloga za Ukrajinu koji su afrički čelnici pokušali postići, o tome bi se "moglo raspravljati" na samitu, rekao je ruski veleposlanik za specijalne dužnosti Oleg Ozerov za novine Kommersant.

Podsaharsku Afriku Putin je posjetio samo jednom u više od dva desetljeća na vlasti. Prošle sedmice , nakon značajnog diplomatskog pritiska, Južnoafrička Republika objavila je da je Putin pristao ne prisustvovati ondje gospodarskom samitu u augustu zbog naloga za hapšenje Međunarodnog kaznenog suda zbog Ukrajine.

Rasprava u Južnoj Africi o tome treba li ga uhapsiti bila je još jedan znak ambivalentnosti prema Moskvi od nekoć postojanog saveznika SAD-a.

No, ured predsjednika Cyrila Ramaphose u petak je jasno stavio do znanja da afrički čelnici rade "na okončanju destabilizirajućeg ukrajinsko-ruskog rata", rekavši da bi to bilo u gospodarskom interesu kontinenta.

Afrički centar za strateške studije koji podupiru SAD predvidio je da će Rusija pokušati u svoju orbitu uvući i druge utjecajne zemlje, uključujući Etiopiju, Kongo, Nigeriju i Senegal.

Rusija malo ulaže u Afriku

Afrika je "najgostoljubivija regija za Rusiju od bilo koje druge regije na svijetu", rekao je Joseph Siegle iz centra.

Unatoč visokom ugledu u Africi, Rusija relativno malo ulaže u nju. Na prvom rusko-afričkom samitu 2019. Putin je obećao udvostručiti trgovinu Rusije s tim kontinentom u roku od pet godina.

Umjesto toga, zastala je na oko 18 milijardi dolara godišnje. Moskva nudi manje od jedan posto onoga što ide u Afriku u izravnim stranim ulaganjima, gotovo bez ikakve humanitarne pomoći.

Ali Rusija se može povezati s afričkim narodima na načine na koje Zapad ne može, rekao je Tim Kalyegira, ugandski analitičar i pisac.

"Rusija je jedna od rijetkih europskih zemalja saveznika Afrike u pogledima na homoseksualne odnose: Mi smo tradicionalna kršćanska zemlja. Svaki put kad imate prijedlog zakona protiv homoseksualaca, mi smo uz vas", rekao je.

Uganda se ove godine suočila s kritikama Washingtona zbog novog zakona koji propisuje smrtnu kaznu za "tešku homoseksualnost". Predsjednik Joe Biden zaprijetio je sankcijama zbog "demokratskog nazadovanja" dugogodišnjeg partnera.

Sada je ugandski predsjednik Yoweri Museveni naveden kao panelist na rusko-afričkom samitu za raspravu na temu "Koje oblike novog kolonijalizma Zapad danas nameće globalnoj većini?"

Uganda je također bila jedan od najvećih kupaca oružja iz Rusije, najvećeg dobavljača oružja u Africi, zajedno s Alžirom, Egiptom, Marokom, Etiopijom, Angolom i Burkinom Faso.

SAD je prošle godine bio domaćin vlastitog samita o Africi u sklopu sve većeg broja takvih okupljanja sila uključujući Kinu, Francusku, Tursku, Japan i Britaniju.

"Vrijedi se zapitati zašto bi Amerikanci trebali brinuti o natjecanju u Africi ili ulaganju u njezinu stabilnost. Odgovor je jasan: Afrika je spremna oblikovati 21. stoljeće kao najbrže rastuća demografska i gospodarska sila na svijetu", rekao je Joseph Sany iz američkog Instituta za mir ovog mjeseca pododboru Predstavničkog doma Kongresa SAD-a.

"Do 2050. Afrikanci će činiti četvrtinu svjetske populacije", rekao je.

Delegacije koje idu u Rusiju pozivaju se da to iskoriste u svoju korist.

"Afričke države bi bez sumnje radije bile tvorci kraljeva nego bile uhvaćene u još jednom posredničkom ratu", napisao je ranije ove godine konzultant afričkog Instituta za sigurnosne studije Ronak Gopaldas.

"Pametan pristup je raspoređivati ove moći za maksimalnu korist."

XS
SM
MD
LG