Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) zatražilo je da se nastavi sa pre 11 godina prekinutom istragom o mogućim „naredbodavcima žrtvovanja 16 zaposlenih u Radio-televiziji Srbije (RTS)“ u NATO bombardovanju 23. aprila 1999. godine.
„Ostalo je nejasno ko je doneo odluku u tadašnjoj vlasti Savezne Republike Jugoslavije i Srbije da se radnici RTS-a ne izmeste na drugu lokaciju", saopštio je NUNS.
Ovo novinarsko udruženje iz Beograda napominje da nije razjašnjeno ni ko je u NATO alijansi doneo odluku da se bombarduje RTS za koji je, kako navodi, u vreme događaja bilo jasno da nije evakuisan i da u njemu rade civili.
Osuđen tadašnji direktor
NUNS podseća da je tadašnji direktor RTS-a Dragoljub Milanović osuđen na 10 godina zatvora zbog krivičnog dela „ugrožavanje bezbednosti“ jer, kako se navodi u presudi, nije preduzeo mere da se zaposleni i oprema zaštite i evakuišu.
"Ima indicija da nije on jedini koji je znao ali je samo on procesuiran. Na mnoga pitanja, ko je i zašto žrtvovao novinare RTS-a, nije odgovoreno“, saopštio je NUNS.
Ta organizacija poručila je da će nastaviti da insistira da se imena poginulih 16 radnika RTS-a u NATO bombardovanju 1999. uvrste u bazu podataka nastradalih novinara Komiteta za zaštitu novinara.
Šesnaest radnika poginulo je u NATO bombardovanju RTS-a u dva sata i šest minuta posle ponoći 23. aprila 1999.
Pomen kod spomenika "Zašto"
U to vreme ovog 23. aprila održan je pomen stradalima kod spomenika "Zašto" u Tašmajdanskom parku u Beogradu.
Brat stradalog Siniše Medića poručio je da je šesnaest običnih ljudi ubijeno na svom poslu.
"Neko je odlučio da im oduzme ono što je najvrednije, a to je život", rekao je Miroslav Medić.
Živote su u bombardovanju Radio-televizije Srbije 23. aprila 1999. izgubilisu Jelica Munitlak, Ksenija Banković, Darko Stoimenovski, Nebojša Stojanović, Dragorad Dragojević, Dragan Tasić, Aleksandar Deletić, Slaviša Stevanović, Siniša Medić, Ivan Stukalo, Dejan Marković, Milan Joksimović, Branislav Jovanović, Slobodan Jontić, Milovan Janković i Tomislav Mitrović.
Za pogibiju radnika RTS-a do sada je odgovarao Dragoljub Milanović koji je 2002. osuđen na deset godina zatvora zbog nepoštovanja naređenja Savezne vlade po kojem je zaposlene i tehniku trebalo da izmesti iz zgrade u Aberdarevoj ulici.