Serija protesta obilježila je 2024. godinu u Crnoj Gori. Povodi su bili različiti.
Među zahtjevima koji su dominirali protestima bili su strože kazne za femicid i maloljetničke delinkvente, snažnija zaštita životne sredine, kao i reagovanje na pravosudne i društvene nepravde.
Krajem godine, 13. decembra u Podgorici, građani su tražili otkaz za profesora Gimnazije Radomana Čečovića, smjenu direktorice Biljane Vučurović i odgovornost svih koji su ignorisali slučaj seksualnog uznemiravanja bivše učenice Sare Vujisić.
U Podgorici je u maju održan protest zbog smanjenja kazne za pedesetogodišnjeg B.B., koji je osuđen za višestruko silovanje 15-godišnje djevojčice.
Apelacioni sud je smanjio njegovu kaznu sa 15 na osam godina zatvora, što je izazvalo oštre reakcije građana, nevladinih organizacija i političara.
A Cetinje je nastavilo jedinstvenu tradiciju protesta protiv ruske agresije na Ukrajinu, obilježavajući 19. novembar – hiljaditi dan rata šetnjom solidarnosti.
Ovaj grad je poznat po tome što je od početka agresije februara 2022. svakodnevno, a potom svakog 24. u mjesecu, organizovao protestne šetnje.
A hiljade građana Ulcinja su 7. novembra zahtijevale pravdu za Dritu Tafu, porodilju čija je smrt izazvala sumnju u nesavjesno liječenje u barskoj Bolnici.
A u Baru je 27. oktobra sa protesta "Bar uz Darisa" ukazano na hitnu potrebu reformisanja zakona o maloljetničkoj delinkvenciji nakon što je maloljetnik, osumnjičen za pokušaj ubistva Darisa Mujića, pušten na slobodu posle devet dana.
Daris je bio životno ugrožen.
Pritvaranje crnogorskih državljana na Kosovu 20. decembra okupilo je stotinjak građana ispred Skupštine Crne Gore. Pritvoreni su zbog natpisa "Kosovo je Srbija" na registarskim tablicama. Dvojica od njih su pripadnici Vojske. U pritvoru će ostati do 23. januara.
Okupljeni su tražili njihovo oslobađanje.
Tenzije su u oktobru zabilježene u selu Štitarica kod Mojkovca, gdje je na jarbol lokalne crkve postavljena srpska zastava.
U selu žive i Srbi i Crnogorci. Kao reakcija, pored srpske, postavljena je i crnogorska zastava za koju je dio mještana organizovao straže, kako je suprotstavljeni dio sela ne bi uklonio.
Protest su u jeku turističke sezone organizovali i mještani barskog sela Crmnica, zahtijevajući besplatan prolaz kroz tunel Sozina.
Blokade glavnih magistralnih puteva, prema primorju, izazvale su gužve koje je policija pokušala da preusmjeri na alternativne puteve, što je dodatno povećavalo saobraćajni kolaps.
Protest podrške pritvorenom bivšem glavnom specijalnom tužiocu Milivoju Katniću pod sloganom "Presuda bez optužnice i suda", održan je 9. maja ispred Specijalnog državnog tužilaštva u Podgorici.
Oni su tražili da se Katnić brani sa slobode zbog narušenog zdravlja. Njega Tužilaštvo tereti za zloupotrebu službenog položaja i učešće u kriminalnoj organizaciji koja je pomagala jednom od narko klanova u Crnoj Gori.
Protest ispred Skupštine Crne Gore u Podgorici 27. februara okupio je stotine građana nezadovoljnih posjetom Milorada Dodika, predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.
Okupljeni su poručili da su "Putinovi poklisari" i secesionističke ideje nepoželjni u Crnoj Gori, razvijajući zastave Bosne i Hercegovine i transparente sa jasnim porukama.
Protestovali su i poslanici.
Opozicija je krajem decembra blokirala rad Skupštine zbog ustavne krize izazvane odlukom parlamentarne većine da, bez saglasnosti Ustavnog suda, penzioniše troje sudija te institucije.
Osim oštre reakcije opozicije, zabrinutost je izrazila i Evropska unija, dok su Sjedinjene Američke Države upozorile na važnost poštovanja vladavine prava.
U središtu protesta nisu bile samo političke tenzije. I priroda je "protestovala".
Crnu Goru je 2. jula zahvatilo veliko nevrijeme u kojem su poginule dvije osobe.
Pričinjena je velika materijalna šteta, u kojoj je oštećena Luka Bar. Šteta se procjenjuje na više od 35 miliona eura.
Početkom oktobra, Plužine, najmanju opštinu na sjeveru Crne Gore "pogodile" su poplave. Uništena su dva mosta zbog čega su lokalno stanovništvo i turisti ostali "odsječeni" od grada.
Država je reagovala tek nakon četiri dana što je izazvalo ogorčenje mještana, koji su ocijenili da je kašnjenje u pomoći politički motivisano, s obzirom na to da je šavnička opština pod vlašću opozicionog DPS-a.
Ekološki problemi poput zakopavanja eutanaziranih krava oboljelih od Kju groznice u Nikšiću izazvali su zabrinutost i proteste mještana.
Ekolozi upozorili na opasnosti nepravilnog odlaganja životinjskog otpada u Crnoj Gori.
Osim neadekvatnog ukopavanja uginulih krava, otkriveno je neobična "životinjska sahrana" na arheološkom nalazištu Duklja.
Grobnica sa skeletima konja i psa prva je otkrivena na prostoru Balkana, kažu u Centru za konzervaciju i arheologiju Crne Gore. Odakle tu obred koji nije bio ni rimski, ni ilirski - je misterija.
Facebook Forum