Predsednik Vlade Srbije Srbije Miloš Vučević izjavio je u utorak da još nije izdato rešenje o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja na životnu sredinu za projekat "Jadar", jer se kompanija "Rio Tinto" još nije javila Ministarstvu za zaštitu životne sredine za to rešenje.
"I dalje jedino egzistira Uredba Vlade Republike Srbije o planu posebne namene (za projekat 'Jadar') i ništa drugo. Kada i da li će se kompanija 'Rio Tinto' pojaviti da se izda rešenje o obimu i sadržaju, to ćemo da vidimo", odgovorio je Vučević na pitanje televizije Insajder u utorak, 6. avgusta nakon obilaska rudnika uglja u Resavici povodom Dana rudara.
"Rio Tinto" će, kako je dodao, nakon što se obrati Ministarstvu, morati da uradi studiju o zaštiti životne sredine.
"Tada ide javna rasprava i tek kada Ministarstvo za zaštitu životne sredine to potvrdi, onda se javljaju Ministarstvu za rudarstvo i energetiku za eksploataciono polje pa sledi mnogo, mnogo koraka", rekao je Vučević.
Kako je pojasnio, u sledećih najmanje 24 meseca će se raspravljati o svemu tome.
Premijer je naveo i da njega "ne zanimaju strane kompanije, već narod Srbije".
"Kada dobijemo garancije za ekologiju i budemo imali ekonomsku računicu, tada to može da se radi, u saglasju sa građanima naše države", rekao je Vučević.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, koja je zajedno sa premijerom obišla Resavicu, na pitanje da li vlast sluša upozrenja struke da bi zbog rudnika litijuma moglo da dođe do zagađenja reke Jadar, a potom i Drine i Save, odgovorila je da pravilnim tehničkim i inženjerskim rešenjima rizici mogu da se svedu "na minimum, odnosno na nulu".
"To da će nešto da se izlije u Drinu, pa u Savu i Dunav i da ćemo svi da pijemo neku zagađenu vodu... To je sramno, neodgovorno i to nema veze istinskom željom da se unapredi projekat i da se o njemu argumentovano priča", navela je Đedović Handanović.
Ona je dodala da će se vlada starati o pitanjima zdravstva i zaštite životne sredine, a posebno voda.
Širom Srbije građani protestuju protiv kompanije "Rio Tinto" i kopanja litijuma.
Do novog talasa protesta dolazi nakon odluke Vlade od 16. jula da nastavi sa projektom izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra, pošto ga je prethodno stopirala 2022. godine.
Tome je prethodila odluka Ustavnog suda Srbije koji je 11. jula proglasio neustavnom odluku Vlade Srbije da zaustavi projekat kompanije "Rio Tinto", vredan 2,4 milijarde dolara.
Vlada Srbije u Beogradu je 19. jula sa Evropskom unijom potpisala "Memorandum o kritičnim sirovinama" koji predviđa ceo proizvodni lanac – od kopanja litijuma u Jadru do proizvodnje baterija za električna vozila.
Deo stručne javnosti i ekoloških udruženja u Srbiji proteklih godina tvrde da bi rudarenje litijuma moglo da ima velike negativne posledice po životnu sredinu.
Sa druge strane, "Rio Tinto", koji u Jadru planira podzemni rudnik litijuma, postrojenje za preradu i odlagalište jalovine, više puta je saopštio da je projekat ekološki bezbedan.