Dostupni linkovi

Putin u Sjeveroj Koreji, posjeta otvara pitanja bezbjednosti


Ruski predsjednik Vladimir Putin na sastanku u ruskom Ministarstvu vanjskih poslova u Moskvi, 14. juna 2024.
Ruski predsjednik Vladimir Putin na sastanku u ruskom Ministarstvu vanjskih poslova u Moskvi, 14. juna 2024.

Ruski predsjednik Vladimir Putin posjetiće Sjevernu Koreju ove sedmice prvi put od 2000. godine, a to putovanje, prema pisanju Rojtersa, u fokus stavlja rastuće partnerstvo Moskve sa državom koja ima nuklearno oružje.

Iz Kremlja su saopštili da će Putin boraviti u Sjevernoj Koreji od 18. do 19. juna na poziv tamošnjeg predsjednika Kim Džong Una.

Ruska državna novinska agencija RIA je saopštila da bi Rusija i Sjeverna Koreja mogle potpisati sporazum o partnerstvu, između ostalog, i u domenu bezbjednosnih pitanja.

Putin će nakon Sjeverne Koreje posjetiti Vijetnam 19. i 20. juna, najavili su iz Kremlja. Obje posjete bile su očekivane, iako datumi nisu bili prethodno objavljeni.

Rojters piše da je Rusija je dala sve od sebe kako bi "objavila" obnovu svojih odnosa sa Sjevernom Korejom od početka rata u Ukrajini, što je izazvalo uzbunu među Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima u Evropi i Aziji.

Vašington tvrdi da je Sjeverna Koreja Rusiji isporučila oružje kako bi joj pomogla u borbi u Ukrajini, iako je Pjongjang to više puta negirao.

Posmatrači Ujedinjenih nacija zaključili su da je najmanje jedan balistički projektil ispaljen iz Rusije na grad u Ukrajini u januaru napravljen u Sjevernoj Koreji.

Ukrajinski zvaničnici kažu da su izbrojali oko 50 takvih projektila koje je Rusiji isporučila Sjeverna Koreja.

Zamjenik ministra vanjskih poslova Južne Koreje, Kim Hong-kyun, razgovarao je o Putinovoj planiranoj posjeti Sjevernoj Koreji u hitnom telefonskom razgovoru sa zamjenikom američkog državnog sekretara Kurtom Kempbelom (Campbell).

Iz južnokorejskog Ministarstva vanjskih poslova smatraju da posjeta ne bi trebalo da rezultira većom vojnom saradnjom između Pjongjanga i Moskve i kršenjem rezolucija UN-a.

Rusija kaže da će sarađivati sa Sjevernom Korejom i razvijati odnose na način koji sama odabere te da joj neće govoriti što da radi od bilo koje zemlje, a ponajmanje od SAD-a.

UN su nametnule veliki broj sankcija otkako je Pjongjang izveo svoj prvi nuklearni test 2006. ali stručnjaci kažu da je ta država nastavila da razvija nuklearno oružje.

Izvor: Reuters
XS
SM
MD
LG