Ruski predsjednik Vladimir Putin posjetiće Sjevernu Koreju ove sedmice prvi put od 2000. godine, a to putovanje, prema pisanju Rojtersa, u fokus stavlja rastuće partnerstvo Moskve sa državom koja ima nuklearno oružje.
Iz Kremlja su saopštili da će Putin boraviti u Sjevernoj Koreji od 18. do 19. juna na poziv tamošnjeg predsjednika Kim Džong Una.
Ruska državna novinska agencija RIA je saopštila da bi Rusija i Sjeverna Koreja mogle potpisati sporazum o partnerstvu, između ostalog, i u domenu bezbjednosnih pitanja.
Putin će nakon Sjeverne Koreje posjetiti Vijetnam 19. i 20. juna, najavili su iz Kremlja. Obje posjete bile su očekivane, iako datumi nisu bili prethodno objavljeni.
- Ukrajinski komandant kaže da Rusija pojačava napade uoči dodatne vojne pomoći Zapada
- Nuklearne sile i dalje modernizuju arsenale, kaže novi izvještaj
- NATO pregovara o stavljanju nuklearnog oružja u pripravnost, tvrdi Stoltenberg
Rojters piše da je Rusija je dala sve od sebe kako bi "objavila" obnovu svojih odnosa sa Sjevernom Korejom od početka rata u Ukrajini, što je izazvalo uzbunu među Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima u Evropi i Aziji.
Vašington tvrdi da je Sjeverna Koreja Rusiji isporučila oružje kako bi joj pomogla u borbi u Ukrajini, iako je Pjongjang to više puta negirao.
Posmatrači Ujedinjenih nacija zaključili su da je najmanje jedan balistički projektil ispaljen iz Rusije na grad u Ukrajini u januaru napravljen u Sjevernoj Koreji.
Ukrajinski zvaničnici kažu da su izbrojali oko 50 takvih projektila koje je Rusiji isporučila Sjeverna Koreja.
Zamjenik ministra vanjskih poslova Južne Koreje, Kim Hong-kyun, razgovarao je o Putinovoj planiranoj posjeti Sjevernoj Koreji u hitnom telefonskom razgovoru sa zamjenikom američkog državnog sekretara Kurtom Kempbelom (Campbell).
Iz južnokorejskog Ministarstva vanjskih poslova smatraju da posjeta ne bi trebalo da rezultira većom vojnom saradnjom između Pjongjanga i Moskve i kršenjem rezolucija UN-a.
Rusija kaže da će sarađivati sa Sjevernom Korejom i razvijati odnose na način koji sama odabere te da joj neće govoriti što da radi od bilo koje zemlje, a ponajmanje od SAD-a.
UN su nametnule veliki broj sankcija otkako je Pjongjang izveo svoj prvi nuklearni test 2006. ali stručnjaci kažu da je ta država nastavila da razvija nuklearno oružje.