Ruski predsednik Vladimir Putin izvinio se predsedniku Azerbejdžana Ilhamu Alijevu, četiri dana nakon pada azerbejdžanskog aviona u Kazahstanu u kojem je poginulo 38 ljudi.
Putin je to nazvao "tragičnim incidentom".
U zvaničnom saopštenju Kremlja od 28. decembra navodi se da su ruski protivvazdušni sistemi odbijali navodni ukrajinski napad dronovima, ali nije direktno rečeno da je ruski projektil oborio avion.
Avion Azerbejdžan Erlajnsa je trebalo da sleti u Grozni u Čečeniji pre nego što je preusmeren preko Kaspijskog mora.
U pokušaju da sleti, srušio se kod grada Aktaua u Kazahstanu.
Preživelo je 29 putnika.
'Veoma jaka mogućnost da je avion oštećen ruskom raketom'
Azerbejdžanski poslanik Hikmat Babaoglu rekao je 27. decembra za Radio Slobodna Evropa da postoji "veoma jaka" mogućnost da je avion oštećen ruskom raketom protivvazdušne odbrane.
Rekao je da "posmatranja i zaključci do sada podržavaju ideju da je avion oboren".
Istog dana, portparol Bele kuće Džon Kirbi rekao je da američki stručnjaci "imaju rane indikacije koje ukazuju na mogućnost da je avion oboren ruskim protivvazdušnim sistemom".
Dokazi uključuju snimke iz aviona pre pada, slike oštećenog repnog dela nakon nesreće, izjave preživelih i navode o napadu dronom u trenutku kada je avion pokušao da sleti u Grozni.
Rojters je, pozivajući se izvor upoznat sa istragom, preneo da su rezultati pokazali da je avion pogođen sistemom "Pancir-S" - ruskim samohodnim protivavionskim i raketnim sistemom.
Nesreća je poremetila vazdušni saobraćaj u Kavkazu i šire, a azerbejdžanska avio kompanija privremeno je obustavila letove ka nekoliko ruskih gradova.
Zbog nesreće poremećen avio saobraćaj
Avion kompanije Azerbejdžan Erlajns poleteo je 27. decembra iz Bakua ka ruskom banjskom gradu Mineralnje Vodi, nedaleko od Groznog, ali se naglo vratio nakon što je primio obaveštenje o zatvaranju ruskog vazdušnog prostora kroz koji je trebalo da prođe.
Azerbejdžan Erlajns je kasnije saopštio da obustavlja letove ka nekoliko ruskih gradova, uključujući Mineralnje Vodi, Soči, Volgograd, Ufu, Samaru, Grozni i Mahačkalu.
Turkmenistan Erlajns je 28. decembra objavio da otkazuje sve letove između glavnog grada Ašgabata i Moskve od 30. decembra do 31. januara, ne navodeći razloge za ovu odluku.
Turkmenistan se graniči sa Kazahstanom na istočnoj obali Kaspijskog mora.
Takođe, 28. decembra, ruska avijacijska uprava Rosaviacija saopštila je da su privremena ograničenja uvedena na rad aerodroma u glavnom gradu Tatarstana, Kazanju, kako bi se obezbedila sigurnost letova, a medijski izveštaji navode da su svi polasci i dolasci bili obustavljeni.
Letovi ka Kazanju iz sibirskih gradova Tomsk, Surgut i Kemerovo preusmereni su na aerodrom u Nižnjekamsku, prenela je ruska državna novinska agencija TASS, pozivajući se na službu za odnose s javnošću aerodroma.
Nije dat konkretan razlog za ove mere, koje su, prema Rosaviaciji, ukinute nekoliko sati kasnije.
Rusija je povremeno zatvarala aerodrome zbog navodnih napada dronovima.