Zahtjevajući povećanje plaća, uz upozorenje da će u suprotnom stupiti u generalni štrajk, zdravstveni radnici iz Kantona Sarajevo okupili su se u utorak, 5. septembra, na protestima ispred zgrade kantonalne Vlade u Sarajevu.
Noseći transparente s porukama "Doktora je sve manje, bolesnih sve više" i "U zdravstvu su minute bitne, a satnice mizerne", više stotina okupljenih medicinara tražilo je povećanje cijene satnice rada sa trenutnih 2,76 na 3,28 maraka.
"Sa ovom vladom se ne može drugačije nego štrajkom. Ne može ovo ovako i moraju znati da se ne mogu igrati sa 8.500 zaposlenih u zdravstvu. Ovo im je poruka", kazao je novinarima Izet Hočko, predsjednik Sindikata doktora medicine i stomatologije KS.
Kako je kazao, cilj nije samo borba za bolje plaće nego za kvalitetniji zdravstveni sistem koji je trenutno "ozbiljno narušen".
Prethodno je najavljeno da će se na protestima okupiti članovi Sindikata radnika u zdravstvu KS, kantonalnog Sindikata doktora medicine i stomatologije i Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara.
Pred početak protesta, iz Vlade Kantona Sarajevo u utorak je poručeno da trenutno nema razloga za povećanje plaća zdravstvenim radnicima u Kantonu Sarajevo.
Elvedin Vatreš, predsjednik kantonalnog sindikata medicinskih sestara i tehničara, istaknuo je da je postojala nada da će biti sluha u kantonalnoj Vladi i da neće doći do protesta.
"Smatram da bi svaki premijer u nekoj evropskoj zemlji, pri porastu inflacije, pokuša poboljšati status svih građana", naglasio je Vatreš, ističući da za to ima mogućnosti jer kantonalni Zavod za zdravstveno osiguranje ima akumulirana sredstva iz prethodnih godina.
Kantonalni premijer Nihad Uk kazao je u utorak na konferenciji za novinare da je kolektivni ugovor za uposlene u zdravstvu na snazi do aprila iduće godine i da se on "svakako mora mijenjati".
Tim ugovorom su, kako je kazao kantonalni premijer, zdravstvenim radnicima povećane plaće u prosjeku između 26 do 37 posto, a za to je Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo osigurao dodatnih 51 milion maraka.
Izneseni su, također, podaci da prosječna mjesečna primanja u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) iznose od oko 1.520 maraka za medicinske tehničare, do 4.320 maraka koliko iznose primanja ljekara subspecijalista.
Ministar zdravstva KS Haris Vranić ustvrdio je da je oko 7.500 radnika zaposleno u javnom zdravstvenom sektoru, od čega je 24,7 posto nemedicinskog kadra. Poručio je, također, ne vidi zakonske osnove za štrajk i upozorio sindikate da "preuzimaju veliku odgovornost".
Sindikalista Hočko odgovorio je, pak, da kantonalna Vlada "obmanjuju javnost", među ostalim, iznoseći neistinite podatke o visini plaća.
"Plaća ljekara specijaliste iznosi 2.700 maraka, a u to ne možete računati topli obrok, dežuru i prijevoz. Plaća ljekara početnika je 2.200 maraka. Niko od njih nije rekao gdje je glavni problem, a to je skrivanje para od naših osiguranika koje bi trebale biti potrošene za bolje usluge", kazao je Hočko.
Sindikati su najavili da će, ukoliko ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi, stupiti u generalni štrajk zaposleni u 17 javnih zdravstvenih ustanova na području Sarajeva.