Spasimo Širokaču dok nije kasno, poručili su građani sarajevske Općine Stari Grad sa protesta na planini Trebević iznad Sarajeva u nedjelju 1. decembra.
Nekoliko desetaka okupilo ih se na gradilištu da iskažu svoje nezadovoljstvo sporošću rješavanja klizišta koje prijeti stotinama kuća u naselju Širokača.
Za pokrenuto klizište 200 metara iznad kuća, krive investitora apartmanskog kompleksa "Trebević Hills".
Na Trebeviću je 11. oktobra počela sanacija klizišta u kojem je oko 250 domaćinstava ugroženo, nakon što se pokrenulo iznad naselja nakon izgradnje apartmanskog kompleksa "Trebević Hills".
Anes Kurtanović mještanin Širokače i vijećnik u Općini Stari Grad Sarajevo poručio je na protestima u nedjelju kako su odgovorni nadležni organi u entitetu Republika Srpska, na čijoj teritoriji se gradi kompleks, a koji su izdali dozvolu za gradnju.
Prije nešto više od sedam dana pokrenuta je i evakuacija ugroženih domaćinstava, no više porodica ovog naselja je odbilo da napuste svoje domove, jer su bili nezadovoljni uslovima u kolektivnom smještaju koje im je nudila matična Opština Stari Grad.
Inače, klizište je pokrenuto nekoliko stotina metara iznad naselja, u dijelu koje pripada Opštini Istočni Stari Grad, odnosno bh. entitetu Republika Srpska.
Pred građane na protestima 1. decembra izašao je i predstavnik Općine Istočni Stari Grad koji je rekao da su počeli postavljati cijevi za odvod podzemnih voda preko ceste u blizini gradilišta.
Istakao je i kako su riješene administrativne procedure kako bi i radnici i mehanizacija iz drugog bh. entiteta, Federacije Bosne i Hercegovine mogli vršiti radove na lokaciji.
Općina Stari Grad Sarajevo usvojila je 10. oktobra "hitne mjere za zaštitu od klizišta" u Mjesnoj zajednici Širokača, gdje su zabilježene brojne pukotine u zemljištu, koje se povećavaju.
Među devet navedenih hitnih mjera su i priprema plana evakuacije ugroženih stanovnika, traženje pomoći viših nivoa vlasti, te zahtjev za obustavljanje radova koji uzrokuju klizište.
Donesene mjere su još i izgradnja drenažnih kanala za odvod oborinskih voda van naselja, čišćenje oborenih stabala, kamenja i zemlje iz korita Bistričkog potoka.
Opština je naložila i stalna dežuranja na ugroženoj lokaciji.