Blokada puteva do ispunjenja zahteva, najava je poljoprivrednika na početku drugog dana protesta u Srbiji.
Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da će 17. maja traktorima blokirati puteve širom Srbije, jer "niko iz Vlade Srbije ili resornih službi nije voljan da pregovara" sa njima.
"Ne želimo da maltretiramo ljude, ali očigledno oni koji bi trebali da pregovaraju sa nama, to žele", rekao je Slankamenac za RSE.
Poljoprivrednici iz okoline Novog Sada su 17. maja u prepodnevnim satima protestnom vožnjom prošli kroz centralne ulice Novog Sada, nakon što su prenoćili ispred zgrade novosadskog Sajma, gde će naredne nedelje biti održan međunardni poljoprivredni sajam.
Najavljeno je da će se poslepodne vratiti do zgrade Sajma.
Nezadovoljni poljoprivrednici u Subotici su sa oko 45 traktora blokirali centar grada, u vremenu od 10 do 11 časova.
Oni su najavili i moguću radikalizaciju protesta u toku dana, kao i da razmatraju da blokiraju raskrsnicu kod zgrade Nove opštine.
Predsednik Udruženja poljoprivrednika Subotica Miroslav Matković izjavio je da su se za radikalnije mere odlučili jer ih Vlada Srbije i dalje ne shvata ozbiljno.
"U toku dana su u planu dalje blokade saobraćaja i u drugim ulicama o čemu će građani biti blagovoremeno obavešteni", najavio je Matković.
Kako je rekao, očekuje se dolazak još traktora iz ostalih mesta u Vojvodini.
Paori će, kako su rekli, omogućiti neometan prolaz vozilima u kojima budu trudnice i osobe sa invaliditetom, a slobodan prolaz će biti omogućen i vozilima Hitne pomoći, vatrogascima, dok pešaci takođe mogu slobodno da prolaze ulicom.
Prema rečima Matkovića, paori razmatraju da u petak krenu traktorima u Beograd i na taj način podrže protest poljoprivrednika.
U Bavaništu, selu blizu grada Pančevo u Vojvodini, putevi su u prepodnevnim časovima bili blokirani sa oko 50 traktora.
Kako javlja reporter RSE, poljoprivrednici su u koloni iz Kovina krenuli u pravcu Beograda, ali su kod Pančeva zaustavljeni.
Dejan Trajković, stočar iz sela kod Kovina, koji je i sam učestvovao u pregovorima sa Vladom Srbije, za RSE kaže da ih je na proteste izvela "muka, problemi i nerešavanje problema".
"Mi smo se spojili sad svi zajedno sa zajedničkim zahtevima, jer svugde je problema u poljoprivredi. Za šta god se uhvatite je trulo", kaže Trajković.
I poljoprivrednik iz Kovina Nikola Nikolić kaže da protestuju "da bi ih neko razumeo i shvatio da nemaju kud".
"Mi smo u čistom minusu. Moramo da izađemo na put, moramo da se borimo. Ovo je naša muka. Ostavili smo i zemlju i stoku i sve smo ostavili", ističe on.
Magistralni put Zrenjanin – Novi Sad biće blokiran drugi dan za redom u nekoliko navrata, rekao je agenciji Beta poljoprivrednik iz Aradca Dejan Rakić.
Poljoprivrednici su i 16. maja mehanizacijom blokirali put Zrenjanin – Novi Sad u nekoliko navrata u trajanju od po sat vremena, kada je bio obustavljen saobraćaj za kamione i autobuse.
Paori iz centralne Srbije najavljuju dolazak u Beograd
Nezadovoljni poljoprirednici iz centralne Srbije i danas blokiraju Ibarsku magistralu u delu kod Kraljeva.
Njihove kolege iz Šumadije najavljuju da će u četvrtak traktorima krenuti za Beograd, kako bi u petak nastavili protest pred zgradom Vlade Srbije.
Paori iz ovog kraja u utorak su organizovali vožnju upozorenja ulicama Rače. Drugog dana protesta kažu da su više fokusirani na pripreme za predstojeći put u glavni grad Srbije.
"Poljoprivrednici će dan iskoristiti za kontrolu i sitnije popravke traktora i priključnih mašina kako bi bez problema stigli do Beograda", kaže za RSE Milan Milošević, jedan od organizatora protesta u ovom kraju.
On procenjuje da će, ukoliko ih policija ne bude zausavljala, pred Vladu Srbije stići u petak ujutro.
'Političari i kvazipoljoprivrednici na protestu'
Premijerka Srbije Ana Brnabić je povodom protesta poljoprivrednika izjavila 17. maja da su danas "tri puta veće direktne investicije u poljoprivredu nego pre deset godina", prenosi Beta.
"Ja bar dva puta nedeljno razgovaram sa poljopriverdnicima, ima mnogo udruženja, nemoguće je ispuniti sve zahteve", rekla je Brnabić, navodeći da je potrebno da "zahtevi budu razumni, a ne da budu političari u tome".
Kako je navela, Vučić je ponudio sastanak poljoprivrednicima koji protestuju, "ali su oni odbili".
"Meni su rekli - to su ti zahtevi, ja sam navela šta može i da ćemo razgovarati a oni su odgovorili - vi gradite puteve i pruge, šta će nam to, dajte sve pare poljoprivedi", rekla je Brnabić.
Ona je rekla da su "neki političari, kvazipoljoprivrednici rekli da će se pridružiti protestima do ispunjenja njihovih zahteva" i upitala kakve veze ima protest "Srbija protiv nasilja" sa njihovim zahtevima.
Zahtevi poljoprivrednika
Poljoprivrednici traže subvencije po hektaru od 300 evra, zagarantovanu cenu mleka od 75 dinara bez poreza na dodatu vrednost (PDV), dizel po ceni u koju se ne uračunava akciza i PDV, subvencije po kravi, umesto 30.000 dinara, 40.000 dinara.
Sve te zahteve je 15. maja odbacila Brnabić, rečima da treba da se strpe i da se o tome može razgovarati sledeće godine.
Nakon što su i tada propali pregovori sa Vladom Srbije poljoprivrednici su od jutarnjih sati, 16. maja blokirali lokalne i magistralne puteve u Nišu, Požarevcu, Zrenjaninu, Kragujevcu i drugim gradovima.
Ratari i stočari od vlasti očekuju i da im se obezbedi cena poljoprivrednih proizvoda, pšenice, kukuruza, soje i drugih, kao na, kako je rečeno, berzama u Budimpešti i Parizu.
Na listi zahteva je i da se uvede zaštitna taksa na mlečne proizvode koji se uvoze iz Evropske unije i država potpisnica sporazuma CEFTA a to su Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Rumunija, Crna Gora.