Dostupni linkovi

Deo škola u Srbiji obustavio rad, protesti prosvetara u nekoliko gradova


Profesori i nastavnici na protestu ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, 20. januar 2025.
Profesori i nastavnici na protestu ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, 20. januar 2025.

Deo prosvetnih radnika koji ne prihvata dogovor reprezentativnih sindikata sa Vladom obustavio je 20. januara rad u školama u Srbiji.

U Beogradu i još nekoliko gradova održani su protesti sa porukom da učitelji i nastavnici podržavaju studente koji blokiraju fakultete.

Na obustavu rada u školama i protest ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu pozvao je Nezavisni sindikat prosvetnih radnika koji sa Vladom nije pregovarao o povećanju plata i moratorijumu na štrajk.

Predsednik Nezavisnog sindikata Dušan Kokot rekao je da je prvog dana drugog polugodišta rad obustavilo 50 posto škola u Srbiji, a da je u najvećim gradovima u štrajku između 80 i 90 odsto škola.

Premijer Srbije Miloš Vučević je, sa druge strane, naveo da se u više od 80 odsto škola nastava odvija normalno.

Vučević je najavio i da će od 21. januara prosvetna inspekcija krenuti u škole koje su obustavile rad.

Prosvetari sa transparentima na protestu u Beogradu, 20. januar 2025.
Prosvetari sa transparentima na protestu u Beogradu, 20. januar 2025.

Poziv na 'generalni štrajk' sa protesta u Beogradu

Deo prosvetnih radnika nije prihvatio moratorijum na štrajk koji su objavila četiri reprezentativna prosvetna sindikata nakon što su sa Vladom Srbije prošle nedelje postigla dogovor oko ključnih pitanja izjednačavanja početnih plata prosvetnih radnika sa republičkim prosekom.

Prosvetarima koji su nezadovoljni položajem su se na protestu u Beogradu pridružili učenici, studenti i građani koji ih podržavaju.

"Proglašavamo ovaj skup plenumom prosvetnih radnika i molim da se svi zajedno izjasnimo o generalnom štrajku. Neka podignu ruke oni koji su za", poručio je predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Dušan Kokot, što je ispraćeno ovacijama i skandiranjem "Generalni štrajk".

Kokot je rekao da njegov sindikat nije prihvatio "danajske darove vlasti" kroz povećanje plate i da se bori se za "opšti interes" društva.

Okupljenima na protestu obratilo se nekoliko profesora i nastavnika.

"Prenesite onima koji ovde nisu da nam se pridruže da svi zajedno branimo prosvetu od onih koji su nas ponizili i uvredili, ali koji nas ne mogu pobediti", rekao je profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Jovo Bakić.

Prosvetari i studenti na platou Filozofskog fakulteta, Beograd, 20. januar 2025.
Prosvetari i studenti na platou Filozofskog fakulteta, Beograd, 20. januar 2025.

Profesorka univerziteta u Kragujevcu Jelena Teodorović zahvalila je studentima što su pružili ruku prosvetnim radnicima.

"Hoće sve nastavnike da otpuste? Neće! Kada se u školama pojavi inspekcija zovite nas da ih pitamo – gde je bila inspekcija za Železničku stanicu u Novom Sadu?", poručila je ona.

Nastavnica geografije iz Niša Nataša Medenica upitala je prosvetne radnike koji se nisu pridružili obustavi rada "da li će reći svojim učenicima da im je važnija malo veća plata od slobode".

Učesnici protesta su nakon obraćanja govornika petnaestominutnom tišinom odali poštu poginulima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Protest prosvetara i studenata u Beogradu, 20. januar 2025.
Protest prosvetara i studenata u Beogradu, 20. januar 2025.

Protesti i obustava nastave širom Srbije

Protest prosvetara organizovan je i u Nišu pod nazivom "Ni(ški) profesori ne ćute".

Pozivu Neformalne grupe nastavnika, saradnika i istraživača niškog Univerziteta su se uz prosvetare odazvali i studenti i građani.

Oni su nakon petnaestominutne tišine za stradale u Novom Sadu u protestnoj šetnji prošli pored Gimnazije "9. maj" koja je, kako su naveli organizatori, jedina gimnazija u Nišu koja nije izglasala obustavu nastave.

Veliki broj roditelja okupio se 20. januara ispred škola u Novom Sadu kako bi pružio podršku prosvetarima koji su obustavili nastavu.

Kolektivi škola su samostalno organizovali obustavu, uprkos dogovoru reprezentativnih sindikata sa predstavnicima vlasti, preneo je novosadski portal 021.

Kolektiv Gimnazije "Svetozar Marković" iz Subotice je većinom glasova doneo odluku da od 21. januara do daljnjeg potpuno obustavi nastavu.

Politehnička škola i mađarska Gimnazija "Deže Kostolanji" su stupile u zakonski štrajk, pa se u ovim školama nastava odvija skraćeno i traje 30 minuta.

U Gimnaziji "Svetozar Marković" je tajnim glasanjem izražena i spremnost da se odluka uskladi sa odlukama Foruma beogradskih gimnazija koji je ranije doneo odluku o obustavi rada.

Zaposleni u Gimnaziji su nakon sastanka u 11.52 časova odali počast stradalima u novosadskoj nesreći.

Odavanje pošte žrtvama nesreće u Novom Sadu ispred gimnazije u Subotici, 20. januar 2025.
Odavanje pošte žrtvama nesreće u Novom Sadu ispred gimnazije u Subotici, 20. januar 2025.

Predstavnik dela kolektiva Politehničke škole u Subotici Zvonko Vuković je rekao za Radio Sloodna Evropa da se nastavni kadar 17. januara odlučio za zakonski štrajk koji podrazumeva da većina profesora nakon 30 minuta napušta nastavu.

"Važno je da profesori podrže studente, a važno je i da ostale kolege shvate trenutak i situaciju u kojoj se naše društvo nalazi", ocenio je Vuković.

U Kragujevcu je održan "javni čas" podrške studenata u blokadi prosvetnim radnicima koji su obustavili rad u školama.

"Javni čas" u Kragujevcu, 20. januar 2025.
"Javni čas" u Kragujevcu, 20. januar 2025.

"Ne postoji drugi način da se preporodimo osim da hrabro i smelo dignemo glas i svima jasno stavimo do znanja da ćutanje više nije opcija", poručio je maturant Stevan Vuković.

"Znamo kako se osećate jer nije samo vaša profesija izgubila smisao i dostojanstvo već čitavo društvo", dodao je.

Milan Jeftić iz Unije sindikata provetnih radnika rekao je da se nastava odvija u svega nekoliko škola u tom gradu.

Vlast najavljuje inspekciju

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da će od 21. januara prosvetna inspekcija krenuti u škole koje su obustavile nastavu.

"Od sutra prosvetna inspekcija počinje svoj posao tamo gde, suprotno zakonu, nije organizovana nastava. To je sve što mogu kažem", rekao je Vučević na konferenciji za novinare 20. januara.

On je pozvao da se ne dozvoli da iko škole "truje politikom".

Dekani fakulteta Univerziteta u Beogradu na kojima se školuju budući nastavnici zatražili su od Ministarstva prosvete da inspekcija "odmah prekine progon nastavnika i škola koji obustavljaju rad".

Dekani Biološkog, Geografskog, Fizičkog, Fakulteta za fizičku hemiju, Filološkog, Filozofskog, Matematičkog i Hemijskog fakulteta saopštili su da je nezadovoljstvo nastavnika stanjem u obrazovanju opravdano, kao i njihova podrška studentskim protestima i zahtevima.

Vlada Srbije ranije je odlučila da skrati prvo polugodište u školama, pa je završeno 24. decembra, umesto četiri dana kasnije, u trenutku kada su maturanti, u znak solidarnosti sa studentima, blokirali svoje srednje škole širom Srbije.

Više desetina škola u oko 20 gradova bilo je u blokadi.

Podršku prosvetnim radnicima koji su odlučili da obustave rad su 19. januara pružili studenti u blokadi, koji su u više gradova Srbije održali proteste "Školski čas u zadnji čas".

Studenti su naveli da borba prosvetara nije samo njihova, već "borba za dostojanstven rad i obrazovanje, koje predstavlja osnovno ljudsko pravo".

Studenti skoro dva meseca blokiraju više od 60 fakulteta u Srbiji zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi u padu nadstrešnice u Novom Sadu.

XS
SM
MD
LG