Privredna komora Srbije (PKS), saopštila je u četvrtak da u potpunosti podržava deklaraciju sa samita "Ukrajina – Jugoistočna Evropa", na kojoj su lideri iskazali podršku teritorijalnom integritetu Ukrajine.
"Privreda Srbije je spremna da na sve načine pomogne posleratnoj obnovi i oporavku Ukrajine i da doprinese da se građani te zemlje vrate normalnom životu", navelo je to najveće poslovno udruženje u Srbiji.
Učesnici samita "Ukrajina-Jugoistočna Evropa" usvojili su 28. februara u Tirani zajedničku deklaraciju u kojoj se izražava podrška teritorijalnom integritetu Ukrajine u njenim granicama od 1991. godine i obavezuje na učešće u posleratnoj obnovi te zemlje.
PKS je saopštila i da su predsednici privrednih komora Srbije i Ukrajine Marko Čadež i Genadij Čižikov na dan obeležavanja dve godine od početka rata u Ukrajni potpisali zajedničku izjavu u kojoj se navodi da će dve komore, "zajedno sa međunarodnim saveznicima iskoristiti svoje iskustvo i stručnost kako bi na najbolji način pomogli Ukrajini u obnovi, nakon ratnih sukoba".
"U ovim izazovnim vremenima, solidarnost se javlja kao naš najmoćniji saveznik, a naše komore to ponosno pokazuju kroz kontinuiranu saradnju, jačajući kako lične tako i poslovne veze. Srbija i Ukrajina teže članstvu u EU i prepoznaju ga kao potencijal za produbljivanje veza između naših društava", navodi se, između ostalog, u zajedničkoj izjavi dvojice predsednika privrednih komora.
Kompanije iz Srbije, kako je navedeno, učestvovale su u svim humanitarnim akcijama na kojima je prikupljana pomoć narodu Ukrajine.
Srbija je jedna od retkih evropskih zemalja koje se nisu pridružile sankcijama EU i Sjedinjenih Država protiv Kremlja i poslovnim entitetima bliskim ruskom režimu.
U Ujedinjenim nacijama Srbija je osudila rusku invaziju, ali održava prijateljske veze sa Rusijom zbog protivljenja Kremlja nezavisnosti Kosova i energetske zavisnosti od Rusije.
Vlada Srbije je od početka ruske agresije slala humanitarnu pomoć Ukrajini u nekoliko navrata, poslednji put u avgustu 2023. godine.