Dostupni linkovi

Preminuo mladić zbog kojeg su u BiH promijenili zakon o transplantaciji


Šemić je proteklih sedmica bio smještan u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru
Šemić je proteklih sedmica bio smještan u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici u Mostaru

Adnan Šemić, 23-godišnji teško oboljeli mladić iz Mostara zbog kojeg je 10. jula hitno mijenjan zakon kako bi mu se omogućila transplantacija, preminuo je u ponedjeljak, 15. jula, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa Željko Mijailović koji mu je trebao darovati dio jetre.

Šemić je godinama bolovao od Wilsonove bolesti, koja je posljedica abnormalnog metabolizma bakra, i bila mu je hitno potrebna nova jetra. Raniji zakon je omogućavao da darivatelj organa može biti samo srodnik i bračni drug. Cijela Adnanova obitelj uradila je pretrage, ali niko nije bio kompatibilan da daruje dio jetre.

Na kraju su uputili apel preko društvenih mreža. Objavu Adnanove rodice na Facebooku vidio je Željko Mihailović iz Loznice u Srbiji. Pretragama je utvrđeno da su kompatibilni i tad je krenula njihova višemjesečna borba za zakonima.

Budući da u BiH Željko nije mogao biti darivatelj ako nije srodnik, otišli su u Tursku gdje su ih u dva navrata odbili uz obrazloženje da se nedovoljno dugo poznaju.

Vlasti u Federaciji BiH, jednom od dva entiteta, hitno su izmijenile zakon 10. jula kako bi donor mogao biti i osoba koja nije srodnik ili bračni drug. Udruženje dijaliziranih i transplantiranih bolesnika u Federaciji BiH, decenijama su zagovarale da se proširi broj živih donora.

Dva tima ljekara iz Hrvatske i Turske bila su spremna izvesti transplantaciju jetre sa Željka Mijailovića na Adnana Šemića ako bi on mogao izdržati operaciju.

U BiH ne postoji državno ministarstvo za zdravlje i ovo pitanje je u nadležnosti dva entiteta – Republike Srpske i Federacije BiH, te deset kantona u Federaciji. Svi pokušaji da se formira državno ministarstvo su propali.

Transplantacije se u Republici Srpskoj godinama ne rade, a pacijenti na tu operaciju, uglavnom, idu u Bjelorusiju gdje operacija košta oko 67.000 dolara, a trošak snosi entitetski zdravstveni fond.

Bosna i Hercegovina zbog neuređene oblasti na nivou države i nedovoljnog broja transplantacija nije članica Eurotransplanta, međunarodne fondacije koja je odgovorna za poticanje i koordinaciju transplantacije organa.

TV Liberty: Eurotransplant u BiH - stotine ljudi između nade i realnosti
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:29:56 0:00
XS
SM
MD
LG