Više državno tužilaštvo u Podgorici je formiralo predmet povodom smrti Drite Tafa iz Ulcinja, koja se porodila u barskoj bolnici 13. septembra, a preminula u Kliničkom centru u Podgorici mjesec i po kasnije. Iz Tužilaštva je 5. novembra zatražena ekshumacija tijela.
Porodica Tafe pokrenula je sudski postupak protiv doktorice u barskoj bolnici koja je vodila trudnoću i porodila je carskim rezom.
I Asmira Aljošević iz Bara, je nakon porođaja 10. septembra u barskoj bolnici zbog komplikacija hitno prebačena u KCCG, gdje je skoro dva mjeseca u teškom stanju, na intezivnoj njezi. I njena porodica sumnja da je to posljedica nesavjesnog liječenja u barskoj bolnici.
Zbog smrti tridesetpetogodišnje Tafe i teškog stanja Aljošević, nevladine organizacije iz Ulcinja su najavile protest 7. novembra ispred Doma zdravlja, pod sloganom "Ne želim biti sljedeća".
Zahtijevaju da se utvrdi uzrok smrti Drite Tafa, te da žene Ulcinja dobiju odgovornu zdravstvenu zaštitu.
I predsjednik Opštine Ulcinj, Genci Nimanbegu, pozvao je ljekare, Opštu bolnicu Bar i Ministarstvo zdravlja da hitno institucionalno reaguju.
"Ulcinj je šokiran Dritinim gubitkom života. Majka troje djece i uzorna supruga. Građani Ulcinja, a posebno članovi njene porodice treba da dobiju odgovore zašto se dogodila ova tragedija", saopštio je Nimanbegu 3. novembra.
Povodom smrti Drite Tafa, građanski pokret URA je zatražio hitnu sjednicu skupštinskog Odbora za zdravstvo i kontrolno saslušanje ministra zdravlja Vojislava Šimuna i nadležnih institucija.
A da se ispituju svi koji su učestvovali u njenom liječenju i da je u barsku bolnicu upućena zdravstveno-sanitarna inspekcija, potvrdio je ministar zdravlja Vojislav Šimun na konferenciji za novinare 4. novembra.
"Ispituje se odgovornost svih koji su učestvovali u liječenju pacijentkinje", rekao je Šimun.
Naveo je da se pacijentkinja porodila u barskoj bolnici 13. septembra carskim rezom, a dan kasnije je uočena hirurška komplikacija, nakon čega je prebačena u KCCG.
U Kliničkom centru je ostala do 25. septembra.
Potom je, 29. oktobra odrađena, kako je Šimun naveo, "rutinska procedura u cilju daljeg urološkog liječenja".
Dan kasnije ponovo je primljena u Klinički centar gdje je preminula 2. novembra.
Direktor Kliničkog centra Aleksandar Radović je kazao da su oformili i internu komisiju koja treba da ustanovi zašto je došlo do smrtnog ishoda.
O slučaju dvadesetšestogodišnje Asmire Aljošević iz Bara, koja je nakon porođaja u barskoj bolnici 10. septembra, hitno prebačena zbog komplikacija u Klinički centar, Radović je rekao da je kod nje došlo do pojačanog krvarenja zbog čega je operisana.
"Urađena je reintervencija i uklonjeni su jajnici. Pacijentkinja je primila jako veliki broj transfuzija krvi, došlo je do poremećaja funkcije bubrega i pluća, ali je sada u fazi oporavka i odvajamo je od mašine za disanje", rekao je Radović.
Od tada je u teškom stanju i nalazi se na intenzivnoj njezi.
Povodom slučaja preminule porodilje, na internetu je pokrenuta peticija za smjenu ginekološkinje barske bolnice, koju je do sada podržalo oko 3.800 potpisnika.