Na sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH), održanoj u četvrtak, 15. oktobra, nije postojao konsenzus prilikom glasanja o priznanju nezavisnosti Kosova, a nakon sjednice predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i član Predsjedništva Milorad Dodik, održali su odvojene press konferencije.
Predsjedavajući Džaferović i član Predsjedništva Željko Komšić tvrde da ne postoji odluka o priznavanju Kosova, dok član Predsjedništva Milorad Dodik tvrdi da su članovi Predsjedništva na današnjoj sjednici odbili priznanje Kosova.
Predsjedavajući Džaferović je naglasio da u BiH nema odluke o Kosovu dok se ne postigne konsenzus te da u pozivu na sjednicu nije stavio tačku dnevnog reda koja se odnosila na priznanje Kosova.
On je napomenuo da je član Predsjedništva Željko Komšić povukao tu tačku s dnevnog reda današnje sjednice.
"Gospodin Dodik je insistirao da to bude na dnevnom redu, gospodin Komšić je povukao tu tačku dnevnog reda, a onda je gospodin Dodik tražio da se ipak glasa o tome iako je tačka povučena. Nema se o čemu glasati.
I na kraju gospodin Dodik je glasao protiv, gospodin Komšić i ja nikako nismo glasali, jer nemamo o čemu da glasamo. I tako je završena ta tačka dnevnog reda", objasnio je Džaferović.
S druge strane, član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik tvrdi da su članovi Predsjedništva na današnjoj sjednici odbili priznanje Kosova.
Dodik je podsjetio da se na prethodnoj sjednici, na inicijativu člana Predsjedništva Željka Komšića, glasalo o nezavisnosti Kosova, a da je Predsjedništvo sa dva glasa za i jednim protiv usvojilo odluku o priznanju Kosova.
On smatra da takva situacija predviđa da se na prvoj narednoj sjednici kao obavezujuća tačka dnevnog reda stavi na ponovno odlučivanje o toj temi.
"Nakon pokušaja da gospodin Komšić navodno povuče svoj ranije dati prijedlog, što nije bilo moguće jer to više nije bilo u formi prijedloga jednog člana Predsjedništva, nego je bila odluka Predsjedništva, o čemu se ponovo odlučivalo, na sjednici se moralo glasati o toj odluci koja je ranije donesena.
Tako da gospodin Komšić nije glasao, gospodin Džaferović je bio uzdržan, a ja sam bio protiv što formalno-pravno i suštinski znači da BiH odlukom Predsjedništva nije priznala Kosovo. Odnosno odbila je priznanje Kosova", objasnio je Dodik.
On smatra da je to formalno-pravna činjenica i odluka koja će biti obavezujuća za postupanje svih organa.
Iz Kabineta člana Predsjedništva BiH, Željka Komšića je za novinsku agenciju Fenu rečeno da "nema nikakve odluke u vezi s priznanjem nezavisnosti Kosova, a ako je ima onda bi je trebao pokazati član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik, ali on to neće učiniti jer je nema".
Prvi put je o priznanju nezavisnosti Kosova Predsjedništvo Bosne i Hercegovine (BiH), glasalo na vanrednoj sjednici 17. septembra.
Tada je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik bio je protiv, a druga dva člana Željko Komšić i Šefik Džaferović, bili su za.
Da Predsjedništvo BiH raspravlja o priznanju nezavisnosti Kosova tražio je član Predsjedništva Željko Komšić.
Predsjedavajući Predsjedništva Šefik Džaferović, objasnio je tada kako će prijedlog o glasanju o priznanju nezavisnosti Kosova ići u drugi krug glasanja, na narednu sjednicu Predsjedništva BiH.
Kosovo je proglasilo nezavisnost 17. februara 2008. godine, a Bosna i Hercegovina je pored Srbije, jedina zemlja u regiji koja nije priznala nezavisnost te države.
Bosna i Hercegovina priznala je pasoš Republike Kosovo kao važeći dokument, no građanima Kosova za ulazak u BiH potrebna je viza.
Kosovo je 2014. godine Bosni i Hercegovini uvelo recipročne mjere na vizni režim, jer BiH ne odustaje od ukidanja viza za građane Kosova.
Osim nekoliko usvojenih sporazuma na današnjoj sjednici Predsjedništva BiH, napomenuo je Predsjedavajući Džaferović, prihvaćen je i sporazum o readmisiji s Pakistanom.
Prethodno je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u četvrtak, 15 oktobra na vanrednoj telefonskoj sjednici utvrdilo Prijedlog tog sporazuma i dostavilo ga Predsjedništvu BiH na daljnju proceduru.
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine usvojilo je na današnjoj sjednici i Izjavu kojom se pozivaju sve institucije u BiH da se posvete istinskom ispunjavanju svih 14 prioriteta koji su neophodni za put BiH ka članstvu u Evropskoj uniji.