U Memorijalnom centru Potočari-Srebrenica 11. jula će ove godine biti ukopano 49 žrtava, saopšteno je u srijedu (28.juna) nakon sjednice Organizacionog odbora za obilježavanje genocida.
“Ovo, međutim, nije konačan broj, jer postoji mogućnost da u naredna dva-tri dana neka od porodica da saglasnost za ukop", rekao je Adem Mehmedović, predsjednik pododbora.
Rečeno je i kako je sve spremno za kolektivnu dženazu i ostale sadržaje koji su planirani u okviru zvaničnog programa a obilježavanje 27 godina genocida nad Bošnjacima Srebrenice.
“Sve je spremno za komemoraciju 11. jula i očekujemo prisustvo velikog broja zvanica iz cijelog svijeta, kao i članova porodica žrtava i građana iz svih dijelova Bosne i Hercegovine. Broj posjetilaca nije ograničen, kao prethodnih godina zbog pandemije korona virusa”, rekao je za Radio Slobodna Evropa Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora.
I ove godine biće organizovan Marš mira, a očekuje se oko 4.000 učesnika.
Marš mira će 8. jula krenuti iz Nezuka, na istoku BiH, a svake godine se organizuje u spomen na nekoliko hiljada Srebreničana koji su u julu 1995. godine prešli put od skoro 100 kilometara da bi pronašli spas u Tuzli.
Tabuti sa posmrtnim ostacima 19 žrtava srebreničkog genocida izneseni su 10. jula iz prostora nekadašnje Fabrike akumulatora i preneseni do Memorijalnog centra Potočari kod Srebrenice.
Kolona s posmrtnim ostacima 19 žrtava genocida stigla je 9. jula u Potočare gdje ih je ispred Memorijalnog centra dočekalo oko 300 članova porodica žrtava ubijenih u genocidu, te prijatelja i komšija.
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada su ukopane 6.652 žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još se traga za oko 1.000 nestalih.
Snage Vojske Republike Srpske (VRS) su tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine ubile su oko 8.000 muškaraca i dječaka u Srebrenici i okolini.
Za te je zločine do sada osuđeno 47 osoba na više od 700 godina zatvora.
Zločin u Srebrenici iz jula 1995. godine, jedini je koji se dogodio na prostoru bivše Jugoslavije, a koji je pred međunarodnim i domaćim sudovima okarakterisan kao genocid.
Radovan Karadžić, prvi predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS), osuđen je u Hagu pravomoćno na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici, kao i zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u drugim dijelovima BiH.
Na doživotnu kaznu na istom sudu za genocid je osuđen i glavni komandant VRS-a, Ratko Mladić.