Dostupni linkovi

Vanredne mjere zbog poplava na istoku BiH oko Bijeljine



Nabujala rijeka Drina, Bijeljina, 20. januar 2023. godine
Nabujala rijeka Drina, Bijeljina, 20. januar 2023. godine

Trudnica i još tri osobe evakuisani su u toku noći sa 19. na 20. januar i kuće opkoljene vodom u vikend naselju u Janji kod Bijeljine na istoku Bosne i Hercegovine.

To je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdio Dejan Balorda, zamjenik starješine bijeljinskih vatrogasaca.

"Iza ponoći u 3 sata i 30 minuta primljen je poziv u vatrogasnu službu da su ugrožena četiri člana porodice u vikend naselju u Janji. Na lice mjesta otišli su vatrogasci gdje su zatekli trudnicu i tri člana. Angažovan je traktor i čamac. Prvo je evakuisana trudnica na bezbjedno mjesto, a potom i ostale osobe", rekao je Balorda za RSE.

Zbog porasta vodostaja rijeke Drine u regiji Bijeljine uvedene su vanredne mjere odbrane od poplava. To je u petak saopšteno je iz Javne ustanove "Vode Srpske".

U toj ustanovi u vlasništvu bh. entiteta Republika Srpska (RS), ističu da su mjere uvedene pošto je na mjernoj stanici Radalj, u susjednoj Srbiji, u petak ujutru zabilježen vodostaj rijeke Drine od 500 centimetara, sa tendencijom daljeg rasta.

"Stanovništvo naselja u blizini rijeke Drine pozvano je da prati obavještenja nadležnih institucija, s obzirom da se danas očekuje dalji rast vodostaja u donjem toku rijeke Drine", saopšteno je iz "Voda Srpske".

Izlijevanje Drine u petak je zabilježeno u dijelu bijeljinskog naselja Janja, naveo je za Radio Slobodna Evropa (RSE), Milan Novitović, direktor Republičke uprave civilne zaštite RS.

"U dijelu Grada Bijeljina, odnosno naselja Janj, vikend naselje i taj nebranjeni dio je zaplavljen, nema trenutno ugroženih objekata. U dijelu naselja Amajlija i Bijeljine povećan je oprez iz prostog razloga zato što je i vodostaj rijeke Save u porastu. Usporeno ulivanje Drine u Savu može imati i posledice zbog povratnog talasa, ali sve nadležne službe prate situaciju", rekao je Novitović.

On je dodao i da je trenutno kritična situacija u Zvorniku, južno od Bijeljine, gdje je zaplavljeno desetine objekata od Drine i njene pritoke, rijeke Hoče.

"U Foči (jugoistok BiH) vodostaj Drine je u blagom opadanju, ali imamo rast njene pritoke Ćehotine i izlivanje te reke u jednom dijelu ali bez ugroženih objekata ili ljudskih života. Što se tiče Rudog (krajni istok BiH), veliki je priliv vode u Limu koji se izlio iz korita. Ugroženo je desetak kuća i one su evakuisane", rekao je Novitović.

Pod lupom Civilne zaštite je i Bratunac gdje se takođe Drina izlila na nekoliko lokacija.

U toj Opštini na istoku BiH u petak je zasijedao Štab za vanredne situacije, jer je tokom noći došlo do dodatnog plavljenja oranica i pomoćnih objekata. Trenutno je nivo Drine u blagom opadanju.

„Pratimo situaciju na terenu i naše ekipe su dežurale cijelo vrijeme. Sinoć smo imali porast vodostaja manjih pritoka u seoskim naseljima gdje je postojala mogućnost ulaska u stambene objekte, ali na svu sreću nije bilo plavljenja objekata", rekao je za RSE Zlatko Simić, komandir vatrogasne spasilačke jedinice Bratunac.

Simić je dodao i da se apeluje na stanovništvo da "ne prilaze nabujalim vodama kako bi se izbjegle ljudske tragedije".

Poplavljeno dječije igralište na obali Drine kod Bratunca, na istoku BiH
Poplavljeno dječije igralište na obali Drine kod Bratunca, na istoku BiH

Drina je u toku noći sa četvrtka na petak i poplavila objekte i zatvoreni bazen Enesa Hasanovića u naselju Redžići, povratnika koji je uložio u turistički biznis.

„Vratio sam se ovdje i pokrenuo seoski turizam sa mnogim sadržajima. Voda je sinoć poplavila dječije igralište, a voda je ušla i u kuću gdje se u prizemlju nalazi zatvoreni bazen. Nadam se da ću uspjeti sanirati štetu koja je znatna i da ću opet uspjeti pokrenuti svoj biznis, kaže za naš radio Enes Hasanović.

U Civilnoj zaštiti RS ističu da su u porastu i vodostaji rijeka Une, Sane i Vrbasa, na sjeveru i sjeverozapadu BiH.

Na području Kostajnice, na sjeverozapadnoj granici BiH sa Hrvatskom, rijeka Una se izlila na poljoprivredno zemljište.

U drugom bh. entitetu, Federaciji BiH, i dalje je na snazi vanredno hidrološko stanje na području gornjeg dijela sliva rijeke Bosne, Unsko-sanskom kantonu te u Bosansko podrinjskom kantonu Goražde.

Iz Agencije za vodno područje rijeke Save, koja upravlja vodama u Federaciji BiH, saopštili su u petak da obavještavaju stanovništvo i privredne subjekte koji se nalaze u blizini vodotoka na pojačan oprez, a službe civilne zaštite na pripravnost dok traje vanredno hidrološko stanje.

"Većina vodostaja na vodnom području rijeke Save u Federaciji BiH je u opadanju", saopšteno je iz Agencije za vodno područje rijeke Save.

XS
SM
MD
LG