Gotovo svaka treća romska djevojčica u Crnoj Gori je u braku, a svaka četvrta dobije dijete, saopšteno je 6. aprila sa tribine Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore.
"Poražavajuće je da je porađaj vodeći uzrok smrtnosti kod romskih djevojčica između 15 i 19 godine života", ocijenila je Mladenka Tešić, predstavnica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.
Evropska komisija je u posljednjem izvještaju o Crnoj Gori upozorila da dječiji ugovoreni brakovi "ostaju razlog za zabrinutost".
"Dječiji brakovi nisu tradicija, nego ozbiljno kršenje prava i dobrostanja djeteta. Oni prvensveno negativno utiču na pravo djevojčica, njihovo zdravlje i obrazovanje", kazala je Tešić na tribini o položaju romskih i egipćanskih žena u Crnoj Gori.
Biljana Pejović iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava kazala je da su romskim i egipćanskim ženama i djevojčicama zatvorena brojna vrata u Crnoj Gori.
Izvršna koordinatorka Centra za romske inicijative Fana Delija kazala je da romsku djecu i danas odbacuju zbog njihove puti.
Ona je podijelila lično iskutvo sa časova fizičkog vaspitanja, koje je upamtila po tome što niko nije želio da joj "pruži ruku samo zato što je moja ruka tamna".
"Meni se to desilo prije 37 godina, a sličnih problema imamo i danas, što je zaista zabrinjavajuće. I onda vi počnete da mrzite vašu boju kože".
U Skupštini Crne Gore danas je održano i prvo zasjedanje Romskog parlamenta, na kojem su se mogli čuti stavovi predstavnika romske populacije.
Međunarodni dan Roma obilježava se 8. aprila.
Prema poslednjem popisu stanovništva iz 2011. godine, u Crnoj Gori živi nešto više od 8.000 Roma i Romkinja, ali se procenjuje da ih ima više od 12.000.