Dostupni linkovi

Masovni antivladin protest u Varšavi dve nedelje uoči parlamentarnih izbora


Hiljade Poljaka i Poljakinja izašlo je na ulice Varšave 1. oktobra kako bi protestovali protiv aktuelne vlasti u toj zemlji.
Hiljade Poljaka i Poljakinja izašlo je na ulice Varšave 1. oktobra kako bi protestovali protiv aktuelne vlasti u toj zemlji.

Hiljade ljudi se okupilo na centralnom trgu u Varšavi 1. oktobra protestujući protiv konzervativne vlade uoči parlamentarnih izbora zakazanih za 15. oktobar, prenela je agencija AFP.

Na protest je pozvao lider opozicije Donald Tusk, bivši premijer Poljske i šef centrističke opozicione partije Građanska platforma.

AFP je izvestio da su građani počeli da se okupljaju u ranim jutarnjim časovima, a neki su došli iz drugih gradova Poljske.

Mnogi od učesnika nose zastave Poljske i Evropske unije.

"Dešava se velika promena - ovo je znak velikog poljskog preporoda“, rekao je Tusk obraćajući se pristalicama.

Sličan skup organizovan je u junu, a prema organizatorima, na njemu je učestvovalo oko 500.000 ljudi.

Dve nedelje uoči parlamentarnih izbora, vladajuća partija u Poljskoj Pravo i pravda (PiS), koja se često sukobljava sa EU i suočava se sa optužbama za podrivanje vladavine prava, prema anketama vodi sa oko 35 odsto glasova.

Opozicioni savez Građanska platforma zaostaje sa 27 odsto podrške glasača.

Lideri vladajuće stranke Pravo i pravda za 1. oktobra su najavile miting u gradu Katovice na jugu zemlje.

Kampanju stranke Pravo i pravda obeležila je antiimigrantska politika. Na vlasti je od 2015. godine.

Poljska, članica EU i NATO se u centru pažnje svetske javnosti našla u septembru nakon najave da će prestati da isporučuje oružje Ukrajini zbog diplomatskog spora oko žita.

Spor oko žita počeo je nakon što je ruska invazija na Ukrajinu u potpunosti zatvorila glavne crnomorske brodske puteve i primorala Ukrajinu da pronađe alternativne kopnene rute.

To je zauzvrat dovelo do toga da su velike količine žitarica završile u srednjoj Evropi.

Shodno tome, EU je privremeno zabranila uvoz žitarica u pet zemalja, Bugarsku, Mađarsku, Poljsku, Rumuniju i Slovačku, kako bi zaštitila lokalne farmere, koji su strahovali da ukrajinsko žito snižava cene na lokalnom nivou.

Zabrana je istekla 15. septembra i EU je odlučila da je ne obnovi, ali su Mađarska, Slovačka i Poljska odlučile da nastave s primenom.

XS
SM
MD
LG