Dostupni linkovi

U Pirotu vanredno posle curenja amonijaka, škole i vrtići ne rade


U Pirotu je vanredna situacija nakon nesreće na pruzi u kojoj je iscureo amonijak. Više od 50 osoba je hospitalizovano.
U Pirotu je vanredna situacija nakon nesreće na pruzi u kojoj je iscureo amonijak. Više od 50 osoba je hospitalizovano.

U Pirotu na jugoistoku Srbije je 26. decembra na snazi vanredna situacija - dan nakon nesreće na pruzi, kada je iz prevrnutog vagona iscurio otrovni gas amonijak.

Zbog simptoma trovanja hospitalizovano je više od 50 osoba.

Jedna osoba je preminula po prijemu u pirotsku bolnicu, ali nije potvrđeno da je uzrok smrti trovanje, preneo je javni servis Radio-televizija Srbije (RTS).

Pirotska policija je potvrdila za RTS i da je u blizini mesta prevrtanja cisterne sa amonijakom pronađeno telo muškarca u jutarnjim časovima 26. decembra.

Forenzičke ekipe policije su na licu mesta, a obdukcija će utvrditi uzrok smrti, dodaje se.

U Pirotu, gradu sa više od 50 hiljada stanovnika, škole, vrtići i javne ustanove ne rade.

Da li su vazduh i voda zagađeni?

Ministar građevinarstva i infrastrukture Goran Vesić je za RTS izjavio da razloga za paniku nema, ali da "mesta za oprez ima", zato što još nisu sanirane sve posledice nesreće.

Građanima je preporučeno da iz kuća ne izlaze bez preke potrebe, a da ako izlaze koriste maske.

Republički Štab za vanredne situacije je saopštio da su merenja, sprovedena 26. decembra na više lokacija u Pirotu i Beloj Palanci, pokazala da nema amonijaka u vazduhu.

I u vodovodima u Nišu, Pirotu i Beloj Palanci nema kontaminacije amonijakom. Građanima se ipak preporučuje da koriste flaširanu vodu, a ne sa česmi.

Šta se dogodilo u Pirotu?

U nedelju (25. decembra) oko 17.30 časova iz šina su iskočili vagoni na kompoziciji teretnog voza koji je prevozio amonijak. Izvrnula su se četiri vagona, gas iz jednog je iscurio u atmosferu.

Do nesreće je došlo van naseljenog mesta - na deonici pruge od Pirota do sela Staničenja, kod mesta Sopotski han.

To je deo međunarodne železničke trase koja saobraća od Niša do Dimitrovgrada, ka granici sa Bugarskom.

Prema saopštenju republičkog Štaba za vanredne situacije, na terenu je intervenisalo 57 vatrogasaca sa 22 specijalna vozila i bespilotna letelica, kao i 25 policajaca iz Pirota.

"Pripadnici saobraćajne policije odmah su zatvorili deo auto-puta, a pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica evakuisali su ljude u kontaminiranom području", navodi se.

Saopšteno je da oštećena cisterna iz koje curi amonijak nije došla u dodir sa vodom, odnosno sa rekom Nišavom.

Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić je izjavio da je situacija pod kontrolom, ali da će stručnjaci dati preporuke kako postupati u narednom periodu.

"To pre svega zavisi od toga da li cisterna može da se sanira, kolika je količina amonijaka istekla u vazduh i šta dalje", rekao je Vasić.

Rekao je i da "amonijak i dalje curi", ali da je curenje usporeno jer je manja kompresija u cisterni.

"Vremenske prilike nam ne idu u prilog ako bude otopljenja, ali od ljudi koji su na licu mesta očekujemo instrukcije", dodao je gradonačelnik Pirota.

Kakvo je stanje pacijenata?

Ministarka zdravlja Danica Grujičić izjavila je 26. decembra u popodnevnim časovima da su svi povređeni stabilnog zdravstvenog stanja i van životne opasnosti. Oni su hospitalizovani u kliničkom centru u Nišu i bolnici u Pirotu.

"U niškom Univerzitetskom kliničkom centru je najteži pacijent koji je i udahnuo amonijak i doživeo saobraćajnu nezgodu, tako da ima serijsku frakturu rebara", rekla je Grujičić.

Ona je dodala da se među povređenima nalaze jedan bugarski i jedan turski državljanin.

"Državljanin Turske je u pirotskoj bolnici i on je najteže povređen od svih hospitalizovanih u Pirotu. On ima probleme sa vidom, mada kaže sada već bolje vidi, a ima i iritaciju grla", izjavila je Grujičić.

Grujičić je prenela da su iz pirotske bolnice u jutarnjim satima otpuštena na kućno lečenje tri deteta, pošto su imala lakše povrede, dok se u Nišu na lečenju nalaze još tri deteta.

"Kakve će hronične posledice biti kod onih koji su udisali, to ćemo videti vremenom. Oni moraju biti pod medicinskom kontrolom i nadam se da neće imati nikakve trajnije posledice", istakla je ministarka zdravlja.

Prema njenim rečima, biće urađena obdukcija 74-godišnjeg čoveka koji je preminuo sinoć nakon dolaska u pirotsku bolnicu.

"On je pronađen u svom auomobilu i tu se postavlja pitanje ko mu je dao dozvolu da vozi kada je bio neurohirurški i kardilološki pacijent. Možda njegov udes nema nikakve veze sa akcidentom koji se desio", dodala je.

Navela je da su ekipe Hitne pomoći iz Pirota intervenisale 32 puta i pregledale 44 pacijenta.

Boban Stevanović iz Sektora za vanredne situacije u Pirotu je izjavio da je tokom noći (25. decembra) evakuisano 56 građana.

Evakuacija je obavljena i na deonicama auto-puta i magistralnog puta u blizini mesta nesreće. Tu je zbog gustog dima u večernjim satima došlo i do lančanog sudara, u kojem je nekoliko osoba povređeno.

Na deonici puta od Pirota do Bele Palanke je zbog gustog dima od amonijaka 25. decembra uveče došlo do lančanog sudara.
Na deonici puta od Pirota do Bele Palanke je zbog gustog dima od amonijaka 25. decembra uveče došlo do lančanog sudara.

Svi evakuisani su medicinski zbrinuti, a 15 pacijenata je zadržano u Kliničkom centru u Nišu, dok je devetoro u Opštoj bolnicu u Pirotu.

Na terenu su bila povređena i dva vatrogasca, a Boban Stevanović iz Sektora za vanredne situacije je izjavio da je njihovo stanje dobro.

Šta je uzrok nesreće?

Uzrok nesreće loša infrastruktura: Goran Vesić
Uzrok nesreće loša infrastruktura: Goran Vesić

Ministarstvo građevinarstva je formiralo dve komisije kako bi utvrdile sve činjenice u vezi sa nesrećom i izveštaji će biti objavljeni, saopštio je ministar Vesić.

Upitan šta je uzrok iskliznuća cisterne iz šina, Vesić je odgovorio da je to loša infrastruktura, te da mu ne treba komisija da bi to utvrdio.

On je rekao da nije prvi put da je na istom mestu došlo do iskliznuća voza.

Dodao je da je 2018. godine potpisan ugovor o rekonstrukciji pruge od Niša do Dimitrovgrada, ali da je tek u martu 2022. godine raspisan tender za rekonstrukciju.

Vesić je rekao da ne zna zašto se čekalo tri godine.

On je naveo da su izabrani izvođači radova za rekonstrukciju pruge Niš-Dimitrovgrad, koja košta oko 270 miliona evra, a da se očekuje da će rekonstrukcija početi najkasnije do juna 2023. godine.

Koliko je amonijaka iscurilo?

Javno preduzeće za železnički transport "Srbija Kargo" je saopštilo da je iz šina iskliznula teretna kompozicija koja svakodnevno saobraća na ovoj deonici, prevozeći sirovine iz Bugarske za Prahovo i Šabac u Srbiji.

"Teretna kompozicija je u svom sastavu imala dvadeset vagona cisterni, koje su u vlasništvu kompanije Eliksir", dodaje se u saopštenju.

Eliksir grupa, koja je vlasnik tereta, saopštila je 26. novembra da još uvek nije procenjena količina amonijaka koji je iscureo iz vagona, ali da se pretpostavlja da je u pitanju oko 20 tona.

Eliksir grupa ističe i da je "momentalno stavila sve svoje resurse i obučene timove" na raspolaganje Sektoru za vanredne situacije grada Pirota, kao i da su ekipe te kompanije poslate na mesto nesreće.

"Iako Eliksir Grupa kao vlasnik tereta ne snosi odgovornost za akcident koji se dogodio u javnom prevozu, spremni smo da učestvujemo u sanaciji svih posledica koje zbog nesreće trpi lokalno stanovništvo i životna sredina. Naš prioritet u ovom trenutku je zaštita zdravlja građana, a dugoročno sistemski rad na prevenciji sličnih incidenata", poručuju iz ove kompanije.

Da je teretni voz sa cisternama amonijaka utovaren u Bugarskoj, potvrdio je i zamenik ministra saobraćaja Bugarske Krasimir Papukčijski za javni servis te države.

Prema rečima Papukčijskog, ne postoji način da bugarska strana preuzme odgovornost, jer se incident dogodio na teritoriji Srbije.

On je dodao da će vlasnik cisterni učestvovati u istrazi uzroka nesreće.

Vagoni su, kako je rekao, francuski i nemački, a prevozio ih je bugarski privatni operater.

Koje su mere na snazi?

Deo auto-puta na međunarodnom Koridoru 10 i magistralnog puta kod Pirota i Bele Palanke je 26. decembra bio zatvoren za saobraćaj.

Alternativni pravac je stari put za Belu Palanku.

Napušteni automobili 26. decembra posle evakuacije putnika zbog curenja amonijaka na železničkoj pruzi u blizini.
Napušteni automobili 26. decembra posle evakuacije putnika zbog curenja amonijaka na železničkoj pruzi u blizini.

Železnički saobraćaj od Niša ka Dimitrovgradu i granici sa Bugarskom je takođe u prekidu.

Opozicija poziva na odgovornost države

Opoziciona Stranka slobode i pravde (SSP) ocenila je 26. decembra da je akcident na pruzi Niš-Dimitrovgrad "direktna posledica" neodržavanja i zanemiravanja te pruge u prethodnih deset godina.

Iz te stranke su naveli da je stanje te pruge "iz godine u godinu sve lošije iako se, isključivo u političke svrhe, najavljuje njena rekonstrukcija, modernizacija i elektrifikacija".

"Ni na ostalim prugama stanje nije mnogo ili uopšte bolje. Sistem je u prethodnih deset godina potpuno devastiran, tehnički i kadrovski", stoji u saopštenju SSP.

Ocenjuje se da postoji opasnost da se u budućnosti dese "takve ili slične železničke nesreće sa nesagledivim posledicama po sve".

Šef poslaničke grupe opozicione Narodne stranke Miroslav Aleksić pozvao je predsednika Skupštine Srbije Vladimira Orlića da sazove hitnu sednicu povodom ekološkog akcidenta u Pirotu.

Tražio je i da se održe sednice nadležnih odbora "i da vidimo ko bi šta trebalo da radi".

"Ili ćete da se pravite ludi, a situacija nije pod kontrolom. Pozivam vas da se hitno reaguje, jer je stvar ozbiljna", dodao je Aleksić.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Aleksandar Martinović je Aleksiću odgovorio je da je krizni štab zasedao i da su trenutno u Pirotu ministri građevinarstva, zdravlja, policije i ekologije - Goran Vesić, Danica Grujičić, Bratisilav Gašić i Irena Vujović, te da oni zato nisu u Skupštini 26. decembra.

"Prema tome, predsedniče parlamenta, nema potrebe da zakazujete nikakvu sednicu, Vlada Srbije i republički Štab za vanredne situacije rade svoj posao", rekao je ministar.

Koliko je amonijak štetan?

Direktor Instituta za opštu i fizičku hemiju Stevan Blagojević objašnjava za Radio Slobodna Evropa da amonijak u kontaktu sa vodom stvara amonijum-hidroksid koji izaziva opasne opekotine i da su najugroženije oči i disajni organi.

On dodaje da će biti potrebno minimum nekoliko dana da se koncentracija amonijaka svede na dozvoljene mere, i da će to najviše zavisiti od temperatura.

"Ko je bio blizu, zaista može da strada zato što pravi opekotine na koži, u nosu, u ustima. To nije organski otrov, nije toksin, ali možete da imate ozbiljne korozivne povrede", rekao je Blagojević.

On je dodao da svi koji su osetili simptome poput iritacije kože, očiju ili disajnih organa treba da se jave lekaru.

Blagojević je rekao da se amonijak, uz jak miris, lako širi i da će zbog niskih temperatura "raščišćavanje" vazduha trajati nekoliko dana.

"Da su temperature visoke, to bi bio udar u prvih par sati i sve bi otišlo u nebo. A ovako kada je zima, isparavanje je duže. Zemljište na koje padne će praktično, kako se kaže, izgoreti, odnosno neće izgoreti nego alkalija povuče vodu i onda se na tom zemljištu osuši sve što postoji", naveo je on.

Blagojević je rekao i da neće biti dugoročnih posledica akcidenta u Pirotu.

"Neoragske supstance ne ostavljaju dugoročne posledice, organske su kancerogene. Jedino što isto kao i ljudi reaguje i biljni i životinjski svet. Trava više tu ne raste. Dok se to dobro ne ispere, tamo neće biti ničega", rekao je on.

Amonijak je važna industrijska komponenta – koristi se u proizvodnji đubriva, sintetičkih vlakana, boja, eksploziva i lekova

XS
SM
MD
LG