Dostupni linkovi

Petković: Kosovo u Parlamentarnoj skupštini NATO nagrađeno kršenje sporazuma


Petar Petković (foto arhiv)
Petar Petković (foto arhiv)

Prijem Kosova kao pridružene članice Parlamentarnoj skupštini NATO pokazuje "politiku dvostrukih aršina Zapada", ocenio je Petar Petković, direktor Kancelarije za Kosovo u Vladi Srbije.

Kako je ocenjeno u saopštenju, time je Zapad još jednom "nagradio" zvaničnu Prištinu "za sva kršenja sporazuma i teror nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji".

Parlamentarna skupština NATO odobrila je u ponedeljak preporuku za unapređenje statusa Kosova iz članice promatrača u pridruženu članicu.

Većina zemalja glasala je "za", jedan glas je bio "protiv", a 14 drugih zemalja je bilo suzdržano, na sednici Skupštine koja se održava u Sofiji u Bugarskoj.

"Kakve su to sankcije Zapada protiv Prištine, a tokom kojih tzv. Kosovo dobija viznu liberalizaciju, učestvuje na svim međunarodnim skupovima i napreduje ka određenim međunarodnim organizacijama?", navodi se u saopštenju.

Ovim povodom oglasila se i delegacija Narodne skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO, koja navodi da je ova odluka "veoma opasan presedan".

"Ovom odlukom Parlamentarne skupštine NATO dodatno su ohrabrene privremene institucije u Prištini da ne sprovode postignute dogovore, uključujući i formiranje Zajednice srpskih opština, što je obaveza koja je uspostavljena pre više od 11 godina", navodi se u saopštenju.

Dodaje se da srpska delegacija u Parlamentarnoj skupštini NATO nije bila konsultovana tokom procesa donošenja ove odluke, kao i da predstavnicima Srbije "nije bilo omogućeno da se jave za reč pre glasanja (…) niti nakon potvrđivanja ove odluke".

Kako funkcioniše Parlamentarna skupština NATO?

Parlamentarna skupština NATO je institucionalno odvojena od Alijanse, ali služi kao važna poveznica između tog vojnog saveza i parlamenata zemalja članica.

Sastoji se od 281 delegata iz sve 32 zemlje članice NATO.

Pored njih, u njegovim aktivnostima učestvuju i delegati iz devet pridruženih zemalja, četiri pridružene mediteranske zemlje, kao i osam parlamentarnih posmatračkih delegacija.

Pridruženi članovi – ono što Kosovo želi da postigne – mogu predstaviti rezolucije i podnositi amandmane na rezolucije. Takođe, oni mogu služiti kao specijalni izvestioci udruženi u komitete, kako bi predstavili svoje perspektive u izveštajima Parlamentarne skupštine NATO.

Međutim, oni nemaju pravo glasanja o izveštajima, rezolucijama ili rukovodstvu Parlamentarne skupštine, niti doprinose njenom budžetu.

Trenutno je devet pridruženih članova, među kojima su Srbija i Bosna i Hercegovina.

Skupština Kosova je već godinama posmatračka delegacija sa dva mesta u Parlamentarnoj skupštini NATO. Sa unapređenjem statusa povećala bi se i kosovska delegacija.

Srbija, koja ne priznaje nezavisnost Kosova, neprestano lobira protiv Kosova, a odnedavno i protiv članstva u Savetu Evrope.

XS
SM
MD
LG