Izraelska vlada odobrila je osnivanje komisije koje će istražiti navodnu policijsku zloupotrebu špijunskog softvera Pegasus.
Vlada je glasala za tu mjeru na sastanku u Jeruzalemu u nedjelju, 27. avgusta, unatoč prigovorima najviših policijskih dužnosnika.
Izraelski list Calcalist izvijestio je prošle godine da je izraelska policija godinama koristila softver za nadzor Pegasus Kompanije NSO Group za prisluškivanje vladinih kritičara, poslovnih ljudi, lokalnih političara i jednog od sinova sada premijera Benjamina Netanyahua bez sudskog naloga.
Članak, koji nije pružio dokaze koji bi potkrijepili tvrdnje, doveo je do toga da je izraelska kompanija tužila Calcalist.
Ministarstvo pravosuđa objavilo je izvještaj koji je uvelike bacilo svojetlo na navode o hakiranju telefona, a u izvještaju se priznaje da je policija u nekim slučajevima prekoračila svoje zakonske ovlasti.
Glavni državni tužitelj Gali Baharav-Miara usprotivio se osnivanju istražnog povjerenstva, rekavši da bi ono moglo imati mogući utjecaj na suđenje protiv Netanyahua za korupciju koje je u tijeku.
Ministar pravosuđa Yariv Levin, koji je predložio komisiju za ispitivanje ponašanja policije i tužitelja, navodno ju je optužio da je i sama bila u sukobu interesa po tom pitanju. Premijer Netanyahu je napustio prostoriju tijekom glasovanja zbog vlastite potencijalne pristranosti.
Levin se smatra pokretačem niza kontroverznih pravosudnih reformi u Izraelu, koje su izazvale neke od najvećih prosvjeda u povijesti zemlje. Više puta se sukobljavao s Baharav-Miarom, žestokim kritičarem reforme.
Navodna upotreba Pegasusa za špijuniranje mobilnih telefona pojedinaca visokog profila, uključujući novinare i aktiviste za ljudska prava, izazvala je međunarodnu pomutnju 2021.
Tada je globalni konzorcij novinara objavio 50.000 brojeva za koje se tvrdi da su odabrani kao potencijalne mete.
Kompanija NSO Group je zanijekala izvješća, rekavši da je Pegasus namijenjen praćenju terorista i kriminalaca te da je prodan samo vladinim agencijama.