Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (BiH) je na hitnoj sjednici u četvrtak, 21. septembra usvojio dva zaključka - jedan kojim osuđuju sve napade na povratnike, i drugi kojim je formirano radno tijelo koje bi u narednih 45 dana trebalo da predstavi mjere za zaštitu i sigurnost povratnika.
Zaključke je nakon pauze pročitala poslanica Naše stranke, Sabina Čudić, rekavši da su usaglašeni na proširenom kolegijumu Predstavničkog doma.
Na sjednici se raspravljalo o učestalim napadima na povratnike u bh. entitetu Republika Srpska (RS).
Sjednica je zakazana na zahtjev grupe poslanika Stranke demokratske akcije (SDA), Demokratske fronte (DF) i Narodne evropske stranke (NES).
Grupa poslanika u obrazloženju je navela da napadi na povratnike nesrpske nacionalnosti u entitetu RS u posljednje vrijeme poprimaju oblik sistematskog djelovanja sa ciljem pritiska na povratnike bošnjačke i hrvatske nacionalnosti "s očiglednom namjerom da ih se prisili da konačno napuste svoje domove".
Dodaje se i da je u proteklih nekoliko godina, prema zvaničnim evidencijama, zabilježno 120 incidenata u kojima su meta napada bili povratnici u RS.
"Fizički napadi i prijetnje, napadi na vjerske objekte i provokacije na vjerskoj i nacionalnoj osnovi, zabilježeni su u gotovo svakom povratničkom mjestu u entitetu RS", rekao je Edin Ramić, poslanik SDA, tokom sjednice.
Ramić je poslanicima u Predstavničkom domu predložio i zaključke kojima se traži da državni Parlament osudi učestale sistematske napade na povratnike u RS.
Od vlasti RS, a posebno policije tog entiteta traži se efikasna zaštita povratnika.
Predlaže se i da Parlament BiH zatraži od visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, da donese zakon kojim će se striktno provesti odredba o proporcionalnoj nacionalnoj zastupljenosti upolicijskim strukurama, te da se u sklađu s tim izvrši prijem većeg broja Bošnjaka i Hrvata u policijske strukture entiteta RS, odnosno Srba u policijske strukture drugog entiteta, Federacije BiH.
"Zakonom bi trebalo regulisati da se u naseljima u kojima povratnici iz jednog naroda čine većinu, na rukovodne pozicije imenuju policijski službenici iz tog naroda", stoji u predloženim zaključcima.
Poslanici stranaka iz RS su kritikovali raspravu zato što se, po njima, stvara loša slika samo o Republici Srpskoj, dok se o napadima na povratnike u drugi entitet, Federaciju BiH ne govori.
Tokom rasprave upućeni su i prijedlozi da se postigne saglasnost oko zaključaka kojim bi se zadužila nadležna institucija koja bi sačinila informaciju o problemu napada na povratnike u cijeloj državi, te da se onda o tome obavi rasprava u državnom parlamentu.
Samo u posljednjih nekoliko mjeseci dogodio se niz napada na povratnike u RS.
Jedan od posljednjih slučajeva dogodio se 22. avgusta, kada su policajci policijske stanice Osmaci nadomak Zvornika na istoku BiH prijavljeni da su postupali nezakonito i fizički zlostavljali 14 -godišnjeg dječaka iz povratničke bošnjačke porodice.
Prijavu protiv policajaca podnio je dan kasnije dječakov otac Juso Jusić, a iz Ministarstva unutrašnjih poslova entiteta RS navedeno je da, pod nadzorom Tužilaštva, poduzimaju radnje s ciljem utvrđivanja činjeničnog stanja, te da su policajci lišeni slobode.
Tome su prethodili napadi na povratnike Fadila i Ajšu Memišević iz sela Omeragići kod Višegrada, 24. marta i napad na mladića Osmana Mehanovića iz Bratunca koji se dogodio 23 juna.
U oba slučaja napadnuti su dobili teške povrede.