Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Šefik Džaferović kazao je 14. jula,da je hapšenje direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmana Mehmedagića "u svakoj državi prvorazredno državno pitanje, o čemu bi svi koji u tome učestvuju morali ozbiljno voditi računa".
"Poštujući princip nezavisnosti pravosuđa i ne ulazeći u činjenice i razloge zbog kojih je direktor OSA-e priveden, ne mogu se oteti utisku da se već duži vremenski period radi na diskreditaciji te agencije i smjeni njenog direktora", izjavio je Džaferović za Federalnu novinsku agenciju.
Mehmedagić je uhapšen u srijedu ujutro, 14. jula, i saslušan u prostorijama Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS). Nakon saslušanja odveden je u pritvor koji može trajati najduže 24 sata, kada bi trebao biti izveden pred predmetnog tužitelja.
Očekuje se da će to biti u četvrtak ujutro, 15. juna.
Hapšenje je naredilo državno tužiteljstvo koje vodi istragu u kojoj se osumnjičeni Mehmedagić tereti za zloupotrebu položaja ili ovlasti, krivotvorenje isprave i pranje novca, a u vezi s aferom "Diploma", u kojoj je u junu 2020. uhapšen i direktor i osnivač Američkog univerziteta u BiH Denis Prcić.
Prcić se sumnjiči da je ilegalno izdao diplomu Mehmedagiću.
Džaferović smatra da se drugačije ne može tumačiti nekoliko krivičnih postupaka koje je u proteklim mjesecima pokrenulo Tužiteljstvo BiH i od kojih su neki već završeni oslobađajućim presudama.
"Nikako se ne smije smetnuti s uma da su udari na direktora OSA-e od raznih političkih krugova krenuli nakon uspješnih akcija OSA-e u zaštiti interesa države Bosne i Hercegovine", mišljenja je Džaferović.
Pozvao je Tužiteljstvo BiH da vodi računa o svojim postupcima i da ne bude u funkciji onih "čiji je cilj rušenje Obavještajno-sigurnosne agencije".
Bakir Izetbegović, predsjednik Stranke demokratske akcije, na svom Facebook računu poručio je da je hapšenje Mehmedagića "četvrti pokušaj Tužilaštva, istog tužioca i njegovih nalogodavaca, da po bilo kojem osnovu procesuira i kompromituje Osmana Mehmedagića".
"Cilj je da se Mehmedagić ukloni s čela OSA-e i da antidržavne politike ovladaju obavještajnom službom, kako bi od nje napravili ispostavu obavještajnih agencija iz susjedstva.
Taj cilj se i ne skriva, pa smo svjedočili tome da neki od vodećih srpskih političara OSA-u nazivaju 'neprijateljskom agencijom'", napisao je Izetbegović.
Na prijedlog ministara iz Stranke demokratske akcije (SDA) Osman Mehmedagić je imenovan na čelo Obavještajne agencije 2015. godine.
Direktora obavještajne agencije imenuje i razrješava dužnosti Vijeće ministara BiH, na prijedlog predsjedavajućeg i u konsultacijama s članovima Predsjedništva, Izvršnog odbora i Sigurnosno-obavještajne komisije.
Mandat mu je istekao u novembru 2019. godine, a iduće godine u septembru je predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija zvanično predložio reizbor Osmana Mehmedagića na čelo obavještajne agencije, na zahtjev ministrice vanjskih poslova Bisere Turković iz SDA.
Direktor OSA-a je bio osumnjičen i u drugim predmetima na Sudu BiH. Tokom 2020. bila je aktualna afera u vezi s izuzimanjem videosnimaka.
Sud BiH je u vezi s ovim predmetom izrekao oslobađajuću presudu Mehmedagiću koji je bio optužen za zloupotrebu položaja i ovlasti. Krivnje je oslobođen i uposlenik OSA-e Muhamed Pekić, optužen za ista krivična djela. Tužiteljstvo je uložilo žalbu.