Dostupni linkovi

Novinar RSE Andrey Kuznechyk obilježio treću godinu u bjeloruskom zatvoru


Novinar Radija Slobodna Evropa (RFE/RL), Andrey Kuznechyk
Novinar Radija Slobodna Evropa (RFE/RL), Andrey Kuznechyk

Novinar Radija Slobodna Evropa (RFE/RL) Andrey Kuznechyk je 25. novembra obilježio svoju treću godinu zatvora zbog optužbi, koje on, njegov poslodavac i organizacije za ljudska prava nazivaju politički motivisanim.

Kuznechyk, otac dvoje dece, uhapšen je 25. novembra 2021.godine i prvobitno je osuđen na 10 dana zatvora zbog optužbi za huliganstvo, koje je negirao.

Nakon što je odslužio tu kaznu, Kuznechyk nije pušten na slobodu, već je optužen za stvaranje ekstremističke grupe, što su zvaničnici mjesecima krili od Kuznechykove porodice i kolega.

Regionalni sud u Mahilyuu, na istoku zemlje, proglasio je Kuznjechyka krivim 8.juna 2022.godine i osudio ga na šest godina zatvora.

Suđenje je trajalo samo jedan dan.

Grupe za ljudska prava u Bjelorusiji smatraju da je Kuznechyk, koji je radio za Bjeloruski servis RSE/RL, poznat kao Radio Svaboda, politički zatvorenik.

Osim Kuznechyka, osuđeno je oko 150 bjeloruskih političkih zatvorenika, uključujući još dva novinara RFE/RL - Ihara Losika i Vladyslava Yesypenka.

Losik je bloger i saradnik bjeloruskog servisa RSE/RL, koji je u decembru 2021. osuđen na 15 godina zatvora po nekoliko optužbi, uključujući "organizaciju i pripremanje radnji koje grubo krše javni red".

Novinar Vladyslav Yesypenko, dvojni ukrajinsko-ruski državljanin koji je sarađivao sa ukrajinskim servisom RFE/RL, osuđena je u februaru 2022. na šest godina zatvora od strane ruskog sudije na okupiranom Krimu.

Nakon suđenja iza zatvorenih vrata, osuđen je za "posjedovanje i transport eksploziva", što on odlučno negira.

U međuvremenu, bjeloruski moćnik Aleksandar Lukašenko nastavlja svoj brutalni udar na nevladine organizacije, aktiviste i nezavisne medije nakon predsjedničkih izbora u avgustu 2020.godine.

Otkako su sporni predsjednički izbori u avgustu 2020. izazvali masovne proteste zbog njegove pobjede, desetine hiljada Bjelorusa su uhapšene zbog izražavanja neslaganja sa režimom.

To je natjeralo većinu opozicionih političara, koji kažu da je glasanje bilo namješteno, da napuste zemlju u strahu za svoju sigurnost.

Mnoge zapadne vlade odbile su da priznaju rezultate izbora i ne smatraju Lukašenka legitimnim liderom zemlje, a uvedeno je i nekoliko rundi sankcija protiv njegovog režima.

XS
SM
MD
LG