Građani Novog Sada, među njima mnogi Rusi koji žive u Novom Sadu, položili su u petak cveće, zapalili sveće i ispisali poruke mira kod spomenika Tarasu Ševčenku, ukrajinskom pesniku iz 19. veka.
Deljeni su papirni beli golubi, simbol mira koji se nalazi i na grbu Novog Sada.
Događaj je organizovalo udruženje "Rusko demokratsko društvo", koje je pozvalo građane da se na godišnjicu početka invazije pridružite akciji i podrže, kako kažu, slobodarsku borbu Ukrajinaca i antiratni pokret u Rusiji.
"Ruski vojnici ne znaju zbog čega se bore i gde su uopšte krenuli. Nisu to znali ni prvog dana rata. A Ukrajinci, oni se bore za svoju zemlju, svoju slobodu i svoju budućnost", izjavio je Ilija Karev iz Ruskog demokratskog društva.
Karev je podsetio da je od početka agresije ubijen velik broj civila i dece, te da "prave brojke još dugo nećemo saznati". Svi oni žrtve su, kako je ocenio, "glavnog ratnog zločinca" ruskog predsednika Vladimira Putina.
Novi skup i šetnja protiv rata zakazana je za subotu 25. februar u 14 sati na Trgu Republike u Novom Sadu.
U petak je u Beogradu održano više antiratnih manifestacija kojima je obeležena godišnjica ruske invazije na Ukrajinu. Fotogaleriju sa tih dešavanja možete pogledati ovde.
Godinu dana nakon što je Kremlj 24. februara pokrenuo rat u kojem ne štedi ni civile, na hiljade ljudi je poginulo, milioni su prisiljeni da odu u izbeglištvo, a brojni ukrajinski gradovi su sravnjeni sa zemljom.
Spomenik Tarasu Ševčenku su 10. februara 2021. otkrili tadašnji gradonačelnik Miloš Vučević i ambasador Ukrajine u Srbiji Oleksandar Aleksandrovič.
Vučević, koji je funkcioner Srpske napredne stranke (SNS) predsednika Aleksandra Vučića i u međuvremenu je postao ministar odbrane u Vladi Srbije, tada je najavio je da bi Novi Sad mogao inicirati podizanje spomenika Vuku Karadžiću u ukrajinskom Lavovu i da bi to bila "još jedna potvrda dobrih odnosa između naših naroda".
Postavljanju su se protivile opozicione, nacionalističke snage Demokratska stranka Srbije (DSS) i Srpska radikalna stranka (SRS). Njihov stav bio je da se Ševčenko proslavio kao borac za nezavisnost Ukrajine od Rusije, a ne kao kulturni radnik.