Filozofski fakultet u Novom Sadu obustavio je 28. marta rad nakon što je grupa uglavnom mlađih muškaraca na poziv Studentskog parlamenta upala u tu instituciju.
Oni traže da se profesoru tog fakulteta i novinaru Dinku Gruhonjiću uruči otkaz zbog navodnog "govora mržnje".
Povod je montiran snimak koji nedeljama kruži društvenim mrežama, a u kojem Gruhonjić navodno veliča komandanta ustaškog logora Jasenovac Dinka Šakića.
Grupa se najpre sa transparentima okupila ispred Filozofskog fakulteta, a pola sata kasnije su ušli u zgradu.
Oni su lancima i katancem zaključali ulaz, a vrata dodatno blokirali stolicama.
Nosili su srpske zastave, a jedan od njih bio je u majici sa likom Milorada Ulemeka Legije koji je osuđen za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića.
Dekanat fakulteta: 'Ugrožene imovina i bezbednost'
Dekanat Filozofskog fakulteta u Novom Sadu saopštio je da nadležne institucije moraju "hitno da reaguju", jer im je ugrožena imovina i bezbednost.
Nakon što je pozvana policija, rečeno je da "blokada javne visokoobrazovne ustanove ne predstavlja osnov za prekršajnu niti krivičnu odgovornost", saopšteno je iz Dekanata.
Navodi se da su nastava i sve ostale planirane aktivnosti otkazane do daljeg, a u zgradi su ostali dekan, dva prodekana, nekoliko profesora i zaposlenih u stručnim službama fakulteta kako bi, uz portira, "osigurali bezbednost zgrade, imovine i javnih isprava koje se nalaze u zgradi".
Filozofski fakultet je 28. marta obavestio javnost da je obustavio rad jer je blokadom potencijalno ugrožena bezbednost studenata i njihovo pravo na obrazovanje, kao i bezbednost zaposlenih na Fakultetu.
"Očekujemo od Univerziteta u Novom Sadu da preuzme odgovornost za posledice postupanja Studentskog parlamenta kao organa Univerziteta i da obezbedi nesmetan rad Filozofskog fakulteta", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da od nadležnih očekuju da preduzmu mere kako bi se zaštitila prava i bezbednost studenata i zaposlenih na Filozofskom fakultetu.
Navodi se i da je Filozofski fakultet sredina koja neguje toleranciju, multietničnost i kulturu dijaloga.
"Nadamo se da će nadležna ministarstva i drugi državni organi omogućiti da Filozofski fakultet, kao najstariji fakultet Univerziteta u Novom Sadu, nastavi da obavlja svoju delatnost", navodi se u saopštenju.
Na blokadu su pozvali student prorektor Damjan Vakanjac i predsednica Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta Ivana Macak nakon što je ta grupacija uputila ultimatum da se Gruhonjić uruči otkaz.
"Plan nam je da blokiramo fakultet i da ta blokada traje dok se uprava fakulteta ne oglasi, s obzirom da je ona gluva na naše zahteve. Inače ove blokade i protesta ne bi ni bilo", naveo je u pisanoj izjavi Vakanjac.
Dan ranije ispred Filozofskog fakulteta okupilo se više od stotinu studenata, profesora i građana kako bi podržali Dinka Gruhonjića.
Profesori su upozorili da je hajka nedopustiva, i da bi ukoliko Gruhonjić dobije otkaz, to bio opasan presedan koji bi mogao da služi za sukobe sa neistomišljenicima širom Srbije.
Podsetili su i da su targetiranju i pretnjama izloženi i studenti koji su imenom i prezimenom stali uz svog profesora.
Gruhonjić je, uz desničarske grupe, nedaljama na meti napada i predstavnika vladajuće koalicije.
U ulazu zgrade u kojoj živi sa porodicom 21. marta je osvanuo grafit "Dinko Šakiću za večni dom si spreman".
U potpisu se navodi neregistrovana ultradesničarska organizacija "Srpska Vojvodina".
Grupa aktivista i građana prekrečia je 22. marta preteću poruku, ali je već iduće večeri ponovo osvanula poruka "Džabe si krečio".
Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je za Radio Slobodna Evropa da sprovodi predistražni postupak povodom pretnji Gruhonjiću.
Pretnjama je izložena i novinarka i predsednica Nezavisnog društva novinara Vojvodine Ana Lalić.
Grupa od 80 intelektualaca i javnih ličnosti iz Srbije i regiona uputila je 25. marta "Apel za slobodu javne reči i kritičkog mišljenja" u kojem su zahtevali od međunarodne zajednice da zaštiti živote Dinka Gruhonjića i Ane Lalić.