Visoki zvaničnici Srbije i Rusije odvojeno su u utorak tražili da počnu konsultacije o daljem funkcionisanju Naftne industrije Srbije (NIS) posle uvođenja sankcija SAD toj kompaniji zbog ruskog vlasništva.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je u razgovoru s ambasadorom Rusije u Beogradu Aleksandrom Bocan-Harčenkom tražio da počnu konsultacije o "pronalaženju najboljeg rešenja u obostranom interesu".
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov je u Moskvi rekao da je Rusija zatražila hitne konsultacije sa Srbijom povodom zahteva SAD da se ruski kapital povuče iz NIS-a.
"U kontaktu smo sa našim srpskim prijateljima, zatražili smo hitne konsultacije i nadamo se da ćemo dobiti odgovor u bliskoj budućnosti", rekao je Lavrov u na konferenciji za novinare o rezultatima ruske diplomatije u 2024.
Dodao je da "situacija zahteva hrabre odluke čak i sa pravne tačke gledišta", prenosi ruska državna novinska agencija Interfaks.
Vučić je na Instagramu naveo da je u razgovoru s ambasadorom Bocan-Harčenkom u skladu s međuvladinim ugovorom između Srbije i Rusije zatražio od "ruskih prijatelja otpočinjanje konsultacija i održavanje brojnih sastanaka o funkcionisanju NIS-a u budućnosti i pronalaženju najboljeg rešenja u obostranom interesu i potrebama očuvanja partnerskih i prijateljskih odnosa" Srbije i Rusije.
Predsednik Srbije je naveo da je sa ruskim ambasadorom razgovarao i o "svim drugim važnim bilateralnim pitanjima od interesa za Beograd i Moskvu".
Sjedinjene Države stavile su 10. januara NIS na listu sankcija zbog udela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft u cilju sprečavanja Rusije da prihode od energetike koristi za rat u Ukrajini.
Zvaničnici Sjedinjenih Država uveravaju da neće biti ekonomskih posledica po Srbiju ako bude uklonjeno rusko vlasništvo iz kompanije NIS.
Srbija je 2008. godine prodala udeo od 51 odsto kompanije NIS ruskoj državnoj firmi Gasprom njeft po ceni od 400 miliona evra, bez tendera.
Gasprom njeft je u maju 2022. zbog najavljenih novih sankcija Evropske unije prodao šest odsto udela u vlasništvu Gaspromu, majci firmi koja još nije pod sankcijama evropskog bloka.
NIS je jedina kompanija u Srbiji koja se bavi istraživanjem, proizvodnjom i preradom nafte, kao i proizvodnjom prirodnog gasa.
Poseduje više od 400 benzinskih stanica u Srbiji i zemljama regiona – Bosni i Hercegovini, Rumuniji i Bugarskoj.
Prerada sirove nafte obavlja se u Rafineriji nafte u Pančevu, koja posluje u sistemu NIS-a.