Genijalni znanstvenik Nikola Tesla završio je srednješkolsko obrazovanje i maturirao je pred 150 godina u Karlovcu, na teritoriji tadašnje Austo-Ugarske Monarhije.
Pred taj jubilej u Karlovcu, u današnjoj centralnoj Hrvatskoj, je otvoren edukativni inovacijski centar o njemu.
Nalazi se odmah pored zgrade gimnazije u koju je išao i Nikola Tesla, čine ga tri etaže interaktivni, edukativni, informativni i vrlo zabavni Nikola Tesla Experience Centar.
Otvoren je u ponedjeljak 8. svibnja navečer šarenim multimedijalnim dešavanjem. Već prvog radnog dana u utorak imao je 150 posjetitelja, a u srijedu 10. svibnja posjetilo ga je šest grupa posjetitelja. U petak 12. svibnja je u Centru Dan otvorenih vrata, kada će ulaz biti besplatan.
Obilježiti da je Tesla bio karlovački đak
Jedna od inicijatorica ovog projekta je karlovačka županica i nekadašnja učenica karlovačke gimnazije Martina Furdek-Hajdin.
"Nikola Tesla tri godine je bio đak karlovačke 'realke', današnje gimnazije. Mi Karlovčani izuzetno smo ponosni na tu činjenicu, međutim do danas tu povijesnu činjenicu nismo adekvatno vrednovali", kaže ona za Radio Slobodna Europa (RSE).
Ona i još nekoliko generacijski povezanih kolegica i kolega koji su tada radili u karlovačkoj gradskoj upravi pokrenuli su pred koju godinu ovaj projekt.
"Htjeli smo nadići spomen-ploče, biste, nazive ulica ili trgova, neke skulpture. Željeli smo da Nikola Tesla u Karlovcu ima nešto više", kazala je županica.
I ima!
Ne ploču, ne bistu, nego nešto više
Za "Nikola Tesla Experience Centra" njegova ravnateljica Martina Marušuć Britvec, navodi da se radi o suvremenom zdanju kojim se odaje počast znanstveniku:
"Centar je otvoren svima – i malima i velikima, i onima koji o Tesli znaju mnogo, i onima koji bi o njemu željeli nešto naučiti", kaže ravnateljica Centra za RSE.
"Svi posjetitelji imaju priliku u terminu i tempom kojeg sami odaberu proći cijeli postav i proučiti ga. Ujedno, na info-pultu na početku razgledanja dobit će prijenosni tablet na kojem mogu još dodatno proučavati i gledati postav i izloške", opisuje Martina Marušuć Britvec.
Iako je Tesla bio sve, samo ne uspješan poslovni čovjek, Centar daje prostor i inovatorima i poduzetnicima.
"Mladi inovatori, ali i poduzetnici u Centru imaju mjesto gdje će moći dobiti inspiraciju Teslom, a ujedno kod naših savjetnica dobiti podršku za razvoj svojih ideja, moći će koristiti naše prostore i našu dvoranu opremljenu suvremenom tehnologijom sa 80 mjesta i u njima organizirati događaje", nabraja ravnateljica Centra.
Građanin svijeta i svemira
Osim sadržaja koji govore o Teslinim izumima, njegovom životu i razdoblju u kojem je živio i školovao se u Karlovcu od 1871. do 1873. godine, ali i drugim mjestima po svijetu gdje je živio, postav Inovacijskog centra posebno naglašava njegov humanizam.
"Danas nam te vrednote nedostaju i pokušavamo naglasiti upravo taj sustav vrijednosti gdje raditi za dobrobit čovječanstva nije sramota, nego vrlina i kvaliteta. A upravo to je Nikola Tesla i radio, bez kalkulacija. On je radio za cijeli svijet i bio je građanin cijelog svijeta, a, kako on sam kaže, i svemira", navodi županica Furdek-Hajdin.
I grad Karlovac uključio se u projekt. Gradonačelnik Damir Mandić kaže za RSE kako su prilikom obnove gimnazije 2005 - 2006. godine u spremištima pronađena stara školska učila, koja su kasnije renovirana i izložena u školi.
"Ta učila su jedan vidljivi materijalni dokaz njegovog boravka i školovanja u ovoj školi. Jer, sjetimo se da je Tesla često znao spominjati svog gimnazijskog učitelja fizike Martina Sekulića koji ga je oduševio za istraživanja. I sa otkrivanjem tih učila počela se rađati i potreba i inicijativa da se obilježi Teslin boravak u Karlovcu", kaže Mandić.
U Karlovcu Teslina ulica, ploča, sada centar, a dalje...
Mandić kaže kako u Karlovcu, "ne baš u centru grada", ima Ulica Nikole Tesle, a na zgradi gimnazije postavljena mu je i spomen-ploča. On je bio direktor karlovačke gimnazije od 2006. do 2007, i potkraj njegovog mandata 2015 ili 2016. godine pojavila se ideja da se ta škola nazove Teslinim imenom.
"Ali tada smo mi već imali neki okviran plan izgradnje ovog interpretacijskog centra, i ja sam kao ravnatelj tada komunicirao da idemo napraviti taj centar, pa onda možemo preimenovati i gimnaziju. Jer, nekako mi je to preimenovanje na razini simbolike i tim sam vrijednim ljudima tada rekao da na tragu Teslinih inovacija to i nije neka inovativna ideja", prisjeća se gradonačelnik Mandić.
Ko ruši Teslin dignitet?
Čiji je Tesla, pitanje je koje se svako malo postavlja. Karlovačka županica Martina Furdek- Hajdin podsjeća da je Tesla rođen u Smiljanu, sada dijelu Gospića, da se školovao u Karlovcu, a da ga je životni put vodio diljem Europe zaključno do Sjedinjenih Država.
"On je svojim životnim iskustvom, biografijom i autobiografijom želio poslati poruku da svijet nema granica i da se ne smijemo njima omeđiti. Mislim da svako svojatanje 'čiji je Tesla' ruši njegov dignitet i dignitet ostavštine koju nam je ostavio, jer on je stvorio 20. stoljeće. Mi nekada kažemo da je tu u Karlovcu Nikola postao Tesla i svi moramo biti ponosni na činjenicu da je rođen u domovini Hrvatskoj", kaže županica.
Tesla i nedavna politika
I Nikola Tesla bio je žrtva raspada Jugoslavije. Još uvijek nepoznati počinitelji dignuli su 1991. godine u zrak njegov spomenik autora Frane Kršinića u centru Gospića, par kilometara od Smiljana, sela u kojem je rođen 1856. godine. Spomenik je 2021. godine ponovno postavljen, ali ne na istoj lokaciji.
U Smiljanu se nalazi i Teslin Memorijalni centar.
Teslinoj ulici u središtu Zagreba nikada nije mijenjano ime, a 2006. je u Zagrebu u prisustvu kompletnog državnog vrha otkriven Teslin spomenik, rad Ivana Meštrovića, također u najstrožem centru, stotinjak metara južno od pravoslavne crkve Preobraženja Gospodnjeg.
Njegov rođendan 10. srpnja proglašen je na inicijativu Udruge "Nikola Tesla - Genij za budućnost" 2014. godine Nacionalnim danom Nikole Tesle - Danom znanosti, tehnologije i inovacija, a zagrebački Tehnički muzej od 2015. godine nosi ime Tehnički muzej Nikola Tesla.
Kada je sa 1. siječnjem 2023. godine u Hrvatskoj umjesto kune uvedena zajednička europska valuta euro, na poleđini "hrvatskih" kovanica od 10, 20 i 50 centa nalazi se lik Nikole Tesle.
I beogradski aerodrom nazvan je imenom Nikole Tesle, u Beogradu već dugo postoji i Muzej Nikole Tesle.
Facebook Forum