Dostupni linkovi

Nevladine organizacije u Srbiji zamrzle članstvo u vladinom Savetu: Ugroženo delovanje civilnog društva


Zgrada Vlade Srbije u Beogradu.
Zgrada Vlade Srbije u Beogradu.

Nevladine organizacije, koje su članice Saveta za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva Vlade Srbije, saopštile su 25. januara da su jednoglasno donele odluku da u narednom periodu neće učestvovati u radu tog tela.

Savet je osnovan za dijalog i saradnju tih organizacija sa državnim organima.

"Članstvo u ovom telu Vlade Srbije biće zamrznuto do utvrđivanja i otklanjanja okolnosti koje su dovele do ugrožavanja delovanja civilnog društva u Srbiji i kršenja domaćih i međunarodnih propisa i planskih dokumenata iz ove oblasti", navodi se u zajedničkom saopštenju tih organizacija.

Saopštenje su, između ostalih, potpisali Krovna organizacija mladih Srbije, Beogradska otvorena škola, Fondacija Centar za demokratiju, Trag fondacija, Mreža organizacija za decu Srbije, Građanske inicijative, Centar za evropske politike, Fondacija Ana i Vlade Divac, Prijatelji dece Srbije.

Kako su naveli, odluka je doneta u "svetlu brojnih incidenata" koji ukazuju na pogoršanje položaja civilnog društva, uključujući kampanje "blaćenja" usmerene protiv tih organizacija, kao i nedostatak reakcija predstavnika države u Savetu na alarmantne izveštaje o pritiscima, zastrašivanju i napadima na branitelje ljudskih prava, aktiviste i studente.

Kao jedan od razloga naveli su privođenje i proterivanje 13 učesnika Erste akademije za nevladine organizacije u organizaciji Erste fondacije iz Beča, kojima je uz to zabranjen ulazak u Srbiju na godinu dana.

Reč je o predstavnicima nevladinih organizacija iz devet različitih zemalja.

"Smatramo da su ovim postupcima nadležnih organa narušena osnovna prava na slobodu udruživanja, okupljanja i izražavanja, što predstavlja direktno ugrožavanje rada civilnog društva u Srbiji“, piše u saopštenju nevladinih organizacija iz Srbije.

Aktiviste nekoliko nevladinih organizacija, koji su učestvovali na radionici u Beogradu, policija je 21. januara privela i ispitivala ih o razlozima boravka u Srbiji.

Nakon toga su proterani i zabranjen im je ulazak u zemlju na godinu dana jer "predstavljaju bezbednosni rizik".

Pravni zastupnik aktivista proteranih iz Srbije kaže da je u toku dogovor o zajedničkoj žalbi na deportaciju.

Na pitanje RSE o ovom slučaju nisu odgovorili ministarstva unutrašnjih i spoljnih poslova Srbije i Bezbednosno-informativna agencija (BIA).

Evropska unija (EU) izrazila je zabrinutost zbog ovog poteza vlasti Srbije.

Do proterivanja predstavnika nevladinih organizacija dolazi nakon što su u proteklih godinu dana vlasti u Srbiji u više navrata uskraćivale gostoprimstvo stranim državljanima. Među njima su bile javne ličnosti i političari iz susednih država, kritični prema vlasti predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Proteklih sedmica, u jeku masovnih antivladinih protesta i studentskih blokada u Srbiji, najviši državni funkcioneri iznose optužbe da iza demonstracija stoje zapadne obaveštajne službe i njihove nevladine organizacije u cilju rušenja srpske vlasti.

XS
SM
MD
LG