Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je u nedjelju, 17. marta, oštro odbacio poziv lidera većine u američkom Senatu Chucka Schumera na nove izbore u njegovoj zemlji, opisujući to kao pritisak koji je "potpuno neprikladan" i štetan za izraelski rat protiv Hamasa, kojeg SAD i EU označavaju terorističkom organizacijom.
Schumer, demokrata i najviši jevrejski zvaničnik u SAD-u, rekao je da je Netanjahu "zalutao" te je upozorio da velike civilne žrtve u Gazi rizkuju otuđenje saveznika i pretvaranje Izraela u globalnog "pariju". Ipak, njegov poziv na održavanje novih izbora u Izraelu, mnogi republikanci u SAD i izraelski zvaničnici kritikovali kao štetan za politiku bliskog saveznika.
Komentari održavaju porast tenzija između američkih zvaničnika i izraelskog premijera usred sve glasnijih međunarodnih poziva da se Palestincima u Gazi osigura više humanitarne pomoći i zaustavi rat, pišu svjetski mediji.
'Nismo banana republika'
Razdor oko rata u Gazi između Izraela i Sjedinjenih Država, njegovog najbližeg saveznika, proširio se u nedjelju kada je izraelski premijer optužio visoko rangiranog američkog zakonodavca da njegovu zemlju tretira kao "banana republiku", napisao je The New York Times.
Netanjahu, koji se suočava sa sve većim pritiskom da pregovara o prekidu vatre, obrušio se na senatora Chucka Schumera zbog njegovog poziva da se u Izraelu trebaju održati izbori. Netanjahu je u nedjeljnom intervjuu za CNN sugerisao da Schumer, lider većine u Senatu, pokušava srušiti izraelsku vladu, opisavši njegov poziv na izbore kao "potpuno neprikladan".
"To je nešto što Izrael, izraelska javnost, radi sama", rekao je. "Mi nismo banana republika."
Schumer, demokrata iz New Yorka i najviši jevrejski izabrani zvaničnik u Sjedinjenim Državama, održao je oštar govor u Senatu 14. marta, optuživši Netanjahua da je dopustio da njegov politički opstanak ima prednost nad "najboljim interesima Izraela" i da "previše toleriše civilne žrtve u Gazi".
Govor je, ukazuje The New York Times, bio indikativan za sve veći jaz između Izraela i Sjedinjenih Država oko rata i za rastuću frustraciju u Vašingtonu zbog Netanjahuove ratne politike.
Uz pogoršanje humanitarne krize, Sjedinjene Države su ovog mjeseca počele ispuštati hranu i vodu u Gazu, dodao je list navodeći da je krajem prošče sedmice pomorska pošiljka pomoći stigla do sjevernih obala Gaze, prva u gotovo dvije decenije.
U narednih nekoliko sedmica, SAD planiraju izgraditi pristanište kod obala Gaze za koji Bijela kuća kaže da bi na kraju mogla pomoći u isporuci čak dva miliona obroka u Gazi svakog dana.
Svi ovi napori osmišljeni su kako bi se osigurala veća pomoć u Gazi, gdje Ujedinjeni narodi kažu da su ozbiljna glad i pothranjenost alarmantno rasprostranjeni. Međutim, kako god pozdravili inicijative, stručnjaci i humanitarne grupe kažu da je najbolji način za suzbijanje gladi posredovanje u prekidu vatre između Izraelaca i Hamasa.
Biden: Zabrinutost koju dijele mnogi Amerikanci
Netanjahuovi komentari kojima odbacuje poziv Schumera na nove izbore u Izraelu su najsvježija salva u eskalirajućoj verbalnoj razmjeni između viših čelnika Vašingtona i izraelskog premijera, ocijenio je Wall Street Journal.
Izraelski premijer izaziva sve više kritika administracije predsjednika Joea Bidena i mnogih demokratskih poslanika u SAD zbog njegovog rješavanja sukoba s Hamasom usred međunarodnih molbi da omogući da više humanitarne pomoći stigne do Palestinaca u Gazi.
Netanjahu je, prenosi list, više puta odbijao da se obaveže na održavanje prijevremenih izbora. Tokom intervjua za CNN, on je ukazao na ankete koje pokazuju da većina Izraelaca želi prijevremene izbore, ali tek kada se rat završi. Izlazak na izbore sada bi doveo do "najmanje šest mjeseci nacionalne paralize, što znači da bismo izgubili rat", rekao je Netanjahu.
Odgovarajući na Netanjahuove komentare u nedjelju, Schumer je rekao da je "dobra stvar što je sada počela ozbiljna rasprava o tome kako osigurati buduću sigurnost i prosperitet Izraela nakon što Hamas bude poražen".
Schumerov govor je, pojašnjava Wall Street Journal, uslijedio usred sve veće frustracije u Bidenovoj administraciji s Netanjahuom zbog broja poginulih civila u Gazi i njegovog otpora poslijeratnim planovima SAD, uključujući novi poticaj za stvaranje nezavisne palestinske države.
Biden je rekao novinarima da je Schumer "održao dobar govor" i "izrazio ozbiljnu zabrinutost koju ne dijeli samo on, već i mnogi Amerikanci". Međutim, dodaje list, republikanci su kritikovali Schumerov govor kao štetan za bliskog saveznika.
Bivši predsjednik Donald Trump, potencijalni republikanski kandidat za predsjednika, pozvao je u nedjelju Netanjahua da brzo prekine neprijateljstva. "Morate to završiti i učiniti brzo i vratiti se u svijet mira", rekao je Trump upitan šta bi rekao izraelskom lideru.
Miješanje u izbornu politiku saveznika
Optuživši demokratskog lidera da je prekršio nepisano pravilo protiv američkog miješanja u izbornu politiku bliskog saveznika, republikanci i izraelski zvaničnici brzo su izrazili ogorčenje nakon što je Schumer oštro kritikovao Netanjahua, ističe The Associated Press.
Lider republikanaca u Senatu Mitch McConnell reagovao je na Schumera rekavši da je "licemjerno da Amerikanci koji hiperventiliraju o miješanju u vlastitu demokratiju, pozivaju na smjenu demokratski izabranog lidera".
Predsjedavajući Predstavničkog doma Mike Johnson rekao je da je Schumerov poziv na nove izbore "neprikladan". Čak je i Benny Gantz, politički rival Netanjahua i član izraelskog ratnog kabineta, rekao da su Schumerove primjedbe "kontraproduktivne".
Međutim, Shcumerov ukor Netanjahua svakako je bio provokativan, ali teško da je kršio norme, ukazao je AP, naglasivši da američki lideri, ali i američki saveznici, sve češće "upadaju" u vanjsku izbornu politiku.
Primjer, dodaje Associated Press, ne treba tražiti dalje od bliskog i istorijski komplikovanog odnosa o kojem su američki predsjednici i čelnici Kongresa pregovarali sa izraelskim liderima u posljednjih 75 godina.
Godine 2019., samo nekoliko sedmica prije nego što se Netanjahu suočio s teškim izborima, predsjednik Donald Trump iznenada je izjavio da SAD priznaju suverenitet Izraela nad spornom Golanskom visoravni, dajući Netanjahuu politički poticaj baš kada mu je to bilo prijeko potrebno.
Predsjednik republikanskog Predstavničkog doma John Boehner je 2015. pozvao Netanjahua da održi obraćanje Kongresu tokom osjetljivih pregovora o iranskom nuklearnom programu i neposredno prije opštih izbora u Izraelu. Ipak, Obama je odbio da pozove Netanjahua u Bijelu kuću tokom te posjete, a zvaničnici Bijele kuće su rekli da bi takva posjeta bila tako blizu izraelskih izbora bila neprikladna.
Ipak, najnoviji komentari Schumera usred teškog petomjesečnog rata u Izraelu daju novo opterećenje za odnose SAD-a i Izraela i, prema mišljenju analitičara, ulaze u nepoznatu teritoriju.
"Sve te druge krize bile su svojevrsno jednokratne", rekao je Aaron David Miller, viši saradnik u Carnegie zadužbini za međunarodni mir. "To su bili napori da se Izrael pokrene na fokusiran, diskretan način na određeno pitanje. Ono što sada imate nakon godina Netanjahuovog premijerskog mandata je fundamentalna kriza povjerenja, koja siječe u srž odnosa SAD-a i Izraela."
Akcija na Rafah i apeli humanitarnih organizacija
Izrael "ne može i neće podleći" međunarodnom pritisku da zaustavi svoju vojnu kampanju u Gazi, rekao je Netanjahu tokom sastanka vlade 17. marta, usred rastuće frustracije SAD zbog ratne politike njegove vlade, napisao je Washington Post.
"U međunarodnoj zajednici postoje oni koji pokušavaju zaustaviti rat sada, prije nego što su svi njegovi ciljevi postignuti", rekao je. "Oni to rade u nastojanju da izbore dovedu sada, na vrhuncu rata".
Netanjahu je u nedjelju također obećao da će nastaviti s planom svoje vojske da napadne Rafah, južni grad u kojem se skriva više od polovine stanovništva Gaze. Rekao je da je napad na Rafah "jedini način" da se "eliminiše" Hamas i oslobode preostali taoci.
Izraelska vojska saopštila je prošle sedmice da iz Rafaha namjerava usmjeriti "značajan" dio populacije od 1,5 miliona prema "humanitarnim ostrvima" u centralnoj Gazi uoči ofanzive, za koju je Biden upozorio da će prijeći "crvenu liniju".
U nedjelju je, dodaje Washinton Post, glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby ponovio da Sjedinjene Države neće podržati operaciju Rafah "osim ili dok (Izrael) ne mogne primiti 1,5 miliona izbjeglica koje su tamo i sačuvati njihovu sigurnost".
Grupe pomoći također mole za suzdržanost od napada, ističe list prenoseći subotnju izjavu šefa Svjetske zdravstvene organizacije Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa koji je rekao da je "ozbiljno zabrinut" zbog izraelskog plana da napadne Rafah i apelovao na Izrael da obustavi operaciju.
Humanitarne agencije upozoravaju da je opkoljena enklava na rubu gladi i pozivaju Izrael da omogući povećanu isporuku pomoći i otvori više pristupnih tačaka toj teritoriji. Jedna trećina djece mlađe od dvije godine sada je akutno pothranjena u sjevernoj Gazi, objavila je u subotu agencija UN-a za palestinske izbjeglice, dodajući da pothranjenost među djecom dostiže "neviđene" nivoe.