Dostupni linkovi

Procjena američke obavještajne službe o mogućem kraju Netanjahuovog vodstva


Saslušanje američkih obavještajnih agencija pred Odborom za obavještajne poslove Senata o globalnim prijetnjama američkoj sigurnosti, 11. mart 2024.
Saslušanje američkih obavještajnih agencija pred Odborom za obavještajne poslove Senata o globalnim prijetnjama američkoj sigurnosti, 11. mart 2024.

Godišnja procjena američke obavještajne zajednice za 2024. objavljena u ponedjeljak, 11. marta, navodi da je desničarska koalicija izraelskog premijera Benjamina Netanjahua "možda ugrožena". Takođe dovodi u pitanje sposobnost Izraela da eliminiše Hamas, koji su Evropska unija i Sjedinjene Države proglasile za terorističku organizaciju.

Izvještaj nazvan Godišnja procjena prijetnji, obično prati dvodnevna saslušanja pred Senatom i obavještajnim odborima Predstavničkog doma i rijetka je prilika kada najviši čelnici glavnih američkih špijunskih agencija svjedoče na otvorenom saslušanju o nizu globalnih izazova i žarišta.

Prilikom svjedočenja u ponedjeljak, 11. marta, direktor CIA-e je rekao da je dogovor o taocima najpraktičniji način da se zaustavi, barem privremeno, rat u Gazi, pišu svjetski mediji.

Mogući protesti, ostavka i novi izbori

Američka obavještajna zajednica ocjenjuje da je "održivost lidera" izraelskog premijera Benjamina Netanjahua "ugrožena", prema godišnjem izvještaju o prijetnjama po nacionalnu sigurnost s kojima se Sjedinjene Države suočavaju a koji je predstavljen Kongresu 11. marta, javio je CNN.

"Nepovjerenje u Netanjahuovu sposobnost vladanja produbilo se i proširio u javnosti već i prije rata, te očekujemo velike proteste kojima se zahtijeva njegova ostavka i novi izbori", navodi se u izvještaju uz napomenu da je u Izraelu "moguća drugačija, umjerenija vlada".

Netanjahu se, ukazuje CNN, suočio sa žestokim kritikama unutar Izraela zbog neuspjeha njegove vlade da predvidi ili spriječi napad 7. oktobra, kada je militantna grupa Hamas, koju su SAD i EU označile kao terorističku organizaciju, ubila 1.200 Izraelaca i uzela 240 talaca.

Istraživanja javnog mnijenja također su pokazala da mnogi Izraelci dovode u pitanje da li je Netanjahuova razorna vojna ofanziva, koja traje već peti mjesec, koja je sravnila Gazu i u kojoj je ubijeno na desetine hiljada ljudi, odgovor i najbolji način da se povrate taoci.

Obavještajni izvještaj navodi da izraelsko stanovništvo u velikoj mjeri podržava uništenje Hamasa. Međutim, procjena o političkoj održivosti Netanjahua ipak donosi oštar izvještaj o, dodaje CNN, lideru za kojeg je predsjednik Joe Biden jednom tvrdio da ga "voli" dok su podjele između njih dvojice sada sve napetije i javne.

U intervjuu proteklog vikenda, Biden je upozorio da Netanjahu "više šteti nego što pomaže Izraelu", dok je Netanjahu uzvratio u odvojenom intervjuu rekavši da, ako je Biden sugerisao "da vodim privatnu politiku protivno želji većine Izraelaca, i da to šteti interesima Izraela, onda griješi po obje tačke".

Bez pitanja senatora

Iako se o izazovima Netanjahuovog ostanka na vlasti naširoko raspravlja od Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra, činilo se neuobičajenim da američke obavještajne agencije ponude svoju analizu političkih perspektiva savezničkog lidera u dokumentu koji nije povjerljiv, ocijenio je Wall Street Journal.

"Netanjahuova održivost kao lidera, kao i njegova vladajuća koalicija krajnje desnih i ultraortodoksnih stranaka koje su vodile tvrdolinijašku politiku po palestinskim i sigurnosnim pitanjima mogu biti ugrožene", navodi se u procjeni, koja je dio izvještaja na 40 stranica o globalnim prijetnjama koje se kreću od ratova u Gazi i Ukrajini do terorizma i cyber napada.

Javno mnijenje se oštro okrenulo protiv 74-godišnjeg Netanjahua, lidera s najdužim stažom u Izraelu gdje su posljednjih mjeseci održani veliki protesti s pozivima za njegovo svrgavanje, ističe list uz ocjenu da Netanjahuova vladavina zavisi od izbjegavanja vanrednih izbora i očuvanja svoje tijesne parlamentarne većine netaknutom.

Izraelski premijer je obećao da će ostati na vlasti sve dok Izrael ne dovede do "potpune pobjede" nad Hamasom. Netanjahuova nada je, ukazuje list na mišljenja analitičara, vidljiva pobjeda, kao što je eliminacija najviših vođa grupe u Gazi, što bi moglo pomoći njegovoj popularnosti.

On je također pod pritiskom unutar izraelskog tročlanog ratnog kabineta, koji uključuje njegova dva glavna rivala, Benijja Ganca, vođu Partije nacionalnog jedinstva, i ministra odbrane Joava Galanta.

Kada bi se izbori održali sada, ankete kažu da bi Ganc lako pobijedio Netanjahuov Likud. Ganc nije isključio saradnju s palestinskim vlastima nakon rata u Gazi i rad na palestinskoj državi.

Izvještaj američke obavještajne službe sadrži stavove svih američkih obavještajnih agencija, napominje list dodajući da su šefovi američkih agencija, uključujući direktora CIA-e Williama Burnsa i direktora Nacionalne obavještajne službe Avril Haines, svjedočili o izvještaju u pred Odborom za obavještajne poslove Senata.

Senatori nisu pitali za dio koji pokriva Netanjahuovu političku budućnost tokom saslušanja, koja su nekoliko puta prekidali demonstranti koji su osuđivali podršku SAD Izraelu.

Fokus na pregovorima o taocima

Nova procjena američkih obavještajnih službi predviđa da će Izrael imati poteškoća da postigne svoj cilj "uništavanja Hamasa", dok direktor CIA-e smatra da je dogovor o taocima najpraktičniji način da se, barem privremeno, zaustavi rat u Gazi, ističe The New York Times.

"Izrael će se vjerovatno suočiti s dugotrajnim oružanim otporom Hamasa u godinama koje dolaze, a vojska će se boriti da neutralizira Hamasovu podzemnu infrastrukturu, koja omogućava pobunjenicima da se sakriju, povrate snagu i iznenade izraelske snage", navodi se u izvještaju.

Prilikom saslušanja u ponedjeljak, naglasio je list, obvještajni zvaničnici nisu pitani o procjeni vlade Netanyahua već su pitanja o Izraelu i Gazi bila fokusirana na pregovore o taocima.

List navodi da se direktor CIA-e William J. Burns vratio u subotu (9. marta) sa svog osmog putovanja u inostranstvo radi pregovora o oslobađanju talaca. Američki zvaničnici su se nadali da će postići sporazum do početka Ramazana, ali je taj rok prošao.

Burns je rekao da je fokusiran na postizanje prve faze sporazuma o pauziranju borbi u Gazi na šest sedmica kako bi se omogućilo da više humanitarne pomoći stigne na teritoriju Gaze i osiguralo oslobađanje 40 talaca. Ta grupa, preostale žene, stariji muškarci i ranjeni ili bolesni ljudi, bila bi razmijenjena za palestinske zatvorenike koje drži Izrael.

Burns nije precizirao koliko će Palestinaca biti oslobođeno ali, prema pisanju New York Timesa, izvori upućeni u razgovore kažu da će stotine zatvorenika i 15 osoba osuđenih za teške zločine biti oslobođene.

'Generacijski uticaj na terorizam'

Najviši američki obavještajni zvaničnik u ponedjeljak je upozorio da bi rat u Gazi mogao ohrabriti terorističke grupe, koje se suprotstavljaju Sjedinjenim Državama zbog njihove podrške Izraelu, piše Washington Post.

"Kriza je podsatkla nasilje niza aktera širom svijeta. Iako je prerano govoriti, vjerovatno je da će sukob u Gazi imati generacijski uticaj na terorizam", rekla je Avril Haines, direktorica Nacionalne obavještajne službe, na godišnjem saslušanju o prijetnjama globalne sigurnosti.

Hamasov napad na Izrael 7. oktobra inspirisao je nove prijetnje Sjedinjenim Državama od strane Al-Kaide i grupa povezanih s takozvanom 'Islamskom državom', rekla je Haines, dok su militantne grupe koje podržava Iran iskoristile "sukob kao priliku da slijede svoju agendu” protiv Sjedinjenih Država.

U godišnjem izvještaju obavještajne agencije su zaključile da će se "Izrael suočiti sa sve većim međunarodnim pritiskom zbog teške humanitarne situacije u Pojasu Gaze" te da rat u Gazi "predstavlja izazov" američkim arapskim partnerima zbog rastućeg javnog raspoloženja protiv Izraela i Sjedinjenih Država. Te zemlje, navodi se u izvještaju, vide SAD kao moćnog posrednika koji može okončati sukob prije nego što se proširi.

Obavještajni službenici, prema pisanju vašingtonskog lista, pokušali su se kloniti debate o ratu koji je uzdrmao američku politiku i doveo Bidenovu administraciju u tešku poziciju da podržava saveznika koji se suočava sa sve većom osudom Ujedinjenih naroda i međunarodnih grupa za ljudska prava, kao i liberalnih američkih glasača, zbog broja poginulih civila u ratu i velike gladi.

Prema pisanju Washington Posta, senator Tom Cotton, koji čvrsto podržava Izrael, podstakao je Burnsa i Haines da opovrgnu tvrdnje kritičara da Izrael svojom vojnom kampanjom "istrebljuje palestinski narod".

Međutim, zvaničnici su to odbili. Burns je rekao da iako administracija razumije "potrebu Izraela" da odgovori na brutalni napad 7. oktobra, ali da "svi također moramo imati na umu ogroman danak koji je ovo uzelo nedužnim civilima u Gazi".

'Nemamo šta jesti': Iftar u Gazi
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00
XS
SM
MD
LG