Prema tvrdnjama Tužilaštva Bosne i Hercegovine, ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić je za četiri godine mandata na čelu Javnog preduzeća "Putevi RS" u periodu 2016. do 2020. godine ostvario finansijsku korist od oko milion maraka (pola miliona evra).
Rečeno je to u subotu, 28. decembra, na ročištu za određivanje pritvora Nešiću, sadašnjem direktoru "Puteva RS" Milanu Dakiću, te Mladenu Lučiću, bratu bivšeg ministra u Savjetu ministara BiH Miloša Lučića.
Odluka o zahtjevu Tužilaštva BiH za određivanje jednomjesečnog pritvora za svu trojicu biće donesena u subotu uveče ili u nedjelju 29. decembra, rečeno je tokom ročišta.
Nešić, Dakić i Lučić, te još četiri osobe, uhapšeni su 26. decembra, u zajedničkoj akciji Tužilaštva BiH i MUP-a Republike Srpske (RS).
Sumnjiče se za visoku korupciju i pranje novca.
Kako je rečeno na ročištu u subotu, iz Javnog preduzeća "Putevi RS" izvlačen je novac putem fiktivnih pravnih radnji. Tadašnji direktor Nenad Nešić od tog novca godišnje dobijao po 250.000 maraka (oko 125.000 evra) tokom trajanja njegovog direktorskog mandata.
Jolović je navela da je istragu 2019. godine započela Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) u kojoj su primijećene sumnjive transakcije iz preduzeća "Romanijaputevi" na račun Esada Avdića.
Tužilaštvo se za svoje tvrdnje poziva na iskaze Avdića i tadašnjeg direktora "Romanijaputeva" Mirka Pandurevića.
Tokom ročišta izneseni su i detalji po kojima je Mladen Lučić bio kontakt osoba, preko koje su se dogovarali poslovi.
"Romanijaputevi" su dobijali tendere od "Puteva RS" za održavanje puteva, a zauzvrat je mito dobijao Nešić.
Tužiteljica je navela kako je direktor "Romanijaputeva" u svom iskazu rekao da je novac namijenjen Nešiću, prethodno izvučen iz preduzeća "Putevi RS" ostavljan na raznim mjestima, uključujući ugostiteljske objekte, te automobile na parkiralištima.
Takođe Jolović je istakla i kako je po Nešić naložio "Romanijaputevima" da industrijsku so za održavanje puteva kupujeu od firme "Legend", koja je u vlasništvu Mladena Lučića.
Tokom ročišta, istaknuto je da je izvlačenje novca nastavljeno i u vrijeme mandata sadašnjeg direktora "Puteva RS" Milana Dakića, koji je, kako Tužilaštvo tvrdi, u tri navrata dobio novac u ukupnom iznosu nešto manjem od 20.000 evra.
Odbrana je zatražila da se odbaci zahtjev za pritvor, tvrdeći da Sud BiH nije nadležan, te da se cijeli proces "temelji na dva nekredibilna svjedoka", kao i da Tužilaštvo za sada nema konkretnih svjedoka, na koje bi osumnjičeni mogli uticati, zbog čega bi morali biti u pritvoru.
Za preostale četiri osobe koje su uhapšene, a čija imena nisu navedena, saopšteno je kako su određene mjere zabrane.
Glavni tužilac BiH Milanko Kajganiću u petak je na press konferenciji da je preduzeću "Putevi RS" načinjena višemilionska šteta, a da će konačna šteta biti poznata nakon što bude u cijelosti okončana i istraga u ovom predmetu.
Naglasio je da su krivična djela počinjena na teritoriji oba bh. entiteta.
Osumnjičeni su petak ujutro predati Tužilaštvu BiH.