Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da kosovske vlasti ponovo nisu dozvolile da dinarska sredstva namenjena isplati plata, penzija, socijalnih davanja i drugih plaćanja uđu na prostor Kosova.
U saopštenju se navodi da je vozilo NBS vraćeno sa prelaza Jarinje "bez ikakvog obrazloženja i uz pretnju hapšenjem".
Odlukom Centralne banke Kosova (CBK) od 1. februara euro je jedina valuta za gotovinski i platni promet na Kosovu čime se u praksi ukida upotreba dinara.
Narodna banka Srbije je navela da je njeno vozilo sa sredstvima u dinarima bilo ponovo upućeno na prelaz Jarinje, gde je novac, radi daljeg transporta, trebalo da preuzme vozilo kompanije "Henderson", koja poseduje licencu kosovskih vlasti za transport novca.
U saopštenju NBS se navodi da je ponovno zaustavljanje najnovijeg transporta dinara na Kosovo još jedna "potvrda da navodni napori koje prištinske institucije preduzimaju imaju isključivo marketinški karakter, usmeren ka međunarodnoj zajednici".
Narodna banka Srbije je ponovila da je neophodno što pre staviti van snage odluku Prištine o ukidanju srpskog dinara na Kosovu.
Iz Carine Kosova su za RSE rekli da su na graničnom prelazu Jarinje "došli neki ljudi da se raspitaju oko procedure za prenos gotovine".
Portparol Carine Kosova Ariatik (Stavileci) Staviljeci je rekao da su osobe na Jarinju, koje su se raspitivale za prenos gotovine, rekle da su predstavnici nepostojeće NLB Komercijalne banke na Kosovu.
NLB Komercijalna banka je do kraja januara funkcionisala na Kosovu u sistemu Srbije, odnosno poslovala je sa dinarima i za to imala dozvolu.
Potom je CBK saopštila kako je ova finansijska institucija dobrovoljno obustavila svoju delatnost.
NLB Komercijalna banka je decembra prošle godine svoje klijente na Kosovu obavestila da će im dinarski računi biti prebačeni u nekoj od ekspozitura u gradovima u Srbiji.
Pripadnici srpske zajednice na Kosovu u dinarima imaju razna primanja iz budžeta Srbije.
Međunarodna zajednica je u nekoliko navrata pozivala Kosovo da odloži primenu odluke CBK o ukidanju dinara, izražavajući zabrinutsost da bi ona mogla imati negativan uticaj na srpsku zajednicu na Kosovu, te da može povećati etničke tenzije.
Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti i ministri u njegovoj Vladi su nekoliko puta naveli da se odlukom Centralne banke ne ukida dinar, već da se uvodi euro kao jedina zvanična valuta.
Kurti je rekao i da Srbija može da nastavi da finansira Srbe na Kosovu, ali kroz račune u evrima u nekoj od licenciranih banaka na Kosovu.
Narodna banka Srbije je 7. februara takođe pokušala da preveze novac na Kosovo preko prelaza Jarinje, ali su ih kosovske vlasti i tada vratile uz obrazloženje da tako nešto nije moguće bez autorizacije CBK.
Narodna banka Srbije je godinama unazad slala dinare u svoj trezor u opštini Leposavić na severu Kosova, odakle je potom novac do finansijskih ustanova koje rade u sistemu Srbije, kao što su pošta ili banka Poštanska štedionica, prevozila međunarodna kompanija "Henderson".
Sada CBK navodi da je ta praksa nezakonita, jer samo ona može da izvozi i uvozi kovanice i novčanice na teritoriji Kosova.