Godina 2022., koja se već nalazi iza nas ostat će upamćena po invaziji Rusije na Ukrajinu, a ono što je sigurno - vijesti i druge sadržaje vezane za ovaj događaj, te reakcije iz regije i svijeta gledat ćemo i u periodu koji je ispred nas.
Iako je godina počela onako kako je 2021. završila - u znaku pandemije COVID-19, te utjecajem te pošasti na sve aspekte svijeta, krajem februara 2022. godine primat je preuzeo Vladimir Putin, predsjednik Rusije koji je proglasio "specijalnu vojnu operaciju", koja je u zapadnom svijetu okarakterisana kao vojna invazija na suverenu zemlju.
Radio Slobodna Evropa (RSE) je u formi videa, fotografija, tekstova, tema, intervjua i drugih oblika izražavanja informisala o dešavanjima u zemljama Zapadnog Balkana i ostatku svijeta.
Godina iza nas je rekordna kada su u pitanju digitalni sadržaji RSE, a analitika kaže da ste 2022. godine samo na našim društvenim mrežama pregledali više od 100,4 miliona minuta videa dužih od tri minute, skoro 40 miliona minuta kratkih video zapisa, gdje je zabilježeno više od dva miliona reakcija na video sadržaje, komentara i dijeljenja po društvenim mrežama.
Shodno navedenom, sadržaji iz svijeta, konkretno iz Ukrajine i Rusije najviše su se gledali i dijelili, no tu su i lokalne i regionalne priče koje su privukle vašu pažnju.
U nastavku vam donosimo 10 najgledanijih video sadržaja na našim društvenim mrežama i sajtu slobodnaevropa.org.
10. Dobojska Formula 1
Upoznajte Anisa Hadžikadunića, zaljubljenika u Formulu 1 koji je koristeći automehaničarski i limarski zanat ispunio dugogodišnji san. Znate li koliko mu je vremena i novca trebalo? (15.7.2022.)
9. Sećanje na susret sa princezom Dianom
Prvog jula obilježava se rođendan princeze Diane od Velsa, koja je rođena 1961. godine i koja bi danas imala 61 godinu. Video iz 2021. godine bio je među najgledanijima na RSE.
Pogledajte video o Dianinoj posjeti BiH, gdje uvijek živi uspomena na susret s njom i pruženu pomoć ljudima čiji su životi razoreni nagaznim minama. (4.7.2022.)
8. Kako su Rusi reagovali kada smo im pokazali fotografije iz Ukrajine
Veliki broj stanovnika Rusije se svakodnevno susreće s medijskom propagandom Kremlja koja skriva užasna razaranja i civilne žrtve invazije njihove zemlje na Ukrajinu.
Kako su reagovali stanovnici u Permu i Vladivostoku, gradovima u Rusiji, kada su im reporteri Current Timea pokazali neke od fotografija iz Ukrajine? (5.3.2022.)
7. Bez majke ubijene u granatiranju petoro djece u Lvivu traga za spasom
Vjačeslav, 18-godišnjak iz ukrajinske regije Donjeck, postao je staratelj četvero braće i sestara nakon što je njihova majka ubijena tokom granatiranja, a njihova kuća uništena.
Stotine su sada ponudile pomoć porodici nakon što je njihova priča prikazana u videu Ukrajinskog servisa RSE. (2. juni 2022.)
6. Gospodar, ali i zatočenik Kremlja
Kada je Putin opasniji - na vrhuncu moći ili kada je u škripcu? Kao onizak dječak koga su vršnjaci maltretirali, zatim loš đak – ni sam Vladimir Putin nije mogao ni da zamisli da će postati neosporni lider Rusa, jedan od najvećih u historiji.
"Car", kako ga zovu, apsolutni je gospodar Kremlja, ali i njegov zatočenik s obzirom na izazove. (23. mart 2022.)
5. Puč koji je ubio SSSR
U avgustu 1991. Sovjetski antireformisti zatvorili su Mihaila Gorbačova (posljednji predsjednik SSSR-a) u njegovoj ljetnoj rezidenciji na Krimu u pokušaju da očuvaju SSSR-a silom. Suočivši se sa masovnim protestima, odustali su tri dana nakon što su preuzeli vlast, kada je pala prva civilna žrtva u Moskvi.
Nakon što je puč propao, Komunistička partija je zabranjena, dok se Sovjetski Savez zvanično raspao kasnije te iste godine. Na mapi je tada osvanulo 15 nezavisnih država. (18. avgust 2022.)
4. Nisu rekli da nema glave': Priča srebreničke majke
Lobanju jednog od sinova Šuhra Malić će 11. jula spustiti u mezar u Memorijalnom centru Potočari, 27 godina poslije počinjenog genocida.
U genocidu u Srebrenici izgubila je više od dvadeset članova najuže familije. Živi sama kilometar od njih i dalje se nada pravdi. (8. juli 2022.)
3. Vladimir Putin i misterija nestalog kokaina
Istraga Radija Slobodna Evropa otkrila je nove detalje o toni kokaina zaplijenjenoj u Sankt Peterburgu 1993., kada je Vladimir Putin bio na čelu inostranih poslova u gradskom vijeću. Pošiljka je naknadno nestala. (31. maj 2022.)
2. Tragom dima švercovanih kineskih cigareta u Srbiji
Na crnom tržištu cigareta u Srbiji, među najzastupljenijim su "Ashima" i "Marble", napravljene u fabrikama kineskih kompanija. Srbija je uglavnom tranzitna zemlja, većina je namijenjena tržištu Evropske unije. U rumunskoj policiji kažu da najveći broj švercovanih kineskih cigareta stiže preko Srbije.
RSE je istraživao kako se one nabavljaju u Srbiji, te koje su švercerske rute. (10. januar 2022.)
1. Bez struje i vode život pod opsadom u Mariupolju
Okruženi sedmicama, stanovnicima Mariupolja preživljavaju bez struje, vode, grijanja, sa sve manje hrane i lijekova. Ovaj grad na jugoistoku Ukrajine, na Azovskom moru, ruske snage koje su 24. februara otpočele invaziju susjedne države opkolile su i izložile granatiranju.
Više od 200.000 ljudi se nada da će moći napustiti grad, dok se kriju po podrumima i improvizovanim skloništima. Odnošenje hrane iz radnji po gradu je široko rasprostranjeno. (10. mart 2022.)
Kada govorimo o infografikama nastalim u redakcijama RSE - sadržaje koje ste gledali i dijelili po društvenim mrežama imali su nešto drugačiju tematiku. Rast cijena energenata, hrane, života općenito bili su jako česti sadržaji u našoj sekciji Infografike na sajtu RSE.
Poskupljenje struje, brašna, ulja, šećera, uopšte skokovi cijena - najviše su interesovali našu publiku. Naravno, tu su bile i teme o Ukrajini, izvozu oružja u tu zemlju, i druge priče.
Podsjetimo na najgledanije infografike objavljenje na slobodnaevropa.org, kao i našim društvenim mrežama.
10. Kome Srbija najviše izvozi oružje?
Ukupna vrijednost izvoza je 384 miliona američkih dolara.
9. U Hrvatskoj najviši, a Kosovu najniži troškovi života na Zapadnom Balkanu
Indeks troškova života se računa na osnovu cijena stanovanja, namirnica i restoranskih cijena, te kupovne moći.
8. Nuklearne elektrane Evrope i udio u proizvodnji električne energije
Ukupno 31. država svijeta proizvodi električnu energiju u nuklearnim elektranama, od toga ih je 18 u Evropi. U Francuskoj služe kao primarni izvor električne energije.
7. Koliko su zeleni glavni gradovi zemalja Zapadnog Balkana
Koja je prosječna vrijednost u 37 glavnih gradova u Evropi, a kakvo je stanje u zemljama Zapadnog Balkana. Koji su procenti zelenih površina?
6. Od država Zapadnog Balkana BiH šalje najviše sportista u Peking
Zimske OI u Pekingu održane su u februaru, a zemlje Zapadnog Balkana predstavljalo je ukupno 17 sportista.
5. Skok cijena hrane u BiH
Prosječne potrošačke cijene za osnovne životne namirnice u BiH porasle su u prvoj polovini godine. Osjetna je razlika u odnosu na godine prije.
4. Analiza stavova kandidata za predsjednika Srbije
U trci za predsjednika Srbije bilo je osam kandidata – od aktuelnog predsjednika, bivšeg načelnika Generalštaba, profesora Beogradskog univerziteta do ekstremno desničarskih figura. Među kandidatima za šefa države su bile i tri žene.
3. Kako su tehnološki giganti sankcionisali Rusiju?
Vodeće svjetske tehnološke kompanije poduzele su korake da uvedu sankcije Rusiji kao odgovor na invaziju na Ukrajinu.
2. Ko plaća najskuplju hranu na Zapadnom Balkanu?
Gde je najskuplje ulje, brašno i šećer?
1. Broj ruskih diplomata protjeranih iz Evrope
Više od 330 ruskih diplomata i radnika ambasada protjerano je od kako je Moskva napala Ukrajinu 24. februara. Samo ove sedmice protjerano ih skoro 200 iz evropskih zemalja kao direktan izraz bijesa vlada zbog ubistava ukrajinskih civila u Buči.
Facebook Forum