Beč je treću godinu zaredom zadržao poziciju najpogodnijeg grada za život u svijetu, dok je rejting Tel Aviva u Izraelu drastično pao, pokazuje istraživanje časopisa The Economist.
Drugo i treće mjesto na godišnjoj ljestvici tog časopisa zauzeli su evropski gradovi Kopenhagen i Cirih, piše AFP.
Melbourn u Australiji i Kalgari u Kanadi na četvrtom su i petom mjestu Globalnog indeksa životne sposobnosti Economist Intelligence Unit-a (EIU).
"Zapadna Evropa ostaje regija u kojoj se najbolje može živjeti, ali bilježi pad u rezultatima stabilnosti usred sve češćih demonstracija", navodi se u saopštenju.
Kao problematične oblasti navodi se porast desnog ekstremizma, poljoprivredna politika Evropske unije i anti-imigracija, rekli su iz The Economist-a.
Beč je dobio najvišu ocjenu po pitanju stabilnosti, zdravstvene zaštite, obrazovanja i infrastrukture.
Ukupna globalna pogodnost za život neznatno je porasla tokom prošle godine, dodaje se.
Ipak, "poboljšanje je tek marginalno, sputano geopolitičkim sukobima, građanskim nemirima i stambenom krizom u mnogim gradovima" usred inflacije.
Konstantni stres oko životnih uslova "vjerojatno se neće smanjiti u bliskoj budućnosti", rečeno je.
Tel Aviv je pao više od bilo kojeg drugog grada, za 20. na 112. mjesto, usljed rata Izraela sa militantima Hamasa, organizacije koja je u SAD-u i EU proglašena terorističkom.
Glavni grad ratom razorene Sirije, Damask, ponovno je rangiran kao grad u kojem se najlošije živi.
Kijev je takođe ostao u donjih deset na ljestvici dok rat u Ukrajini bjesni od početka ruske invazije februara 2022.
Indeks rangira životnu sposobnost 173 grada u pet kategorija: stabilnost, zdravstvena zaštita, kultura i životna sredina, te obrazovanje i infrastruktura.
Beč je imao titulu najboljeg grada za život između 2018. i 2020. i ponovno od 2022. godine.