Dostupni linkovi

Pritvor za ministra u ostavci Gorana Vesića i druge osumnjičene za nesreću u Novom Sadu


Raščišćavanje područja ispred novosadske Železničke stanice gde se obrušila nadstrešnica, 2. novembar 2024.
Raščišćavanje područja ispred novosadske Železničke stanice gde se obrušila nadstrešnica, 2. novembar 2024.

Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor koji može trajati do 30 dana ministru građevinarstva Srbije u ostavci Goranu Vesiću i bivšem direktoru Infrastrukture železnice Srbije Nebojši Šurlanu.

Oni su u grupi osumnjičenih za obrušavanje betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, pri čemu je poginulo 15 osoba dok su dve teško povređene.

Tromesečni kućni pritvor određen je vršiteljici dužnosti direktorke Infrastrukture železnice Srbije Jeleni Tanasković i pomoćnici ministra za železnički saobraćaj Aniti Dimoski.

Iz Suda je 23. novembra saopšteno da je, nakon saslušanja, donesena odluka o pritvoru osumnjičenima za teško delo protiv opšte sigurnosti, u vezi sa izazivanjem opšte opasnosti.

Još sedmoro osumnjičenih za nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova, dobilo je prritvor do 30 dana, a na ove odluke Suda moguće je uložiti žalbu.

Prethodno je Viši sud u Novom Sadu 22. novembra saopštio da je odredio pritvor do 30 dana Ljiljani Milić Marković, građevinskoj inženjerki koja je bila potpisana kao glavni projektant izgradnje brze pruge Novi Sad-Subotica, u okviru čega je rekonstruisana Železnička stanica u Novom Sadu.

Tužilaštvo je prethodno, takošđe, zatražilo izdavanje poternice za osumnjičenom J.S.M., zbog toga što je nedostupna organima gonjenja.

Ko su uhapšeni i za šta se sumnjiče?

Stanica u Novom Sadu otvorena je u julu nakon trogodišnje rekonstrukcije, a svega nekoliko meseci kasnije, 1. novembra, obrušila se betonska nadstrešnica.

Dvanaest osumnjičenih, među kojima je i ministar građevinarstva u ostavci uhapšeno je 21. novembra.

Među uhapšenima su ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, v.d. direktorke Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski.

Oni se sumnjiče za izvršenje krivičnih dela teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti.

Pored četvoro državnih funkcionera, još osam uhapšenih, čije inicijale je objavilo Tužilaštvo, sumnjiče se za "teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova".

Mediji prenose da su uhapšeni zaposleni u firmama koje su bile zadužene za projektovanje i nadzor nad rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu.

Izvođač radova bio je kineski konzorcijum CRIC&CCCC ("China Railway International Co.Ltd" i "China Communications Construction Company Ltd").

I CRIC&CCCC je saopštio da nadstrešnica nije bila obuhvaćena rekonstrukcijom zgrade.
Detalji ugovora, koji je sklopljen na osnovu međudržavnog sporazuma Srbije i Kine, nisu javno dostupni.

Nije poznato ni koje su sve firme bile angažovane kao podizvođači radova.

Za stručni nadzor nad rekonstrukcijom Železničke stanice bio je zadužen konzorcijum od šest privatnih firmi iz Srbije i Mađarske.

XS
SM
MD
LG