Slučaj napada gradonačelnika Podgorice i njegovog sina na novinara i fotoreportera "Vijesti" početkom avgusta dobio je dramatičan obrt.
Istražni sudija Nebojša Golubović u rješenju o otvaranju istrage zamjenika urednika "Vijesti" Mihaila Jovovića proglasio je prvookrivljenim zbog čega mu prijeti kazna zatvora od jedne do osam godina, dok se Miljan Mugoša koji je Jovoviću nanio tešku tjelesnu povredu tereti za lakši oblik krivičnog djela.
"Zamjenik glavnog urednika Mihailo Jovović pokušao je da prebije podgoričkog gradonačelnika Miomira Mugošu, ali je batine dobio njegov vozač Dragan Radonjić koji se, spasavajući šefa, ispriječio ispred nasilnog novinara koji mu je udarcem nanio povrede na mozgu. Gradonačelnikov sin Miljan priskočio je u pomoć i udario Jovovića pesnicom od koje mu je pukla bubna opna ,što je lakši oblik krivičnog djela" - u najkraćem, tako bi mogla da glasi rekonstrukcija incidenta koji se 5. avgusta dogodio ispred podgoričkog kafića "Art", a prema rješenju o otvaranju istrage koje je donio istražni sudija Nebojša Golubović.
Sudija je Mihaila Jovovića proglasio prvookrivljenim zbog čega mu prijeti kazna od jedne do osam godina zatvora, a Mugoši mlađem od šest mjeseci od pet godina jer se tereti za lakše krivično djelo. Sam gradonačelnik Mugoša nije dobio status okrivljenog.
Jovovićev branilac uložio žalbu
Branilac Mihaila Jovovića Branislav Lutovac podnio je žalbu na rješenje o sprovođenju istrage, ocjenjujući kako je još jednom na djelu vrhunska pravna besmislica i da sve dobija farsični oblik:
"Mihailo Jovović koji je izvršio napad riječima i branio se pitanjima ,po ocjeni istražnog sudije ključni je delinkvent u ovom procesu i to uprkos činjenici što je na saslušanju kod istražnog sudije na jasan i objektivan način efektno pobio sve navode koji mu se stavljaju na teret. Njegov iskaz potkrijepljen je i izjavama nezavisnih svjedoka koji su bili prisutni na licu mjesta. Ovdje je na djelu oprobana strategija zamjene teza, gdje se plasiranjem navjerovatnih činjenica želi osporiti elementarni doživljaj stvarnosti."
Glavni urednik "Vijesti" Ljubiša Mitrović niti je iznenađen niti šokiran sadržajem rješenja istražnog sudije o pokretanju istrage protiv svog zamjenika Mihaila Jovovića:
"Od samog početka bilo je jasno i mi smo na to bezbroj puta ukazivali da su nadležni državni organi, prije svega policija i tužilaštvo, veoma pristrasno krenuli u tu istragu, bolje reći na zataškavanje istrage".
Kakva je reakcija samog Mihaila Jovovića nijesmo uspjeli da saznamo pošto nije odgovarao na naše telefonske pozive. Advokat Branislav Lutovac naglašava kako je njegov branjenik kao žrtva krivičnog djela ,u verziji istražnog sudije Nebojše Golubovića postao počinilac krivičnog djela:
"Taj nedostatak nepristrasnosti je nedopustiv."
RSE: U početku ste iznijeli priličnan respekt prema istražnom sudiji Goluboviću i uzdanje u njegovu nepristrasnost. Šta se u međuvremenu dogodilo?
Lutovac: Ne. Ja sam samo izjavio da je saslušanje gospodina Jovovića bilo profesionalno i korektno obavljeno.
O dosadašnjem postupku crnogorskog pravosuđa u slučaju Mugoša - Jovović kaže glavni urednik "Vijesti" Ljubiša Mitrović kaže:
"Mislim da sudija Golubović možda i nije toliko grešan koliko može da izgleda na prvi pogled. On je istražni sudija koji je radio po nalogu državnog tužilaštva, a tužilaštvo je dobilo informacije od policije. U tom lancu su se desili najgrublji falsifikati stvarnog događaja koji se desio u noći između 5. i 6. avgusta".
Modernizovana verzija staljinističkog procesa
Činjenica da se u rješenju o istrazi žrtva napada novinar Mihailo Jovović označava kao nasilnik i kvalifikuje kao prvookrivljeni, prema riječima naših sagovornika, ne dovodi u pitanje samo nezavisnost sudstva već i zdravu logiku.
Komentarišući odluku sudije da novinara "Vijesti" Mihaila Jovovića koji je na radnom zadatku napadnut od strane gradonačelnika Miomira Mugoše i njegovog sina Miljana, pri čemu mu je pukla bubna opna i zbog čega je bio podvrgnut i operativnog zahvatu, proglasi prvookrivljenim u procesu u kome gradonačelnik nema svojstvo okrivljenog, kolumnista "Monitora" Andrej Nikolaidis kaže da se radi o sadističkom procesu:
"Ovo je jedna pervertirana, modernizovana verzija staljinističkog procesa i svako ko ima elementarno poznavanje staljinističkih procesa uočiće sličnosti. Pod broj jedan, staljnistički sudovi nijesu bili prijeki. Tu se itekako vodilo računa o pravnog proceduri, ali čitava pravna procedura bila je savršeno ispoštovana, samo što je bila pervertirana . To i ovdje imate slučaj. Budući da je ekonomija sadističkog užitka takva oni ne samo da se iživljavaju nego i uživaju u tome. Problem je tu sljedeći. Sada kada ja i vi razgovaramo mi im povećavamo užitak. Što se mi više budemo branili, batrgali njihov užitak će biti sve veći i veći. To jeste problem sa sadizmom sa pozicije žrtve, a upravo i jeste problem sadizma iz pozicije onog ko jeste sadista."
Daliborka Uljarević, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje, smatra da su institucije sistema pale na veoma ozbiljnom testu:
"Čitav slučaj na najbolji način odslikava paradoks koji živimo i koji svakako može biti priložak za neku pozorišnu predstavu koju bismo svi uživali gledajući je, a pošto je ovo realnost koju živimo mnogo je bliži žanr tragedije nego komedije. Institucije sistema su postale potpuno nemoćne pred moćnim pojedincima i familijama što samo ohrabruje dalju spiralu zločina i bojim se da stvari mogu eskalirati veoma nepodobno za one koji su nedodirljivi i kojima je sve u ovom trenutku podređeno."
Vlast se ne libi da žrtvuje opšti interes, pa čak i da ugrozi proces približavanja Evropskoj uniji kako bi sačuvala sebi bliske ljude i pokazala svoju moć, smatra Boris Raonić, izvšni direktor Inicijative mladih za ljudska prava i član Savjeta za evropske integracije:
"Mi smo u Inicijativi za ljudska prava dali slične primjere gdje se kompletna slika ponavlja i u ovom slučaju Mugoša -Jovović ,gdje su ljudi prijavljivali policijsku toruturu, a dešava se da oni budu optuženi za napad na službeno lice. Tužilaštvo, naravno, vodi istragu za napad na službeno lice dok se prvobitni napad koji se dogodio policijska tortura zanemaruje. Tako da vidimo da je to neki model ponašanja u kojem se štite oni koji treba da budu zaštićeni i Crna Gora, ukoliko želi da se približi Evropskoj uniji, ovakvo ponašanje i ovakvim pojavama mora stati na trag. Ovdje je više nego očigledno da je prvenstveni cilji zaštita onih moćnika, da li su to partijski vojnici ili su to neki vaninstitucionalni moćnici bez obzira koji je interes sa druge strane pa bile to integracije, bila to demokratizacija ili bilo šta treće".
Ponavljajući tezu da se radi o sadističkom procesu Andrej Nikolaidis kaže da su građani još jednom dali mandat ovoj vlasti da se ponaša kako joj je volja:
"Nakon što Mugoša nije u javnosti bio prisiljen da ponudi ostavku ,promijenjen je sam aksiom čitavog procesa. Jedino moguće rješenje je bilo da Miomir Mugoša jeste kriv i pošto to nije usvojeno kao aksiom išlo se na izbore na Žabljaku gdje se mi samo moramo dogovoriti je li DPS pobijedio uprkos tome što je Miomir Mugoša uradio ili baš zato što je Miomir Mugoša to uradio. Ja mislim ovo drugo, da su pobijedili upravo zato što su demonstrirali golo nasilje, tako da budući da je sve to izmijenjeno imaju vrlo preciznu informaciju, dobili su je od glasača, da mogu da idu dalje i budući da se osjećaju apsolutno suvereno i svemoćno ovo je demonstracija sadizma."
Mihailo Jovović i Boris Pejović, novinar i fotoreporter "Vijesti" napadnuti su od strane Miomira Mugoše i njegovog sina Miljana u noći između 5. i 6. avgusta dok su pokušavali da fotografišu nepropisno parkirano službeno vozilo gradonačelnika. U toku istrage Jovović je od žrtve pretvoren u nasilnika i na teret mu je stavljeno djelo za koje je zaprijećena kazna od jedne do osam godina zatvora, navodno zbog nanošenja teške povrede vozaču Miomira Mugoše koji je, prema tvrdnjama ekipe "Vijesti", čitavo vrijeme pokušavao da smiri situaciju.
U noći između 5. i 6. avgusta, nakon što je ekipa "Vijesti" pokušala da fotografiše nepropisno parkiran službeni automobil prvog čovjeka Podgorice, Miomir Mugoša najprije je išamarao fotoreportera Borisa Pejovića, a potom i zamjenika urednika tog lista Mihaila Jovovića. U tome mu je pritekao u pomoć sin Miljan, tada službenik crnogorske ambasade u Vašingtonu, koji je šakom udario Jovovića u glavu, a prema riječima Jovovića i Pejovića prislonio mu i pištolj na grudi.
Iste večeri u podgoričkom KBC-u Mihailu Joviviću konstatovano je pucanje bubne opne zbog čega je operisan, dok je Pejović zadobio lakše povrede. Tek sjutradan na pregled se javio gradonačelnikov vozač Dragan Radonjić kome je dijagnostikovan potres mozga za hematomom.
Uslijedila je krivčna prijava policije u kojoj nije pominjan pištolj, dok je tužilaštvo donijelo odluku da sprovede istragu i protiv Miljana Mugoše i protiv Mihaila Jovovića zbog napada na Radonjića koji je, prema riječima ekipe "Vijesti", sve vrijeme pokušavao da smiri situaciju. Gradonačelnik Mugoša dobio je samo status svjedoka, a prema odluci istražnog sudije Mihailo Jovović je od žrtve proglašen prvookrivljenim.
Istražni sudija Nebojša Golubović u rješenju o otvaranju istrage zamjenika urednika "Vijesti" Mihaila Jovovića proglasio je prvookrivljenim zbog čega mu prijeti kazna zatvora od jedne do osam godina, dok se Miljan Mugoša koji je Jovoviću nanio tešku tjelesnu povredu tereti za lakši oblik krivičnog djela.
"Zamjenik glavnog urednika Mihailo Jovović pokušao je da prebije podgoričkog gradonačelnika Miomira Mugošu, ali je batine dobio njegov vozač Dragan Radonjić koji se, spasavajući šefa, ispriječio ispred nasilnog novinara koji mu je udarcem nanio povrede na mozgu. Gradonačelnikov sin Miljan priskočio je u pomoć i udario Jovovića pesnicom od koje mu je pukla bubna opna ,što je lakši oblik krivičnog djela" - u najkraćem, tako bi mogla da glasi rekonstrukcija incidenta koji se 5. avgusta dogodio ispred podgoričkog kafića "Art", a prema rješenju o otvaranju istrage koje je donio istražni sudija Nebojša Golubović.
Sudija je Mihaila Jovovića proglasio prvookrivljenim zbog čega mu prijeti kazna od jedne do osam godina zatvora, a Mugoši mlađem od šest mjeseci od pet godina jer se tereti za lakše krivično djelo. Sam gradonačelnik Mugoša nije dobio status okrivljenog.
Jovovićev branilac uložio žalbu
Branilac Mihaila Jovovića Branislav Lutovac podnio je žalbu na rješenje o sprovođenju istrage, ocjenjujući kako je još jednom na djelu vrhunska pravna besmislica i da sve dobija farsični oblik:
"Mihailo Jovović koji je izvršio napad riječima i branio se pitanjima ,po ocjeni istražnog sudije ključni je delinkvent u ovom procesu i to uprkos činjenici što je na saslušanju kod istražnog sudije na jasan i objektivan način efektno pobio sve navode koji mu se stavljaju na teret. Njegov iskaz potkrijepljen je i izjavama nezavisnih svjedoka koji su bili prisutni na licu mjesta. Ovdje je na djelu oprobana strategija zamjene teza, gdje se plasiranjem navjerovatnih činjenica želi osporiti elementarni doživljaj stvarnosti."
Glavni urednik "Vijesti" Ljubiša Mitrović niti je iznenađen niti šokiran sadržajem rješenja istražnog sudije o pokretanju istrage protiv svog zamjenika Mihaila Jovovića:
"Od samog početka bilo je jasno i mi smo na to bezbroj puta ukazivali da su nadležni državni organi, prije svega policija i tužilaštvo, veoma pristrasno krenuli u tu istragu, bolje reći na zataškavanje istrage".
Kakva je reakcija samog Mihaila Jovovića nijesmo uspjeli da saznamo pošto nije odgovarao na naše telefonske pozive. Advokat Branislav Lutovac naglašava kako je njegov branjenik kao žrtva krivičnog djela ,u verziji istražnog sudije Nebojše Golubovića postao počinilac krivičnog djela:
"Taj nedostatak nepristrasnosti je nedopustiv."
RSE: U početku ste iznijeli priličnan respekt prema istražnom sudiji Goluboviću i uzdanje u njegovu nepristrasnost. Šta se u međuvremenu dogodilo?
Lutovac: Ne. Ja sam samo izjavio da je saslušanje gospodina Jovovića bilo profesionalno i korektno obavljeno.
O dosadašnjem postupku crnogorskog pravosuđa u slučaju Mugoša - Jovović kaže glavni urednik "Vijesti" Ljubiša Mitrović kaže:
"Mislim da sudija Golubović možda i nije toliko grešan koliko može da izgleda na prvi pogled. On je istražni sudija koji je radio po nalogu državnog tužilaštva, a tužilaštvo je dobilo informacije od policije. U tom lancu su se desili najgrublji falsifikati stvarnog događaja koji se desio u noći između 5. i 6. avgusta".
Modernizovana verzija staljinističkog procesa
Činjenica da se u rješenju o istrazi žrtva napada novinar Mihailo Jovović označava kao nasilnik i kvalifikuje kao prvookrivljeni, prema riječima naših sagovornika, ne dovodi u pitanje samo nezavisnost sudstva već i zdravu logiku.
Komentarišući odluku sudije da novinara "Vijesti" Mihaila Jovovića koji je na radnom zadatku napadnut od strane gradonačelnika Miomira Mugoše i njegovog sina Miljana, pri čemu mu je pukla bubna opna i zbog čega je bio podvrgnut i operativnog zahvatu, proglasi prvookrivljenim u procesu u kome gradonačelnik nema svojstvo okrivljenog, kolumnista "Monitora" Andrej Nikolaidis kaže da se radi o sadističkom procesu:
"Ovo je jedna pervertirana, modernizovana verzija staljinističkog procesa i svako ko ima elementarno poznavanje staljinističkih procesa uočiće sličnosti. Pod broj jedan, staljnistički sudovi nijesu bili prijeki. Tu se itekako vodilo računa o pravnog proceduri, ali čitava pravna procedura bila je savršeno ispoštovana, samo što je bila pervertirana . To i ovdje imate slučaj. Budući da je ekonomija sadističkog užitka takva oni ne samo da se iživljavaju nego i uživaju u tome. Problem je tu sljedeći. Sada kada ja i vi razgovaramo mi im povećavamo užitak. Što se mi više budemo branili, batrgali njihov užitak će biti sve veći i veći. To jeste problem sa sadizmom sa pozicije žrtve, a upravo i jeste problem sadizma iz pozicije onog ko jeste sadista."
Daliborka Uljarević, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje, smatra da su institucije sistema pale na veoma ozbiljnom testu:
"Čitav slučaj na najbolji način odslikava paradoks koji živimo i koji svakako može biti priložak za neku pozorišnu predstavu koju bismo svi uživali gledajući je, a pošto je ovo realnost koju živimo mnogo je bliži žanr tragedije nego komedije. Institucije sistema su postale potpuno nemoćne pred moćnim pojedincima i familijama što samo ohrabruje dalju spiralu zločina i bojim se da stvari mogu eskalirati veoma nepodobno za one koji su nedodirljivi i kojima je sve u ovom trenutku podređeno."
Vlast se ne libi da žrtvuje opšti interes, pa čak i da ugrozi proces približavanja Evropskoj uniji kako bi sačuvala sebi bliske ljude i pokazala svoju moć, smatra Boris Raonić, izvšni direktor Inicijative mladih za ljudska prava i član Savjeta za evropske integracije:
"Mi smo u Inicijativi za ljudska prava dali slične primjere gdje se kompletna slika ponavlja i u ovom slučaju Mugoša -Jovović ,gdje su ljudi prijavljivali policijsku toruturu, a dešava se da oni budu optuženi za napad na službeno lice. Tužilaštvo, naravno, vodi istragu za napad na službeno lice dok se prvobitni napad koji se dogodio policijska tortura zanemaruje. Tako da vidimo da je to neki model ponašanja u kojem se štite oni koji treba da budu zaštićeni i Crna Gora, ukoliko želi da se približi Evropskoj uniji, ovakvo ponašanje i ovakvim pojavama mora stati na trag. Ovdje je više nego očigledno da je prvenstveni cilji zaštita onih moćnika, da li su to partijski vojnici ili su to neki vaninstitucionalni moćnici bez obzira koji je interes sa druge strane pa bile to integracije, bila to demokratizacija ili bilo šta treće".
Ponavljajući tezu da se radi o sadističkom procesu Andrej Nikolaidis kaže da su građani još jednom dali mandat ovoj vlasti da se ponaša kako joj je volja:
"Nakon što Mugoša nije u javnosti bio prisiljen da ponudi ostavku ,promijenjen je sam aksiom čitavog procesa. Jedino moguće rješenje je bilo da Miomir Mugoša jeste kriv i pošto to nije usvojeno kao aksiom išlo se na izbore na Žabljaku gdje se mi samo moramo dogovoriti je li DPS pobijedio uprkos tome što je Miomir Mugoša uradio ili baš zato što je Miomir Mugoša to uradio. Ja mislim ovo drugo, da su pobijedili upravo zato što su demonstrirali golo nasilje, tako da budući da je sve to izmijenjeno imaju vrlo preciznu informaciju, dobili su je od glasača, da mogu da idu dalje i budući da se osjećaju apsolutno suvereno i svemoćno ovo je demonstracija sadizma."
Mihailo Jovović i Boris Pejović, novinar i fotoreporter "Vijesti" napadnuti su od strane Miomira Mugoše i njegovog sina Miljana u noći između 5. i 6. avgusta dok su pokušavali da fotografišu nepropisno parkirano službeno vozilo gradonačelnika. U toku istrage Jovović je od žrtve pretvoren u nasilnika i na teret mu je stavljeno djelo za koje je zaprijećena kazna od jedne do osam godina zatvora, navodno zbog nanošenja teške povrede vozaču Miomira Mugoše koji je, prema tvrdnjama ekipe "Vijesti", čitavo vrijeme pokušavao da smiri situaciju.
U noći između 5. i 6. avgusta, nakon što je ekipa "Vijesti" pokušala da fotografiše nepropisno parkiran službeni automobil prvog čovjeka Podgorice, Miomir Mugoša najprije je išamarao fotoreportera Borisa Pejovića, a potom i zamjenika urednika tog lista Mihaila Jovovića. U tome mu je pritekao u pomoć sin Miljan, tada službenik crnogorske ambasade u Vašingtonu, koji je šakom udario Jovovića u glavu, a prema riječima Jovovića i Pejovića prislonio mu i pištolj na grudi.
Iste večeri u podgoričkom KBC-u Mihailu Joviviću konstatovano je pucanje bubne opne zbog čega je operisan, dok je Pejović zadobio lakše povrede. Tek sjutradan na pregled se javio gradonačelnikov vozač Dragan Radonjić kome je dijagnostikovan potres mozga za hematomom.
Uslijedila je krivčna prijava policije u kojoj nije pominjan pištolj, dok je tužilaštvo donijelo odluku da sprovede istragu i protiv Miljana Mugoše i protiv Mihaila Jovovića zbog napada na Radonjića koji je, prema riječima ekipe "Vijesti", sve vrijeme pokušavao da smiri situaciju. Gradonačelnik Mugoša dobio je samo status svjedoka, a prema odluci istražnog sudije Mihailo Jovović je od žrtve proglašen prvookrivljenim.