Dostupni linkovi

Spasioci nakon pet dana otkopali tijelo nastradalog rudara tuzlanskog rudnika Kreka


Rudari tuzlanskog rudnika uglja, 5. juna 2017. godine. (Ilustrativna fotografija)
Rudari tuzlanskog rudnika uglja, 5. juna 2017. godine. (Ilustrativna fotografija)

Pripadnici čete za spašavanje su 7. maja, oko 17.00 sati, došli do tijela tragično nastradalog rudara Asima Šehanovića, saopštila je FENA, pozivajući se na Upravu Civilne zaštite Federacije Bosne i Hercegovine.

Pet dana trajala je akcija spašavanja u Pogonu Mramor, Rudnika Kreka u Tuzli, nakon što je prvi rudar Asim Šehanović ostao zatrpan ispod odrona u novootkopanom rudarskom oknu, na dubini većoj od 170 metara.

Mjesto događaja svo vrijeme osiguravaju federalni rudarski inspektor i policija, pod nadzorom tužilaštva.

Pogon "Mramor" je s eksploatacijom počeo 1958. godine i jedan je od nekoliko preostalih podzemnih kopova uglja u okviru "Kreke", najstarijeg bosanskohercegovačkog rudnika, sa oko 2.000 zaposlenih.

Jedan je od sedam rudnika na teritoriji Federacije BiH, i godinama se suočava sa financijskim problemima. Zbog neplaćenih poreza rudniku su u više navrata bili blokirani računi, a rudari su svoja prava tražili štrajkom.

Ukupna dugovanja rudnika u ovom entitetu po svim osnovama iznose više od 460 miliona eura.

Tranzicija s uglja, čije rezerve u BiH iznose oko šest milijardi tona, na obnovljive izvore energije veliki je izazov za BiH i uslov koji treba ispuniti na putu prema Evropskoj uniji.

Bosna i Hercegovina je novembru 2020. godine potpisala Deklaraciju o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan i Deklaraciju o zajedničkom regionalnom tržištu Zapadnog Balkana.

Deklaracija, između ostalog, podrazumijeva poticanje takse na emisiju ugljen-dioksida, razvoj tržišnih modela za poticanje korištenja obnovljivih izvora energije, postepeno ukidanje subvencija za ugalj, ali i gašenje svih rudnika uglja i termoelektrana do 2050. godine.

XS
SM
MD
LG