Ministar odbrane Moldavije Anatolie Nosatii potvrdio je da je ta zemlja zatražila od svojih zapadnih partnera sisteme protivvazdušne odbrane, što je potez koji signalizira odstupanje od politike zemlje da ne kupuje smrtonosno oružje sa Zapada.
Nosatii, koji je prisustvovao sastanku Kontakt grupe za odbranu Ukrajine u Ramštajnu u Nemačkoj, prošle nedelje, priznao je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa da su šanse za dobijanje takvog odbrambenog naoružanja male u trenutku kada glavni prioritet zapadnih saveznika ostaje isporuka oružja Ukrajini.
"Nije tako lako da država kaže: 'želim ovo i želim ono', i da se nadate da će vam to neko dati", rekao je Nosatii i dodao da su razgovori sa zapadnim zemljama o tom pitanju "u toku".
Stav Moldavije o traženju zapadnog oružja se promenio nakon nekoliko incidenata na njenoj granici sa Ukrajinom, gde su ruske rakete koje je oborila Ukrajina pale na teritoriju Moldavije.
Ruske rakete lansirane iz Crnog mora da pogode ciljeve u zapadnoj Ukrajini takođe često lete iznad severoistočnog dela Moldavije.
Trenutno zemlji nedostaju sistemi za praćenje protivvazdušne odbrane. "Rat u Ukrajini je pokazao da status neutralnosti Moldavije i rasprave o demilitarizaciji Moldavije više nisu aktuelne", rekao je Nosatii.
Ukrajinski zvaničnici su više puta upozoravali da bi separatistički region Pridnjestrovlje u Moldaviji, koji se otcepio 1990. godine, mogao da se koristi kao polazište za ruske operacije protiv Ukrajine ili Moldavije, koja takođe deli granicu i zajedničku istoriju sa Rumunijom članicom NATO-a.
Pridnjestrovlje je deo teritorije koji se graniči sa Ukrajinom gde su stotine ruskih vojnika i dalje raspoređene od pre pada komunizma uprkos prigovorima Kišinjeva. "Nezakonito prisustvo ruskih trupa jasno pokazuje da nam je narativ 'neutralnosti' nametnut", rekao je Nosatii. "Rukovodstvo Moldavije je više puta pozivalo na povlačenje ovih trupa, ali one su i dalje tu, što dokazuje da je naša 'neutralnost' samo deklarativna", kazao je.