Mitropolija crnogorsko primorska i Eparhija budimljansko nikšićka najavile su da će 7. oktobra održati "moleban za svetinju braka i očuvanje porodice" uoči Parade ponosa u Podgorici zakazanog za subotu, 8. oktobra.
Moleban će služiti mitropolit crnogorsko primorski Srpske pravoslavne crkve Joanikije i episkop budimljansko-nikšićki Metodije.
Mitropolit Joanikije izjavio je, govoreći u srijedu 5 septembra u Danilovgradu, gde je osveštao zvona budućeg sabornog hrama Svete Petke, da se "preko određenih struktura moći iz sveta ovde propovedaju i promovišu nemoral i razvrat".
Joanikije jepozvao "sve hrišćane" da dođu u petak, 7. septembra pred saborni hram u Podgorici na moleban za spas svetinje braka i porodice.
"Naš hrišćanski put je put vrline, put svetosti, put spasenja, put izvršenja Božjih zapovesti. Zbog toga pozivam sve hrišćane, i vas ovde, a vi pozovite svoje bližnje, da svaka porodica, svaki pojedinac, odrasli, devojke i mladići i deca dođu u petak pred saborni hram u Podgorici na moleban za spas svetinje braka i porodice", rekao je on, prenosi Mitropolija crnogorsko primorska (MCP).
Iz LGBT Forum Progresa poručili su da je sasvim jasno da je moleban usmeren protiv LGBTIQ osoba koje je Srpska pravoslavna crkva (SPC) i ranije karakterisala kao rušitelje tradicionalne porodice.
Iz Vlade nisu odgovorili da li će i ko od ministara učestvovati u šetnji ulicama Podgorice.
Iz kabineta premijera Dritana Abazovića kazali su "Vijestima" da on neće biti u Crnoj Gori na dan održavanja šetnje, ali da će ovih dana uputiti javnu podršku Montenegro prajdu i ukazati na značaj sloboda.
Crna Gora je 2010. godine dobila prvog javno deklarisanog homoseksualca, a godinu kasnije osnovana je i prva nevladina organizacija za prava seksualnih manjina, LGBT Forum progres.
Prva Prada ponosa u Crnoj Gori održana je u julu 2013. u Budvi, a druga u Podgorici u oktobru iste godine.
U Skupštini Crne Gore izglasan je 1. jula 2020. godine Zakon o životnom partnerstvu lica istog pola. Zakona o životnom partnerstvu lica istog pola predviđa da istopolni parovi uživaju ista prava kao heteroseksualni, ali bez mogućnosti usvajanja djece.
Zakonom je posebno normirano izdržavanje između partnera, starateljstvo, a detaljno su regulisani i imovinski odnosi.