Modernizacija Ustava Bosne i Hercegovine (BiH) kako bi bio kompatibilan sa evropskim vrijednostima, te primjena Sporazuma o putu normalizacije Kosova i Srbije treba da budu među prioritetima u regionu, smatra specijalni predstavnik za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana, Miroslav Lajčak.
"Krucijalno pitanje je kako modernizovati Ustav, jer Dejton nije kompatibilan sa evropskim vrijednostima i integracijma. Mislim da to treba da bude prioritet političara - kako da održe multinacionalnu prirodu BiH bez diskriminacije na etničkoj ravni i prilagode Ustav kako bi se išlo naprijed", rekao je Lajčak 4. oktobra.
On učestvuje na "To Be Secure (2BS)" Forumu koji se održava u Budvi.
BiH je dobila status kandidata za Evropsku uniju (EU) i pozvana je da počne pregovore o pridruživanju, što je veliki korak za EU ali mu treba adekvatan odgovor iz BiH, kaže Lajčak.
BiH status kandidata ima od 15. decembra 2022.
Upitan o stranim uticajima u BiH, posebno ruskom i mađarskom, Lajčak je odgovorio da je "integracioni proces čvrsto u rukama u EU", a da Mađarska podržava integracije Zapadnog Balkana.
"Jedna zemlja ne postavlja kriterije, već konsenzualna odluka Savjeta Evrope", rekao je Lajčak.
Mađarski premijer Viktor Orban je jedan rijetkih čelnika EU koji se redovno srijeće sa Miloradom Dodikom, proruskim predsjednikom bosansko-hercegovačkog entiteta Republika Srpska koji je pod sankcijama SAD.
Mađarska vlada stavila je veto na sankcije EU protiv Dodika, kojeg su SAD i Britanija sankcionisale zbog optužbi za korupciju i prijetnje stabilnosti i teritorijalnom integritetu BiH.
Najveći izazov odnosi Beograda i Prištine
Lajčak je konstatovao da odnosi Kosova i Srbije imaju najveći starteški izazov u regionu, da utiču na regionalnu saradnju i evropske integracije.
Podsjetio je da je prošle godine postignut Sporazum o putu normalizacije odnosa dvije zemlje, no da danas, 18 mjeseci kasnije, nema značajnog napretka.
"Vidimo napore Vlade Kosova da na sjeveru Kosova ostvari vladavinu prava. Svako podržava vladavinu prava, ali na žalost se to radi na način da generiše prigovore međunarodne zajednice i frustracije lokalne zajednice, pa imamo više tenzija", ocijenio je evropski izaslanik.
"Trebamo se vratiti primjeni sporazuma, normalizaciji. Postavljam pitanje - što je tome alternativa - konfrontacija, tenzije? Kome to ide u prilog? Svakako ne građanima, Kosovu i Srbiji, i regionu. Dakle, znamo što treba učiniti, a sada je pitanje: zašto to ne činimo?", kazao je Lajčak.
Jedna od tema je bila i slučaj Banjska, za koji je evropski izaslanik rekao da je imao veoma štetan uticaj na dijalog Beograda i Prištine.
"EU je bila veoma jasna: oni koji su za to odgovorni, moraju odgovarati. A znamo ko su ti ljudi, neki od njih su priznali odgovornost, i za veliko je žaljenje što ne vidimo tu odgovornost", rekao je Lajčak
On je dodao da će EU nastaviti da insistira na odgovornosti, jer slučajevi poput Banjske ne smiju proći bez kazne za odgovorne.
U Banjskoj na sjeveru Kosova, je 24. septembra 2023. oružana grupa Srba je napala policiju i ubila policajca Afrima Bunjakua. U razmjeni vatre su potom ubijena i trojica srpskih napadača.
Odgovornost za napad je preuzeo Milan Radoičić, bivši potpredsjednik Srpske liste, najveće stranke Srba na Kosovu koja uživa podršku zvaničnog Beograda, koji je nedostupan kosovskim organima.Vjeruje se da se nalazi u Srbiji.
U pritvoru na Kosovu nalaze se tri osobe koje su uhapšene tokom napada u Banjskoj, iako se u optužnici tužilaštva Kosova pominju 45 imena.
Lajčakov mandat
S obzirom da je Lajčaku produžen mandat do januara 2025.godine, jedno od pitanja je bilo i da li očekuje da do tada dođe do napretka u odnosima Kosova i Srbije.
Kosovu predstoje izbori, a iz političkog iskustva znam da se velike promjene rijetko mogu očekivati prije izbora, odgovorio je Lajčak:
"Ali, pripremamo teren za rapidan progres odmah nakon izbora".
Lajčak je jedan od 400 učesnika 16.po redu političko-bezbjednosnog 2BS Foruma, koji se održava pod nazivom "Svijet u neredu: Pretvaranje izazova u prilike".