Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske (RS) Alen Šeranić uputio je u četvrtak (30. septembar) zahtjev ministru civilnih poslova u Savjetu ministara Bosne i Hercegovine (BiH) Ankici Gudeljević da stavi van snage Pravilnik o dobroj proizvođačkoj praksi za medicinske gasove, zbog nezakonitosti člana 50.
Šeranić je u dokumentu naveo da je cilj da se hitno regulišu administrativne procedure za registraciju djelatnosti proizvodnje medicinskih gasova i osiguranje daljeg liječenja i spašavanja života građana RS.
"U vezi sa aktuelnom situacijom nedostatka kiseonika u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) RS i bolnicama u RS, do koje je došlo uslijed postupanja farmaceutskog inspektora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, zahtijevamo da s ciljem osiguranja daljeg liječenja građana kojim je neophodan kiseonik u zdravstvenim ustanovama RS hitno preduzmete nadležne aktivnosti i mjere kojim će se omogućiti kontinuirana dostupnost tog lijeka", ističe se u dokumentu.
U dokumentu, koji je danas stavljen javnosti na uvid, podsjeća se da je Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH 2018. godine upućen akt entitetskog Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, kojim je traženo brisanje člana 50 Pravilnika o dobroj proizvođačkoj praksi za medicinske gasove.
- Višković: Rezultati analize pokazali da je kiseonik u UKC u Banjaluci za medicinsku upotrebu
- Tužilaštvo istražuje koji kiseonik je korišten u bolnicama u Republici Srpskoj
Tim aktom traženo je uređenje oblasti medicinskih gasova na način da doneseni propisi budu usklađeni sa važećom zakonskom regulativom u oblasti lijekova i na taj način primjenjivi pravnim licima koja obavljaju djelatnosti proizvodnje i/ili prometa na veliko medicinskih gasova.
Stručni savjet Agencije za lijekove BiH 2018. godine usvojio je Pravilnik o dobrim proizvođačkim praksama za medicinske gasove, u kojem su, između ostalog, regulisani uslovi za dobijanje dozvole za proizvodnju medicinskih gasova.
Šeranić upozorava da UKC na stanju ima kiseonik u količini dovoljnoj za primjenu u naredna 24 časa, te da je u usmenoj komunikaciji sa jedinim privrednim subjektom, koji ima dozvolu za obavljanje proizvodnje kiseonika - medicinskog gasa u BiH, "Meser" Sarajevo informisan da oni nisu u mogućnosti da obezbijede kontinuirano snabdijevanje zdravstvenih ustanova u RS kiseonikom.