"On dolazi probati 'uvaliti' američke avione". Tim riječima hrvatski predsjednik Zoran Milanović prokomentirao je posjet američkog državnog tajnika Mike Pompea Hrvatskoj 2. listopada. Kako je najavljeno tom prigodom Pompeo će u Dubrovniku o nizu tema razgovarati s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem i dvojicom ministara.
Milanović je međutim, u izjavi od četvrtka (1. listopada), Pompeovu posjetu sveo na jednu dimenziju - američke avione.
„To kažem ja, koji sam rekao da bi američka roba trebala biti prioritet. Dakle, sada dolazi u vrijeme kada su praktički već otvorene ponude, i po meni – s njime o tome nitko ne bi smio razgovarati. To je vrsta pritiska! To je trebalo raditi prije pola godine, a sada kada su ponude otvorene, evo ti njih - dva tjedna prije američkih izbora! To je krivo,“ poručio je Milanović sa komemoracije žrtvama četničkog terora u Drugom svjetskom ratu u selu Gata u dalmatinskom zaleđu.
No kada je riječ o Zapadnom Balkanu, posebno je odjeknula izjava prvog čovjeka Hrvatske o budućem članstvu susjedne BiH u NATO.
Zašto Milanović dovodi u pitanje buduće članstvo BiH u NATO?
Naime, sve je počelo kada je Milanović komentirao odbijanje predsjednika Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića da se susretne sa njim, dok Milanović ne razgovara sa svim članovima bosansko-hercegovačkog Predsjedništva. Podsjetimo, Milanović se susreo u Zagrebu 16. rujna sa srpskim članom bh. Predsjedništva Miloradom Dodikom.
Kako se Izetbegović sastao sa Plenkovićem, koji je također primio Dodika, Milanović je Izetbegovićevo postupanje nazvao neiskrenim, i najavio da to neće dobro završiti.
„To naravno ne znači da će biti bilo kakvog sukoba, ali neće dobro završiti. Naprosto, Hrvatska ima načina da se na miran, ali i uporan način, ako hoćete i bezobrazan, izbori za ono što jednom narodu u Bosni i Hercegovini naprosto pripada. Dosta je bilo džeparenja“, poručio je Milanović.
U nastavku je najavio da bi njegova potpora ulasku BiH u NATO mogla biti uvjetovana izmjenom izbornog zakonodavstva u BiH.
„I kada mi netko kaže da će Bosna i Hercegovina ući u NATO, evo - mi smo članica NATO-a, ja sam predsjednik i vrhovni zapovjednik i imam problem da u NATO uđe država koja je tako neusklađena. Jer preuzimam garancije za takvu državu. Ja bih rado - i radi Bošnjaka, i radi Hrvata u BiH, Srbi su protiv - ali u ovakvoj situaciji ti si stavljaš na leđa jednog saveznika za kojeg moraš odgovarati. To je ugovorna obaveza, a saveznik je nije u stanju ispunjavati. Tako da je to isto jedna tema za razgovor“, kazao je Milanović u Gatima.
Milanovićev napad zbog kršenja pravila lockdowna
U srijedu je Milanović izuzetno oštrim rječnikom napao dvije oporbene zastupnice koje su ga prozvale jer je za vrijeme lockdowna jeo i pio u neregistriranom klubu.
Već nekoliko dana sustavno proziva Vladu i premijera Andreja Plenkovića zašto nisu spriječili da nedavno uhapšeni Dragan Kovačević u veljači bude reizabran na funkciju direktora javnog poduzeća „Janaf“ , jer su – tvrdi – morali znati da je pod istragom. Plenković mu odgovara da on to ne smije znati, jer bi to bilo protuzakonito.
Za američkog predsjednika Trumpa rekao je da je ratni huškač, i da usporedbu s njim smatra uvredom. Imao je i antimigrantski ispad, u četvrtak je iznova prozvao ženske nevladine udruge itd.
„Milanović je, kada je izabran u veljači, obećao građanima ravnopravnost, uključivost, slobodno društvo u kojem nitko neće biti uplašen i isključen“, kaže za Radio Slobodna Europa (RSE) izvršna direktorica nevladine udruge „Gong“ Oriana Ivković Novokmet.
„Umjesto toga imamo niz situacija i izjava koje su zabrinjavajuće. To je naprosto neprimjereno i nedopustivo i – iako on ne voli da ga se uspoređuje sa Trumpom - zaista to nalikuje na šou kakav bi priredio američki predsjednik,“ kaže Novokmet.
Puhovski: Predsjednik se razvio u veliku javnu hrvatsku nesreću
Po ocjeni političkog analitičara Žarka Puhovskog, koji je prvi upozoravao na ovakvo Milanovićevo ponašanje, „gospodin predsjednik razvio se u jednu veliku javnu hrvatsku nesreću".
"Ta nesreća se sastoji u tome da on komunicira na način koji dovodi do toga da je veoma često u krivu, jer ga ponese 'prejaka reč' , kako je rekao pjesnik Branko Miljković, ili – kada je u pravu – da to kaže na takav način da se izgubi to što je u pravu, a ostane forma koja je neizdrživa i nepodnošljiva – za predsjednika Republike. Primjerice, u danima prije dolaska američkog državnog tajnika ne govori se na taj način o američkom predsjedniku i o samom Pompeu – ako si predsjednik države“, kaže Puhovski za Radio Slobodna Evropa (RSE).
O Milanovićevom odnosu prema ženama
"To što radi predsjednik Milanović vrlo je loše za Hrvatsku, a naravno i za naše okruženje", navodi predsjednica zaklade „Solidarna“, preko koje se financira rad nevladinih udruga za ljudska prava, Sanja Sarnavka.
„I inače je na ovim prostorima problem agresija i nasilje, u kojem se ne zna normalno razgovarati, nuditi argumente i slušati. On sada pokazuje da bi bullying, odnosno nasilna komunikacija trebala biti model kojeg bi mi svi trebali prihvatiti, i to je za jednu malu državu poput Hrvatske, u problemima i sa tisuću neriješenih situacija jako loše“, ocjenjuje dugogodišnja aktivistica.
Agresivan Milanovićev istup 30. rujna prema saborskim zastupnicama Daliji Orešković i Marijani Puljak koje su ga kritizirale Sanja Sarnavka tumači činjenicom da je Milanović mizogin muškarac koji apsolutno ne cijeni žene.
„To se pokazalo u više navrata. On će javno govoriti o ravnopravnosti i drugim vrijednostima, međutim upravo njegovo druženje sada u Kovačevićevom klubu, a ranije po poznatim kafićima, muško društvo koje se druži i dogovara uz šalu, papicu i piće sada je izbilo na vidjelo. On je dvije zastupnice koje su ga kritizirale nazvao 'samodopadnim narikačama', a meni se čini da u hrvatskoj javnosti nema samodopadnijih osoba od Milanovića i Plenkovića, samo što se Plenković naučio s time nositi“, zaključuje Sanja Sarnavka.