Dostupni linkovi

Zabranjena izgradnja mini hidrocentrala u Federaciji BiH


Bosna i Hercegovina, protest građana protiv izgradnje malih hidroelektrana na reci Neretvici, na jugu BiH, 22. februara 2020.
Bosna i Hercegovina, protest građana protiv izgradnje malih hidroelektrana na reci Neretvici, na jugu BiH, 22. februara 2020.

Dom naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (BiH) je 7. juna zabranio izgradnju mini hidroelektrana (MHE) snage 10 megavata (MW).

Zabrana je postala konačna jer je još u junu 2020. godine usvojena i u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH, jednog od dva entiteta u BiH.

"Naši ljudi i naše rijeke su pobijedili", poručio je na društvenim mrežama ekološki aktivista Anes Podić iz sarajevskog udruženja Ekoakcija.

Dodao je da ovim spriječena izgradnja 11 MHE na 60 rijeka te da su značajno povećane šanse da će biti spriječena gradnja još 62 MHE na 39 rijeka u ovom entitetu.

Zabrana je usvojena glasovima 33 zastupnika uz jedan suzdržan glas i bez glasova protiv, u okviru usvojenog Zakona o dopunama Zakona o električnoj energiji u FBiH.

Odluka je stigla nakon dugogodišnje borbe aktivista i stanovnika brojnih lokalnih zajednica koji su se žestoko suprotstavili izgradnji ovih objekata protestujući i dokumentujući poguban uticaj izgrađenih MHE na riječne ekosisteme.

Kako rade male hidroelektrane i zašto su štetne?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00

Zabranu izgradnje MHE već godinama traži tridesetak nevladinih organizacija koje su se udružile u Koaliciju za zaštitu rijeka u BiH.

Ovu Koaliciju podržavaju vodeće globalne organizacije za očuvanje prirodne sredine a u borbu protiv gradnje malih hidroelektrana u BiH je podržao i hollywoodski glumac Leonardo DiCaprio.

Maida Bilal iz Kruščice kod Viteza, u srednjoj BiH je zbog svog angažmana na zaštiti rijeka dobila Goldmanovu nagradu za okoliš 2021. godine, poznatu i kao "Zeleni Nobel".

Nagrada je ustanovljena 1989. godine u San Franciscu i odaje priznanje pionirima zaštite okoliša iz šest regija širom svijeta a do danas je nagrađeno 206 osoba iz 92 zemlje.

Bilal je dobila nagradu zbog napora i angažmana u radu sa grupom žena iz Kruščice koje su spriječile izgradnju dvije minihidroelektrane na rijeci Kruščici u ljeto 2017. godine.

U BiH je do sada izgrađeno 119 malih hidroelektrana, od čega je 69 u Federaciji BiH, a 50 u Republici Srpskoj. Prema podacima organizacija koje se bave zaštitom okoliša, u pripremi je izgradnja dodatne 354.

Ekolozi upozoravaju da BiH nema potrebu za novim hidroelektranama jer one donose korist isključivo investitorima. Njima država garantuje visoke otkupne cijene električne energije i daje subvencij na teret građana, koji svakog mjeseca uz račun za električnu energiju plate i poticaje za obnovljive izvore energije.

U Koaliciji procjenjuju da sve do sada izgrađene male hidroelektrane proizvode tek tri posto ukupne električne energije u BiH. Također, naglašavaju da usprkos brojnim prednostima koje ima BiH koristi tek jedan posto potencijala solarne energije.

U drugom bh. entitetu, Republici Srpskoj, u februaru ove godine je stupio na snagu Zakon o obnovljivim izvorima energije, kojim su ukinuti podsticaji za male hidroelektrane ali njihove gradnja nije zabranjena.

XS
SM
MD
LG