Dostupni linkovi

Više od tri hiljade oboljelih od morbila u Kantonu Sarajevo


Male boginje su zarazna bolest koja se prenosi kapljičnim putem i inkubacija traje od sedam do 14 dana. Kliničku sliku uglavnom prate povišena tjelesna temperature i osip. Ilustrativna fotografija
Male boginje su zarazna bolest koja se prenosi kapljičnim putem i inkubacija traje od sedam do 14 dana. Kliničku sliku uglavnom prate povišena tjelesna temperature i osip. Ilustrativna fotografija

Više od tri hiljade je oboljelih od morbila u Kantonu Sarajevu, podaci su kantonalnog ministarstva zdravstva.

Do sada je od proglašenja epidemije 26. januara vakcinisano skoro sedam hiljada djece, no i dalje je problem još uvijek veliki broj nevakcinisane djece, što je navode iz ministarstva zdravstva, "razlog pojave i širenja epidemije".

Cijepljenje djece protiv zaraznih bolesti predstavlja zakonsku obavezu u BiH, a za roditelje koji to izbjegavaju predviđene su novčane kazne do 2.000 maraka (oko 1.000 eura).

No, podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuju da je u posljednjih 20-ak godina smanjen broj djece vakcinisane protiv malih boginja (morbili).

Prema evidenciji te organizacije, 74 posto djece u BiH primilo je 2000. godine drugu dozu vakcine protiv malih boginja, dok je 2022. evidentirano 60 posto vakcinisanih.

I dalje je na snazi epidemija morbila u Kantonu Sarajevu, upozoravaju iz nadležnog ministarstva zdravstva.

Inače, u Brčko Distriktu je 29. maja proglašena epidemija malih boginja zbog povećanja broja oboljelih. Naveli su da je od početka godine prijavljeno 112 slučajeva, te da je od ovog broja hospitalizovano 24 osobe.

Najviše oboljelih u Brčko distriktu je u dobi od pet do 18 godina.

Male boginje su zarazna bolest koja se prenosi kapljičnim putem i inkubacija traje od sedam do 14 dana. Kliničku sliku, uglavnom, prate povišena tjelesna temperatura i osip.

Najčešće komplikacije su upale uha, pluća, moždanih ovojnica i mozga, što može dovesti do trajnih oštećenja i smrti.

MRP vakcine, namijenjene prevenciji malih boginja, rubeole i zaušnjaka, nalaze se u programu obavezne imunizacije u BiH.

Prva doza te vakcine djeci se daje nakon navršene godine života, dok drugu dozu trebaju primiti do 14. godine.

Uz to, djeca u BiH moraju biti vakcinisana, među ostalim, protiv velikog kašlja, tuberkuloze, hepatitisa B, tetanusa i dječije paralize.

Zbog odbijanja vakcinacije djece, 355 roditelja iz Sarajeva novčano je kažnjeno prošle godine, potvrđeno je za RSE iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove.

XS
SM
MD
LG