Hiljade ukrajinskih izbeglica suočava se sa mogućim proterivanjem iz skloništa u Mađarskoj nakon što su izmene zakona kojima im se oduzima pravo na subvencionisani smeštaj stupile na snagu u sredu, 21. avgusta, prenela je agencija AFP.
Premijer Mađarske Viktor Orban potpisao je u junu dekret kojim se ograničava državna podrška izbeglicama iz delova Ukrajine koji se ne smatraju pogođenim u ratu sa Rusijom. Budimpešta trenutno smatra 13 regiona kao regione pogođene ruskom invazijom. To je, kako anvodi AFP, oko polovine regiona u Ukrajini.
Komesar u mađarskoj vladi Norbert Pal branio je izmene zakona kao "razumne i proporcionalne" nakon više od dve godine od početka ruske invazije na Ukrajinu. On je za provladin list "Mađar nemzet" (Magyar Nemzet) rekao da su "oni koji su hteli da stanu na noge u Mađarskoj to mogli da urade".
Skloništa u privatnom vlasništvu već su počela sa iseljavanjem izbeglica iz Ukrajine koje sada ne ispunjavaju uslove za državnupodršku, saopštila je Grupa za pomoć migracijama.
U Koču, severno od Budimpešte, oko 120 izbeglica, mahom Romkinja i dece iz Zakarpatja na zapadu Ukrajine, proterano je pod nadzorom policije u sredu iz pansiona, prenosi AFP svedočenje svog dopisnika.
"U bezizlaznoj smo situaciji, jer nemamo gde da odemo. Ne možemo da se vratimo kući, u Ukrajinu, imam 17-godišnjeg sina", rekla je za AFP Marina Amit, majka petoro dece koja je prošle godine iz Ukrajine izbegla u Mađarsku. Amit je dodala da se plaši da bi njen sin, po povratku u Ukrajinu, bio mobilisan.
Procene Agencije Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) je da bi u toku nedelje usled izmena zakona u Mađarskoj, oko dve do tri hiljade Ukrajinaca moglo da izgubi pristup subvencionisanom smeštaju.
Izmene regulative će rezultirati "gubicima poslova i uticati na upis u škole i samim tim ugroziti dosadašnja pozitivna dostignuća u integraciji", navodi se u saopštenju UNHCR-a u kome se Mađarska poziva da preispita odluku o izmenama zakona.
Orban je jedini lider Evropske unije koji je održao bliske veze sa Rusijom nakon njene invazije na Ukrajinu. Od početka ruske invazije u februaru 2022.
Mađarska, koja se graniči sa Ukrajinom, primila je značajno manje izbeglica u odnosu na druge članice EU u regionu. Prema podacima UNHCR-a, oko 46.000 Ukrajinaca zatražilo je zaštitu u toj centralnoevropskoj zemlji.